Funkcjonalny dizajn Joana Gaspara

2009-11-02 8:56
Joan Gaspar
Autor: Roca Polska Joan Gaspar

O dizajnie, jego roli w codziennym życiu, związkach z biznesem oraz o drodze, jaką pokonuje pomysł, by w końcu przybrać postać funkcjonalnego produktu na tegorocznych spotkaniach Projekt Dizajn opowie znany hiszpański projektant Joan Gaspar .

Projektanci są bardzo ważną częścią przemysłu – mówi Joan Gaspar. Przemysł, jako taki, nie może istnieć, jeśli konsumentów nie będzie się zaskakiwać, wprowadzać urozmaicenia do produktów. W wielu przypadkach modyfikacje czy ulepszenia mają charakter wyłącznie estetyczny, ale przemysł opiera się właśnie na innowacji i redefinicji. To dzięki temu powstają nowe, zaskakujące, ale i funkcjonalne produkty.

Funkcjonalność przedmiotów jest, według Gaspara, jednym z najważniejszych zadań stojących przed projektantem i jedną z ich najważniejszych cech. Produkt musi zawsze spełniać swoją funkcję, powinien być intuicyjny w użyciu, ale jednocześnie nie może być nudny, musi zaskoczyć użytkownika swoją formą i wzbogacić jego codzienne otoczenie. Zainspirowany codziennością, może następnie inspirować biznes i przemysł.

Joan Gaspar za swoich mistrzów uważa takich twórców jak Castiglione, Magistretti i Starck. Ale nie tylko ze względu na ich dzieła, ale także podejście do fachu. Dizajner uważa bowiem, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich nauczył się w swojej karierze, to myśleć z rozmachem - odważnie łączyć biznes ze sztuką, funkcjonalność z oryginalnością, szukać nowych rozwiązań. Dlatego też jego wykład będzie poświęcony drodze, jaką przechodzi idea, by w końcu stać się produktem – funkcjonalnym i zarazem ciekawym dla użytkownika. Pośród wielu produktów zaprojektowanych przez Joana Gaspara wyróżniają się przede wszystkim przedmioty z branży oświetleniowej, które ponadto przyniosły mu wiele nagród. Spośród jego produkcji warto wyróżnić także serie mebli, jak ławki Chicago, krzesła Petra i Julia oraz kolekcję mebli pomocniczych Hulot. Kominki, (jak D4 i D5), elementy przestrzeni miejskiej (słupki Finisterre) i drobne przedmioty domowego użytku (kufle Best) także mają swoje miejsce wśród jego produktów. Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole Eina w Barcelonie. Projektuje dla wielu znanych firm, jak ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Mopo y DAE, Mobles 114 i inne.

Spotkania z dizajnem – czyli „Projekt Dizajn” – mają stać się inspiracją do twórczej rozmowy i dyskusji na temat projektowania. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie http://www.projektdizajn.pl

  • 19.11.2009 r., godz. 18.00 – Warszawa – Instytut Wzornictwa Przemysłowego
  • 20.11.2009 r., godz. 18.00 – Kraków – Auditorium Maximum

Organizatorem Projektu Dizajn jest firma ROCA Polska. Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator objęły wydarzenie patronatem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej