Funkcjonalny dizajn Joana Gaspara

2009-11-02 8:56
Joan Gaspar
Autor: Roca Polska Joan Gaspar

O dizajnie, jego roli w codziennym życiu, związkach z biznesem oraz o drodze, jaką pokonuje pomysł, by w końcu przybrać postać funkcjonalnego produktu na tegorocznych spotkaniach Projekt Dizajn opowie znany hiszpański projektant Joan Gaspar .

Projektanci są bardzo ważną częścią przemysłu – mówi Joan Gaspar. Przemysł, jako taki, nie może istnieć, jeśli konsumentów nie będzie się zaskakiwać, wprowadzać urozmaicenia do produktów. W wielu przypadkach modyfikacje czy ulepszenia mają charakter wyłącznie estetyczny, ale przemysł opiera się właśnie na innowacji i redefinicji. To dzięki temu powstają nowe, zaskakujące, ale i funkcjonalne produkty.

Funkcjonalność przedmiotów jest, według Gaspara, jednym z najważniejszych zadań stojących przed projektantem i jedną z ich najważniejszych cech. Produkt musi zawsze spełniać swoją funkcję, powinien być intuicyjny w użyciu, ale jednocześnie nie może być nudny, musi zaskoczyć użytkownika swoją formą i wzbogacić jego codzienne otoczenie. Zainspirowany codziennością, może następnie inspirować biznes i przemysł.

Joan Gaspar za swoich mistrzów uważa takich twórców jak Castiglione, Magistretti i Starck. Ale nie tylko ze względu na ich dzieła, ale także podejście do fachu. Dizajner uważa bowiem, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich nauczył się w swojej karierze, to myśleć z rozmachem - odważnie łączyć biznes ze sztuką, funkcjonalność z oryginalnością, szukać nowych rozwiązań. Dlatego też jego wykład będzie poświęcony drodze, jaką przechodzi idea, by w końcu stać się produktem – funkcjonalnym i zarazem ciekawym dla użytkownika. Pośród wielu produktów zaprojektowanych przez Joana Gaspara wyróżniają się przede wszystkim przedmioty z branży oświetleniowej, które ponadto przyniosły mu wiele nagród. Spośród jego produkcji warto wyróżnić także serie mebli, jak ławki Chicago, krzesła Petra i Julia oraz kolekcję mebli pomocniczych Hulot. Kominki, (jak D4 i D5), elementy przestrzeni miejskiej (słupki Finisterre) i drobne przedmioty domowego użytku (kufle Best) także mają swoje miejsce wśród jego produktów. Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole Eina w Barcelonie. Projektuje dla wielu znanych firm, jak ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Mopo y DAE, Mobles 114 i inne.

Spotkania z dizajnem – czyli „Projekt Dizajn” – mają stać się inspiracją do twórczej rozmowy i dyskusji na temat projektowania. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie http://www.projektdizajn.pl

  • 19.11.2009 r., godz. 18.00 – Warszawa – Instytut Wzornictwa Przemysłowego
  • 20.11.2009 r., godz. 18.00 – Kraków – Auditorium Maximum

Organizatorem Projektu Dizajn jest firma ROCA Polska. Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator objęły wydarzenie patronatem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej