Forum Liderów PPP 2023. Partnerstwo publiczno-prywatne leży w interesie każdej lokalnej społeczności

2023-06-16 7:10
Forum Liderów PPP
Autor: Mat. prasowe Forum Liderów PPP Forum Liderów PPP to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie partnerstwu publicznie-prywatnemu, organizowane przez sektor prywatny cyklicznie od ośmiu lat

Rozwój samej idei partnerstwa publiczno-prywatnego wymaga poszerzania kontaktów oraz dzielenia się oświadczeniami. Forum Liderów PPP służy jednemu i drugiemu. Wydarzeniem towarzyszącym przy tegorocznej konferencji była uroczysta Gala z okazji 15- lecia obowiązującej Ustawy o PPP w Polsce.

Tegoroczna konferencja odbyła się 14 czerwca 2023 roku w budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Jest to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie PPP, organizowane przez sektor prywatny, cyklicznie od ośmiu lat. Wydarzenie nie jest finansowane przez rząd ani żadne instytucję publiczną, dzięki czemu jest całkowicie niezależne politycznie. Forum Liderów PPP to przestrzeń do obiektywnego i otwartego dialogu o korzyściach i wyzwaniach PPP.

Forum Liderów PPP to społeczność ekspercka

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sektor prywatny. Wśród gości honorowych byli Prezes Banku Pekao S.A. Jerzy Kwieciński, Senatorzy Adam Szejnfeld i Krzysztof Kwiatkowski oraz Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Intenational  Financial Corporation, World Association of PPP Units and Professionals, International Sustainable Resilience Center i PPP Investment.

Wśród panelistów tegorocznej edycji Forum Liderów PPP znaleźli się prezydenci, inwestorzy, instytucje finansujące oraz doradcy. Szczególnie dobrze oceniana była merytoryka wydarzenia.

Forum Liderów PPP - społeczność ekspercka
Autor: Mat. prasowe Forum Liderów PPP Forum Liderów PPP to przede wszystkim społeczność ekspercka. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sektor prywatny

Interesy lokalnych społeczności ponad podziałami

Ważnym celem konferencji jest umożliwienie uczestnikom nawiązania realnych kontaktów.

Wydarzenie ponadto otwiera przestrzeń do networkingu, dialogu na temat potencjalnej współpracy i możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w modelu PPP. Jest także kanałem dostępu do aktualnej wiedzy.

Podczas tegorocznego Forum Liderów PPP szczególnie wybrzmiała konieczność współpracy niezależnie od uwarunkowań politycznych, ponieważ nadrzędnym celem realizacji wysokiej jakości zadań publicznych z pomocą tej formuły, która wymaga kilkudziesięciu lat współpracy, jest interes lokalnej społeczności.

Do tej pory jedną z głównych barier wskazywanych przez ekspertów, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, jest niepewność polityczna i zmiany w samorządach oraz rządach. Przychylność polityczna jest podstawowym warunkiem rozwoju partnerstw publiczno-prywatnych.

Forum Liderów PPP - laureaci nagród
Autor: Mat. prasowe Forum Liderów PPP Organizatorzy przyznali nagrody Europejskiego Lidera PPP dla najlepszych projektów z perspektywy potrzeb lokalnej społeczności oraz PPP Excellence dla osób, które przyczyniły się do rozwoju rynku PPP w Polsce.

Gala i nagrody z okazji 15-lecia PPP w Polsce

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej konferencji była uroczysta Gala z okazji 15- lecia obowiązującej Ustawy o PPP w Polsce.

Organizatorzy przyznali nagrody Europejskiego Lidera PPP dla najlepszych projektów z perspektywy potrzeb lokalnej społeczności oraz PPP Excellence dla osób, które przyczyniły się do rozwoju rynku PPP w Polsce.

Pierwsza nagroda Europejskiego Lidera PPP pod tytułem PPP Excellence została przyznana autorowi Ustawy o PPP z 2008 roku za aktywną promocję tej formuły w mediach i środowisku rządowym, dla Adama Szejnfelda, Senatora Rzeczypospolitej.

Tytuł PPP Excellence trafił również do Jerzego Kwiecińskiego, Prezesa Banku Pekao SA, za doprowadzenie do nowelizacji tej ustawy,  opracowanie standardów, procedur i wytycznych do projektów PPP, które dały siły napędowej dla rozwoju rynku PPP i wsparły rozpowszechnienie tej formuły wśród lokalnych samorządów.

Tytuł PPP Excellence otrzymał ponadto Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna, za całokształt działań na rzecz promocji rynku PPP.

Nagrodzony został projekt Miasta Poznania, System Gospodarki Odpadami oraz Miasta Krakowa i Zarządu Dróg Miasta Krakowa za projekt Budowy linii tramwajowej KST, etap IV w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Nagrodę odebrała Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor ZDMK.

Za ten sam projekt nagrodę PPP Excellence uzyskał Jacek Kosiński, Partner zarządzający i adwokat w kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie prawni.

Nagrodzony został również Aquapark w Płocku,za zaangażowanie w uruchomienie projektu i sprawną realizację przez firmę WARBUD, a nagrodę za ten projekt odebrał Artur Zieliński Zastępca Prezydenta Miasta Płocka

Również inwestycja w warszawskie meble miejskie została doceniona i nagrodzona, zrealizowany przez AMS Przystanek Komunikacji Miejskiej (PKM) 1580 nowych wiat dla Warszawy, największy projekt PPP w Polsce uzyskał również tytuł Europejskiego Lidera PPP. Warszawa została wyróżniona także imienną statuetką dla Grzegorza Kaczorowskiego Dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, za jego liczne osobiste sukcesy w postaci skutecznie zrealizowanych projektów w Warszawie oraz w Gdańsku.

Kolejna edycja konferencji i konkursu odbędzie się za rok.

Murator jest patronem Forum Liderów PPP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej