Fabryka Żarówek HELIOS. Firma z 80-cio letnim doświadczeniem

2013-02-19 15:54
Helios. Fabryka żarówek
Autor: Helios

Historia Fabryki Żarówek Helios, producenta specjalistycznych żarówek, sięga lat 30-tych XX wieku. Dzisiaj misją firmy Helios jest zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznych produktów. Spółka planuje rozwój działalności naukowo-badawczej. Utworzone zostanie nowoczesne laboratorium fotometryczne, pozwalające na dokładniejsze, bardziej zaawansowane prace mające na celu dogłębne poznanie źródeł światła.

Fabryka lamp żarowych Helios – historia spółki

W 1933 r. Roman i Hermina Frischerowie wraz z Maurycym Weissbergiem założyli w Katowicach Fabrykę lamp żarowych „Helios”. Szybki rozwój firmy spowodował, że w chwili wybuchu wojny w 1939 roku fabryka dysponowała nowoczesnym parkiem maszynowym (wyposażonym m.in. w urządzenia firm Brückner, Pfeifer czy Gladitz), dwiema hutami szkła (w Siemianowicach Śląskich i okolicach Tarnowa), fabryką opakowań tekturowych w Sosnowcu, a także siecią handlową rozwiniętą w kraju i za granicą. W 1945 roku zakład upaństwowiono, a po upływie pięciu lat rozpoczęto proces jego modernizacji i rozbudowy. Otwarto nową halę, na której wykorzystywane były nowoczesne linie produkcyjne firm Philips czy Tungsram. W 1970 roku Helios został wcielony do państwowego kombinatu lampowego. Kilkukrotnie zmieniano nazwę zakładu, jednak mimo to udało się zachować charakter oraz politykę rozwoju przedsiębiorstwa.

W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęto proces dostosowywania Heliosu do nowych realiów gospodarczych. W 2003 roku spółce przyznano certyfikat ISO 9001:2000. Siedem lat później w 2010 roku Ministerstwo Skarbu Państwa wystosowało zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia udziałów katowickiej spółki, rozpoczynając tym samym proces prywatyzacyjny. 17 listopada 2011 roku większość udziałów Fabryki Żarówek HELIOS nabyła spółka ISKRA P.S.A.

Helios –

producent żarówek specjalistycznych z 80-cio letnim doświadczeniem

Fabryka Żarówek Helios produkuje wyroby branży oświetleniowej z przeznaczeniem m.in. przemysłu jak i urządzeń specjalistycznych. Misją firmy Helios jest zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznych produktów, w związku z tym firma planuje rozwój działalności naukowo-badawczej. Utworzone zostanie nowoczesne laboratorium fotometryczne, pozwalające na dokładniejsze, bardziej zaawansowane prace mające na celu dogłębne poznanie źródeł światła. Zdobyta w ten sposób wiedza umożliwi konsekwentny wzrost jakości oferowanych produktów.

Helios. Fabryka żarówek
Autor: Helios
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej