Fabryka Geberit we Włocławku uruchamia nowe linie produkcyjne

2018-08-28 8:24

W czwartek 23 sierpnia, we włocławskiej fabryce Geberit, odbyła się konferencja prasowa, związana z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i odsłonięciem muralu na ścianie zakładu. W wydarzeniu, oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów, udział wzięli również Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz zarząd i pracownicy.

Historia fabryki GEBERIT we Włocławku

Pierwszym etapem spotkania była prezentacja poświęcona historii fabryki we Włocławku, o której opowiedział Dyrektor Zarządzający, Tomasz Perepeczko. Następnie Menedżer Działu Technicznego, Paweł Grochowalski, przybliżył temat Geberit Production System (GPS) jako najważniejszej zasady, organizującej pracę we Włocławku, jak również we wszystkich innych fabrykach Geberit na całym świecie.

GPS to nie tylko sposób myślenia i działania, skoncentrowany na ciągłym rozwoju, lecz także – elastyczny i wciąż rozwijany zestaw zasad, służący zarządzaniu procesami produkcji i usprawniający pracę wszystkich działów.

Paweł Grochowalski opowiedział również o korzyściach płynących z automatyzacji produkcji i robotyzacji zakładu. Okazuje się, że wbrew pozorom, nie powoduje ona spadku zatrudnienia, a wręcz przeciwnie. Roboty zastępują ludzi na najbardziej niewdzięcznych i niebezpiecznych odcinkach, zaś pracownicy, po przeszkoleniu i przekwalifikowaniu, mogą nadzorować linie produkcyjne lub znajdują zatrudnienie przy innych procesach.

Zwiedzanie fabryki GEBERIT

Kolejnym punktem była wycieczka po fabryce. Uczestnicy konferncji mieli możliwość obejrzenia wnętrza zakładu, przyjrzenia się poszczególnym procesom i etapom produkcji, a nawet – dotknięcia materiałów i surowców, z których wytwarzana jest ceramika. O wszystkich procesach produkcji opowiadała Joanna Stanisławska, specjalista GPS Geberit.  Na olbrzymiej, hali, wyraźnie można było zaobserwować działanie systemu GPS w praktyce. Włocławski zakład, będący częścią koncernu Geberit, zadziwił czystością, dbałością o wszystkie detale oraz szwajcarskim porządkiem.

Uczestnicy konferencji podczas zwiedzania fabryki GEBERIT
Autor: Rafał Cwenk Uczestnicy konferencji podczas zwiedzania fabryki.

Multifunkcyjne stanowiska pracy w fabryce ceramiki GEBERIT

Charakterystycznym elementem zakładu, również związanym z filozofią GPS i ciągłego doskonalenia się, są stanowiska multifunkcyjne. Pracownicy regularnie zmieniają się przy poszczególnych etapach produkcji, dzięki czemu każda z zatrudnionych osób zna praktycznie cały proces i praca nie jest monotonna.

Stanowiska multifunkcyjne w fabryce ceramiki we Włocławku
Autor: Rafał Cwenk Stanowiska multifunkcyjne w fabryce ceramiki we Włocławku

Piec w fabryce ceramiki we Włocławku

Sercem fabryki we Włocławku jest ogromny piec, w którym wypala się elementy ceramiczne. Piec działa bez przerwy, a praca przy nim trwa non-stop, na trzy zmiany.

Piec w fabryce ceramiki GEBERIT
Autor: Rafał Cwenk Piec w fabryce ceramiki GEBERIT

Roboty do szkliwienia wyrobów ceramicznych

Kulminacyjnym punktem dnia była ceremonia nadania imion liniom produkcyjnym robotów, po której nastąpiło oficjalne ich uruchomienie. Nowe roboty – Czarek i Dora, odpowiadać będą za szkliwienie wyrobów ceramicznych

Nadanie imion robotom szkliwierskim
Autor: Rafał Cwenk Uroczyste nadanie imion nowym robotom to tradycja zakładu.

Nowy mural w siedzibie GEBERIT we Włocławku

Ostatnią częścią programu było odsłonięcie nowego muralu na ścianie fabryki. Przedstawia on żywioły, które zaangażowane są na poszczególnych etapach produkcji. Autorem tego ręcznie namalowanego obrazu o powierzchni ok. 100 m² i zatytułowanego „Siła żywiołów, siłą spokoju” jest zamieszkały we Włocławku artysta Remigiusz Laskowski. Co ciekawe – był on także twórcą poprzedniego muralu, stworzonego 10 lat wcześniej w tym samym miejscu.

Odsłonięcie nowego muralu. Od lewej: Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta Włocławek, Remigiusz Laskowski, twórca muralu oraz Tomasz Perepeczko, Dyrektor fabryki Geberit we Włocławku
Autor: Rafał Cwenk Odsłonięcie nowego muralu. Od lewej: Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta Włocławek, Remigiusz Laskowski, twórca muralu oraz Tomasz Perepeczko, Dyrektor fabryki Geberit we Włocławku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej