Energooszczędność w moim domu

2013-01-24 13:11
Dom energooszczędny
Autor: VELUX Modelowy dom energooszczędny (Dania)

To tytuł kampanii, która będzie informować, jak sprawdzić klasę energetyczną budynku i jakie zastosować rozwiązania by była ona jak najwyższa. A to wszystko po to, by skorzystać z dopłat do kredytów bankowych w ramach nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Program dopłat do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania ma wystartować w pierwszym kwartale 2013 roku. Z dofinansowania będą mogły skorzystać nie tylko osoby zainteresowane zakupem lub budową domów, ale również mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dopłaty będzie zależeć od wskaźnika zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania. I do tego właśnie potrzebne będzie sprawdzenie klasy energetycznej budynku i pomysł na rozwiązania, które ją podwyższą. Inicjatorami edukacyjne kampanii „Energooszczędność w moim domu” są przedstawiciele budownictwa zrównoważonego.

- W ramach tej kampanii będziemy wyjaśniać, co to jest dom energooszczędny, przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzi – mówi Justyna Biernacka, Green Business Coordinator ze Skanska Residential Development Poland, firmy należącej do Grupy Skanska. - Zależy nam, by jak najwięcej osób miało świadomość, że mieszkanie w domu, który został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa przekłada się na oszczędności finansowe, środowisko, a także komfort i zdrowie mieszkańców.
W pierwszym etapie kampanii „Energooszczędność w moim domu” zostanie przeprowadzone badaniem (przeprowadzi je firma SMG/KRC MillwardBrown), które zweryfikuje poziom wiedzy Polaków w zakresie sposobów zwiększania standardu energetycznego budynku i mieszkania. W podsumowaniu tego badania, inicjatorzy kampanii chcą uzyskać odpowiedź m.in. na pytania: jakie znaczenie ma dla nas sposób zaprojektowania i wykonania budynku, czy zwracamy uwagę na wykorzystane materiały i technologie, czy jesteśmy skłonni zainwestować w rozwiązania oszczędzające energię, czy znamy metody ograniczenia zużycia energii cieplnej. Adekwatnie do wyników badania, eksperci opracują cykl artykułów, w których wyjaśnione zostaną zasady budowy dom energooszczędnego i wyboru mieszkania o wysokim standardzie energetycznym. Kampania ma swój profil na Facebooku, a adresem strony jest: Energooszczędność w moim domu. Trafią tam najważniejsze i najciekawsze informacje.
- Dziś dom energooszczędny kojarzy się w Polsce głównie z wysokim kosztem budowy, mniej mówi się o korzyściach- mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy Velux. - Od 2009 roku prowadzimy projekt Model Home 2020, w ramach którego powstało sześć zeroenergetycznych budynków modelowych w pięciu krajach europejskich. Projekt ten potwierdza, że stosując standardowe i ogólnodostępne materiały budowlane, a także wykorzystując odnawialne źródła energii można zbudować dom energooszczędny.

Projekt „Energooszczędność w moim domu” jest przedsięwzięciem firm reprezentujących sektor budownictwa zrównoważonego: IRA – Inteligentne Rozwiązania Automatyki, NSG Group (właściciel marki Pilkington), Philips, Rockwool, Skanska Residential Development Poland, Velux. Kampania realizowana jest przez agencję Effective Public Relations. Patronat merytoryczny objęły instytucje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej oraz Green Cross Poland. Kampania będzie prowadzona od stycznia do czerwca 2013.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej