Energooszczędne budowanie z Veluksem

2010-02-09 10:02
Firma Velux rozpoczęła kampanię edukacyjną pod hasłem Otwórz się na komfort i pozytywną energię
Autor: VELUX Polska Sp. z o.o.

W Europie aż 40% energii pochłaniają budynki, zatem warto docenić potencjał oszczędności tkwiący w budownictwie. Firma Velux rozpoczęła kampanię edukacyjną pod hasłem "Otwórz się na komfort i pozytywną energię", w ramach której pragnie uświadomić konsumentom, że stosując właściwie dobrane energooszczędne materiały budowlane można stworzyć ekologiczny, a zarazem komfortowy dom. Partnerem akcji jest Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

Więcej dziennego światła, więcej świeżego powietrza – to korzyści z mieszkania w domu pełnym pozytywnej energii. Światło dzienne ma pozytywny wpływ zarówno na dobre samopoczucie, jak i zdrowie fizyczne oraz wydajność organizmu. Promienie słoneczne to darmowe oświetlenie, a także ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania lub podgrzania wody. Aż 90 % swojego czasu spędzamy w budynkach, dlatego jakość świeżego powietrza we wnętrzu powinna być jak najlepsza. Skuteczna wentylacja pozwoli szybko pozbyć się alergenów i regulować poziom wilgotności. Pełen komfort wnętrz to utrzymanie domu w równowadze termicznej z minimalnym zaangażowaniem mieszkańców.

Aby zbudować komfortowy dom pełen pozytywnej energii wystarczy zaledwie pięć kroków: 

  • właściwe rozmieszczenie okien względem stron świata; 
  • odpowiednia ilość okien i alternatywnych sposobów naturalnego doświetlenia; 
  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii; 
  • zminimalizowanie straty ciepła poprzez właściwą izolację okien i ścian, dachu; 
  • zastosowanie odpowiednich akcesoriów i systemów inteligentnej obsługi.

Najważniejsze jest jednak to, że ideę domu pełnego pozytywnej energii można zrealizować wykorzystując dostępne na rynku produkty. Instalując okna do poddaszy warto spojrzeć na dom z perspektywy słońca. Okna zainstalowane od południa otworzą dom na bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego i pozytywny bilans energetyczny - takie usytuowanie okien sprawia, że zyskują one więcej energii niż tracą. Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego, a także doświetlenia warto rozważyć użycie: jednokomorowej szyby energooszczędnej od południa, a dwukomorowej szyby superenergooszczędnej od północy.
W dotychczas ciemnych pomieszczeniach jak, łazienki czy garderoby, warto zastosować świetlik tunelowy. Natomiast w pomieszczeniach pod płaskim dachem sięgnąć po okna do płaskiego dachu, które świetnie doświetlą wnętrze. Dobrze dobrany system kolektorów słonecznych pozwala oszczędzić do 70% energii do ogrzewania ciepłej wody i jest doskonale zintegrowany z dachem i oknami – współtworzy atrakcyjną architekturę budynku.
Jednym z najistotniejszych elementów przy montażu okien do poddaszy jest zapewnienie odpowiedniej izolacji zewnętrznej strony ramy okiennej - Velux stworzył do swoich okien idealnie dopasowaną, łatwą w montażu ramę izolacyjną BBX wykonaną z wysoko izolacyjnej i nienasiąkliwej pianki. Dodatkowo wyposażając okno w roletę zewnętrzną można uzyskać kolejne korzyści, jak całkowite zaciemnienie nawet w słoneczny dzień, wytłumić hałas, latem obniżyć temperaturę wnętrza do 7οC, a zimą dodatkowo redukować straty ciepła do 30%.

W ramach kampanii edukacyjnej firma Velux przygotowała również pakiet dotacji dla 20 domów, na łączną kwotę 200 tys. zł. Więcej nt. idei domu pełnego pozytywnej energii a także dopłat na stronie internetowej www.velux.pl/pozytwynaenergia.

Firma Velux rozpoczęła kampanię edukacyjną pod hasłem Otwórz się na komfort i pozytywną energię
Autor: VELUX Polska Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej