Dom Development zadowolony z wyników

2008-05-15 16:50

Chociaż analitycy giełdowi podają, że spółki deweloperskie miały fatalny I kw. 2008, to Dom Development ogłosił, że za ten okres ma bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży wyniosły 188 mln zł (wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego), a zysk netto 45 mln zł. W pierwszym kwartale spółka sprzedała łącznie 328 mieszkań i domów.

Skonsolidowane przychody spółki ze sprzedaży I kwartale 2008 roku wyniosły 188 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży grupy w tym okresie wyniósł 75 mln zł (o 19% więcej niż rok wcześniej), a EBITDA - zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek, od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji - 53 mln zł (wzrost o 20%). Z kolei zysk netto w wysokości 45 mln zł, był o 21% wyższy niż w tym samym okresie 2007 roku.
Na liczbę 328 sprzedanych jednostek składa się 241 mieszkań segmentu popularnego, 86 apartamentów o podwyższonym standardzie oraz 1 dom jednorodzinny. Marża brutto na sprzedaży w I kwartale 2008 roku wzrosła do 40% (rok wcześniej było to 36,6%), z kolei rentowność na poziomie netto sięgnęła 24,2% (rok wcześniej 21,8%).
W przygotowaniu są projekty wartości 3,6 mld zł - w planach oznacza to budowę 7652 mieszkań i domów.
Deweloper koncentruje się przede wszystkim na sprzedaży mieszkań popularnych, ale nie zmniejsza oferty apartamentów o podwyższonym standardzie i zwiększa ją w segmencie domów jednorodzinnych.
W banku ziemi firma ma grunty własne lub zabezpieczone na podstawie umów, pozwolą one w najbliższych latach na budowę ok. 11 000 lokali.
Dom Development był kiedyś związany z warszawskim rynkiem mieszkaniowym, ale w ramach swojej strategii planuje wejść z inwestycjami na tereny kilku dużych miast Polski, m.in. do Wrocławia. >

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników pierwszego kwartału. Pomimo schłodzenia koniunktury na rynku mieszkaniowym udało nam się zrealizować zysk netto o 21 proc. wyższy niż rok temu. Obecny kwartał był dla nas bardzo pracowity. Oddaliśmy rekordową liczbę mieszkań - 21 proc. wszystkich oddanych mieszkań na rynku warszawskim w I kwartale pochodziło z naszych inwestycji. Obecnie skupiamy się na negocjacjach związanych z kolejnymi zakupami ziemi - wyniki za I kw. 2008 podsumowuje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development SA. Spółka jest drugim po J.W. Construction, największym deweloperem pod względem przekazywanych mieszkań w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej