Dom Development: Sprzedaż wyższa od oczekiwań, ale...

2010-08-24 15:11
Osiedle Adria
Autor: Dom Development

Deweloper Dom Development S.A. sprzedał w pierwszym półroczu łącznie 655 mieszkań netto, czyli o 150% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wpływ kryzysu jest jednak widoczny w wynikach finansowych spółki, ze względu na to, że przekazywane są głównie mieszkania niskomarżowe, sprzedawane i budowane w trakcie kryzysu.    

Spółka utrzymuje najwyższy wśród deweloperów udział w warszawskim rynku,  w II kwartale 2010 roku wyniósł on 13%*.

Mocnymi fundamentami wzrostu Dom Development pozostają silna pozycja gotówkowa (wzmocniona dodatkowo udaną emisją obligacji niezabezpieczonych o wartości 100 mln zł) oraz duży bank ziemi, które zapewniają spółce elastyczność w działaniu. Obecnie Dom Development jest w trakcie realizacji 8 nowych inwestycji (1498 mieszkań), które zostały pozytywnie odebrane przez klientów. W przypadku korzystnego rozwoju sytuacji rynkowej spółka może wprowadzić do sprzedaży, jeszcze w 2010 r., dodatkowo około 1900 mieszkań w 9 projektach.

Dom Development wznowił zakupy gruntów pod projekty mieszkaniowe w lewobrzeżnej Warszawie w celu uatrakcyjnienia swojej oferty.

Sprzedaż i przekazania

W I półroczu 2010 roku Dom Development sprzedał łącznie 655 mieszkań netto (po uwzględnieniu rezygnacji), czyli o 150% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Oznacza to, że sprzedaż w I półroczu była wyższa od oczekiwań, pomimo obserwowanego wyhamowania rynku w drugim kwartale.

Sprzedaż mieszkań w I półroczu 2010 roku przedstawia poniższa tabela (dane netto, po uwzględnieniu rezygnacji):

Dom Development: wyniki finansowe
Autor: Dom Development S.A.

Sprzedaż kwartalną Dom Development w zestawieniu netto i brutto przedstawia poniższy wykres:

Dom Development: wyniki finansowe
Autor: Dom Development S.A.

W I półroczu 2010 roku Dom Development przekazał klientom 458 mieszkań, przy czym większy niż w poprzednich kwartałach udział w strukturze przekazań miały apartamenty, z uwagi na dobrą sprzedaż mieszkań w oddanej do użytku inwestycji Grzybowska 4.

Wyniki finansowe

Szczegółowe wyniki Dom Development S.A. przedstawiają się następująco (według IAS 18):

Dom Development: wyniki finansowe
Autor: Dom Development S.A.

Wpływ kryzysu jest nadal widoczny w wynikach finansowych spółki, ze względu na to, że przekazywane są głównie mieszkania niskomarżowe, sprzedawane i budowane w trakcie kryzysu.

Spółka utrzymuje wysoką płynność oraz bezpieczną strukturę zadłużenia. Na dzień 30 czerwca 2010 r. Dom Development dysponował gotówką wynoszącą 290,7 mln zł, przy zadłużeniu wymagalnym w ciągu 24 miesięcy wynoszącym 255 mln zł.

Dom Development umacnia swoją pozycję na rynku

Dom Development jest wiodącym deweloperem na polskim rynku oraz liderem na rynku warszawskim, w którym miał w II kwartale 2010 roku udział na poziomie 13%*.

Spółka pozostaje także niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o rozpoczynane projekty.

Po sukcesie dwóch pierwszych inwestycji, rozpoczętych roku 2009, Dom Development rozpoczął w I półroczu 2010 r. budowę i sprzedaż 915 mieszkań w sześciu nowych projektach w Warszawie:

  • Osiedle Klasyków – I etap
  • Osiedle Adria – I etap
  • Osiedle Miasteczko Regaty – IV etap
  • Osiedle Saska – druga faza I etapu
  • Osiedle Derby 20
  • Osiedle Derby 11.

Łącznie z wprowadzonymi do sprzedaży w 2009 roku lokalami oferta Spółki zwiększyła się o 1 498 mieszkań i zdecydowanie zdominowała rynek nowych projektów. Wszystkie nowe projekty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez klientów.

W przypadku korzystnego rozwoju sytuacji rynkowej Spółka gotowa jest w 2010 roku rozpocząć budowę i sprzedaż około 1 900 mieszkań w 9 projektach w Warszawie. Będą to zarówno nowe lokalizacje jak i kontynuacje doskonale przyjętych przez klientów dotychczasowych projektów.

Strategia Dom Development

Celem strategii Dom Development SA jest umacnianie pozycji wiodącego dewelopera w Polsce oraz na warszawskim rynku mieszkaniowym. Spółka nadal koncentruje się na działalności na terenie Warszawy – najbardziej płynnym i zamożnym w Polsce rynku oraz głównie na segmencie mieszkań popularnych, w którym widzi naturalny, fundamentalny popyt.

- Dom Development jest niekwestionowanym liderem warszawskiego rynku mieszkaniowego, na którym działa. Jesteśmy również liderem we wprowadzaniu nowych inwestycji, których w tym roku łącznie rozpoczęliśmy sześć. Wszystkie nasze nowe projekty zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów, co pozwoliło nam uzyskać w pierwszym półroczu poziom sprzedaży wyższy od oczekiwań, pomimo wyhamowania rynku, które zaobserwowaliśmy w II kwartale. W przypadku korzystnego rozwoju sytuacji rynkowej, jesteśmy gotowi do wprowadzenia do sprzedaży kolejnych około 1900 mieszkań w 9 projektach w Warszawie. Elastyczność działania zapewnia nam silna pozycja gotówkowa, wzmocniona udaną emisją obligacji niezabezpieczonych o wartości 100 mln zł - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development S.A. - Mamy duży bank ziemi, jednak z uwagi na rosnącą sprzedaż planujemy zakup kolejnych gruntów, również w lewobrzeżnej części Warszawy, które będą doskonałym uzupełnieniem naszego obecnego banku ziemi.


*Na podstawie: "Monitoring sprzedaży lokali w inwestycjach wybranych deweloperów warszawskich – II kwartał 2010", redNet Consulting Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej