Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, z awansem na skalę Europy

2019-06-04 14:23
Trasa Siekierkowska
Autor: Budimex Trasa Siekierkowska jest jedną z inwestycji drogowych, z których znany jest Budimex, ale firma specjalizuje się również w budownictwie kolejowym, energetycznym, przemysłowym i kubaturowym

Dariusz Blocher jest prezesem Grupy Budimex od 10 lat. Budimex ma już ponad 50-letnią historię i zawsze był wśród największych i najlepszych firm budowlanych w Polsce. Dokonania zarządcze Dariusza Blochera docenił inwestor strategiczny Budimeksu, czyli hiszpański Ferrovial. Po raz pierwszy Polak będzie zarządzał rynkiem europejskim Grupy Ferrovial.

A dokładnie – Dariusz Blocher, pozostając na stanowisku prezesa Grupy Budimex, będzie także odpowiadał za europejski rynek Grupy Ferrovial brytyjski, irlandzki, słowacki no i oczywiście polski. Dodajmy, że jako prezes Grupy Budimex, Blochem zarządza także oddziałem niemieckim firmy oraz kontraktem budowlanym na Litwie.
Podkreśla się, że taki awans dla Polaka jest precedensem w historii Grupy Ferrovial. Nie bez powodu. Odkąd Dariusz Blochem jest szefem Budimeksu, przychód firmy wzrósł z 3 do 7,3 mld złotych w roku 2018, a zysk netto wyniósł 305 mln złotych. Obecne zatrudnienie w firmie osiągnęło poziom 7800 pracowników, a portfel zamówień osiągnął rekordowy poziom 10 mld zł. Od trzech lat Budimex jest w świetle osiąganych wskaźników największą firmą budowlaną w Polsce. Z kolei Grupa Ferrovial jest jedną z największych firm budowlanych w Europie, klasyfikowana jest w pierwszej dwudziestce firm konstrukcyjnych na świecie. Zatrudnia 92 tys. pracowników, w 2018 roku przychody firmy wyniosły 5,7 mld euro. Ferrovial działa także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Australii.

Przy okazji spektakularnego awansu przybliżmy postać Dariusza Blochera…

Dariusz Blocher
Dariusz Blocher Budimex

Autor: Budimex

Dariusz Blocher

Zanim trafił do Budimeksu w 2002 roku, pracował w Fabryce Ahlstrom – Fakop, a w 1994 trafił do Pepsi Co. Polska na stanowisko kierownika oddziału sprzedaży i następnie dyrektora ds. HR w dziale sprzedaży i dystrybucji. W Budimeksie początkowo również odpowiadał za zarządzanie zasobami ludzkimi. W 2007 roku został prezesem jednej ze spółek – Budimeksu Dromeksu, a w 2009 Grupy Budimex. Dariusz Blocher jest absolwentem Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej oraz IESE Business School w Barcelonie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej