Czy wiesz, że można odzyskać przedawnione długi?

2021-12-10 12:02
dlugi
Autor: dlugi.info

Pewnego grudniowego dnia poszedłem po nowy blender, stary nie wytrzymał presji wigilijnej kolacji. Zadowolony z niezłej okazji stałem w kolejce do kasy. Dobry humor popsuł mi mój stary znajomy - dłużnik. Kilka lat temu pan Wojtek wziął z mojej hurtowni materiały na budowę - kilkanaście sztuk zaprawy murarskiej. Brał na kreskę, jak wszyscy, miał zapłacić przy kolejnym razie. Nie oddał, kilkanaście telefonów, listów, upomnień, zniknął jak kamień w wodę. I teraz widzę go za mną w kolejce z nowiutkim telewizorem, kupuje za moje!

Zapytałem go, dlaczego zamiast oddać zaciągnięty dług kupuje nowy telewizor, ale on tylko poczerwieniał i powiedział, że stary się popsuł, a ten bierze na raty. Poczułem się bardzo bezradny i wykorzystany. Usłyszałem głos za mną: czy wystawił pan dług na sprzedaż? Pan w kolejce za mną z satysfakcją na twarzy powiedział: niech się Pan nie martwi tylko wystawi dług na sprzedaż na dlugi.info. Ja tak odzyskałem swoje pieniądze. I wtedy dobry humor znów powrócił.

Wierzytelność a dług

Historia skończyła się happy endem, dług został kupiony przez pana Wojtka następnego dnia. Teraz trochę teorii, czym się różni wierzytelność od długu. Pojęcia te są ściśle ze sobą powiązane. Wierzytelność jest prawem osoby lub firmy pożyczającej (udostępniającej produkt) za które np. została wystawiona faktura, zaś dług jest zobowiązaniem ciążącym na osobie lub firmie otrzymującej te dobra.

Wierzyciel, któremu nie zapłacono w wyznaczonym terminie za wystawioną fakturę jest w gorszej sytuacji niż dłużnik. Choćby dlatego, różne ekipy rządzących skracają okres przedawnienia. Z punktu widzenia dłużnika, którego dług uległ przedawnieniu i nie będzie musiał go spłacać odpowiedź jest oczywista. Ale czy tak do końca?

Wierzytelności, podobnie jak inne prawa majątkowe, można zgodnie z prawem sprzedać podmiotom trzecim. W serwisie dlugi.info można sprzedać każdy dług, nawet przedawniony. Rośnie zainteresowanie kupnem długów w celu kompensaty, czyli dług może być środkiem zapłaty za wykonaną usługę. Kupiony dług wraz z odsetkami może stanowić część wynagrodzenia naszego usługodawcy. Długi zamieszczone w Internecie pozycjonują się w wyszukiwarce Google. Są widoczne na różnych poziomach w mediach społecznościowych. Dzięki temu zwiększa się zasięg informacji o długach możliwych do kupna.

Przedawnienie a przeterminowanie

Zobowiązanie, które nie zostało zaspokojone w wyznaczonym terminie spłaty staje się przeterminowane. Giełdy długów, zajmujące się handlem długami umożliwiają wystawienie na sprzedaż najczęściej właśnie wierzytelności przeterminowane. Ale nie tylko! Wystawić na sprzedaż można również dług przedawniony, czyli taki, który nie może być z mocy prawa dochodzony w sądach.

Dlaczego warto sprzedać wierzytelność?

Jest wiele powodów, dla których warto to zrobić, przeczytasz o tym na dlugi.info Przede wszystkim daj sobie szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. I spraw prezent dłużnikowi na święta, daj mu szansę wykupić swoje zadłużenie. Spokojnych Świąt i Nowego Roku bez długów dla wszystkich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej