Centrum Klima coraz bliżej NewConnect

2008-05-09 12:25

Czołowy polski dystrybutor oraz producent artykułów wykorzystywanych w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych - Centrum Klima SA - sukcesem zakończył prywatną ofertę akcji. Spółka pozyskała kapitał w wysokości 7,75 mln zł, który przeznaczy na finansowanie celów inwestycyjnych. Nowi akcjonariusze (54.) objęli w sumie 418 625 akcji po cenie 18,5 zł. Centrum Klima zamierza w maju zadebiutować na NewConnect.

Centrum Klima przeznaczy środki pozyskane z prywatnej oferty akcji na finansowanie projektów inwestycyjnych. Aktualnie najważniejszym elementem jest rozbudowa i wyposażenie hali produkcyjno-magazynowej w Piastowie. Trwające już prace budowlane powinny zakończyć się przed końcem bieżącego roku. Inwestycja ta zwiększy moce produkcyjne o około 50%. Spółka szacuje, że koszt modernizacji zakładu w Piastowie wyniesie 6 mln zł. Kolejna inwestycja wynikająca z zapotrzebowania rynkowego i strategii rozwoju spółki planowana jest na lata 2009-2011. Obejmie ona budowę nowego, kompletnego obiektu produkcyjno-magazynowego na terenie Wieruchowa w gminie Ożarów Mazowiecki.

"Zainteresowanie ofertą było bardzo duże, inwestorzy docenili fundamenty i duży potencjał rozwojowy Centrum Klima. Na ostateczną strukturę naszej oferty wpłynęła sytuacja na rynku kapitałowym w okresie przeprowadzenia private placement. Środki pozyskane z emisji akcji zaspokajają nasze aktualne potrzeby związane z finansowaniem bieżących działań inwestycyjnych. Nasze plany wejścia na NewConnect to element długofalowej strategii i traktujemy ten ruch jako początek całego procesu. Jest to pierwszy krok w kierunku dalszego rozwoju i budowania silnej pozycji. Chcemy trwale zakorzenić się na rynkach kapitałowych, wdrożyć odpowiednie procedury, komunikować się ze środowiskiem inwestorskim, budować wizerunek transparentnej spółki, a także mieć dostęp do nowych źródeł finansowania. Spodziewamy się dużego zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów strategicznych, a z drugiej strony sami myślimy o udziale w konsolidacji szybko rosnącego rynku wentylacyjnego, będącego pod silnym wpływem rosnących wymogów unijnych. Kolejne projekty wynikające z naszej strategii rozwoju możemy sfinansować w oparciu o środki własne i finansowanie dłużne, gdyż mamy nie wykorzystane duże zdolności w tym zakresie. Ponadto rozpatrujemy możliwość oferty publicznej oraz wejście na rynek główny GPW w Warszawie" - powiedział Marek Perendyk, prezes zarządu.

Centrum Klima notuje stabilny i bardzo dynamiczny wzrost oraz wysoką rentowność działalności. W 2007 roku osiągnęła 72,1 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 37,9% więcej niż w roku 2006. Zysk netto wzrósł o 63,5% i wyniósł 8,2 mln zł. Prognozy spółki zakładają w 2008 roku osiągnięcie przychodów ze sprzedaży na poziomie 83,5 mln zł oraz zysku netto w wysokości 10,0 mln zł. Obsługuje ponad 1500 stałych klientów - głównie firm instalatorskich i deweloperskich. Działalność handlowa generuje około 80% całości przychodów ze sprzedaży i jest prowadzona głównie na rynku krajowym. Zdecydowana większość produkcji własnej, generującej około 20% przychodów ze sprzedaży, jest eksportowana na wymagające pod względem jakości rynki zachodnioeuropejskie, pozostała część kierowana jest na rynek polski. Spółka zatrudnia obecnie około 100 osób. Centrum Klima ma od maja 2005 r. Certyfikat ISO 9001:2000.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej