Cemex wprowadza Etykiety Redukcji Emisji CO2

2010-04-07 14:40

Cemex ogłosił, iż jej brytyjski oddział (Cemex UK) jest pierwszą firmą cementową na świecie, która zapewnia certyfikowane etykiety węglowe dla swojego produktu. Wykorzystywane są Etykiety Redukcji Emisji CO2 organizacji Carbon Trust.

Etykieta węglowa będzie informowała o ilości CO2 wytwarzanego przez cementy Cemex w Wielkiej Brytanii. Decydujący w tym względzie – obok innych czynników – jest skład wyrobu. Ślad węglowy mierzony jest ilością dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (CO2e) wytwarzaną przez cement przez całe jego życie, które obejmuje wydobycie surowców, produkcję, dystrybucję, wykorzystanie przez klientów oraz usunięcie (utylizację) na końcu okresu użytkowania.

Etykieta Redukcji Emisji CO2: Od 2007 r. Carbon Trust pracuje z ponad 65 markami i 5000 indywidualnymi liniami wyrobów w celu mierzenia i zmniejszania śladu węglowego codziennych artykułów domowych. Wiele z tych marek ma obecnie na swoim opakowaniu Etykietę Redukcji Emisji CO2, co upublicznia zobowiązania firmy do zmniejszania śladu węglowego swojego wyrobu lub usługi.

Organizacja BRE, która świadczy usługi badawcze dla wszystkich aspektów środowiska zbudowanego, w 2008 r. wprowadziła normę BES6001 zapewniającą równą płaszczyznę dla równowagi wyrobów budowlanych oraz zapewniającą uznanie dla dostawców stających się zwolennikiem autentycznej zrównoważoności.

 

Ślad węglowy certyfikowany jest według PAS2050 – pierwszej normy międzynarodowej dla firm, służącej do mierzenia śladu węglowego ich wyrobów i usług. Jej opracowywanie było nadzorowane przez niezależną grupę sterującą, złożoną z przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk akademickich, biznesu oraz rządów.

Brytyjska dywizja cementowa Cemex otrzymała również - z oceną "bardzo dobry" - certyfikację według Normy Ramowej Building Research Establishment (BRE) dla Odpowiedzialnego Pozyskiwania Wyrobów Budowlanych - BES6001. Firma Cemex znajduje się wśród pierwszych firm z branży, które spełniły tę normę. Obejmuje ona wszystkie trzy brytyjskie zakłady cementowe firmy: w Rugby (Warwickshire), South Ferriby (North Lincolnshire) oraz Tilbury (Essex).

Certyfikacja, będąca częścią wysiłków firmy zmierzających do spełnienia wymagań Brytyjskiej Strategii Rządowej dotyczącej Zrównoważonego Budownictwa, potwierdza, że cały cement dostarczany przez Cemex UK jest pozyskiwany odpowiedzialnie według niezależnie weryfikowanej normy. Odnosi się ona do oddziaływania społecznego, ekonomicznego i środowiskowego w całym łańcuchu dostawy.

By mogły spełnić normę, wyroby cementowe zostały ocenione według jakości, ładu organizacyjnego, zarządzania łańcuchem dostaw oraz oddziaływaniem społecznym i środowiskowym. Certyfikacja uwzględnia także możliwość śledzenia produktu dla zapewnienia funkcjonowania wszystkich obszarów w łańcuchu dostaw zgodnie z wysokimi standardami.

- Oznaczanie etykietą węglową dowodzi naszych postępów i realizacji zobowiązań w zakresie zmniejszania emisji CO2 związanej z naszym procesem produkcyjnym. W szczególności dbamy o zastępowanie paliw kopalnych paliwami alternatywnymi oraz mieszanie naszych cementów z produktami ubocznymi innych branż w celu minimalizowania zużycia surowców - wyjaśnia Andy Spencer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Cemex UK. - Etykieta w połączeniu z certyfikacją odpowiedzialnego pozyskiwania i naszymi ostatnimi innowacyjnymi rozwiązaniami, jak elektroniczny punkt dostawy oszczędzający papier oraz system odzysku palet oszczędzający odpady drzewne, oznacza, że nasi klienci mają teraz zdolność do dokonywania świadomych "zielonych" wyborów. Powinni oni mieć pewność, że nasze łańcuchy produkcji i dostawy działają w sposób etyczny i odpowiedzialny. Etykieta wpływa korzystnie także na łańcuch dostawy wyrobów budowlanych. Pozwala na uzyskanie większej liczby punktów w części "materiały" Kodeksu Zrównoważonych Domów oraz BREEAM będącej najszerzej stosowaną metodą oceny środowiskowej budynków.

- Ludzie coraz bardziej interesują się oddziaływaniem w zakresie emisji CO2 wyrobów, które kupują. Wyzwaniem dla przedsiębiorstw, takich jak Cemex, jest przekazywanie im informacji tak, aby mogli dokonywać świadomych wyborów. Etykieta Redukcji Emisji CO2 ma ułatwiać klientom szybką identyfikację marek, które mierzą swój ślad i zobowiązują się do redukcji emisji CO2. Mamy nadzieję, że kolejne firmy pójdą za przykładem Cemeksu - dodaje Euan Murray, szef ds. wyliczania śladu węglowego w Carbon Trust.

Cement oznaczony etykietą węglową wprowadzany jest do sprzedaży w kwietniu i maju. W związku z warunkami etykiety, firma Cemex zobowiązana jest do dalszej redukcji emisji CO2 w ciągu następnych dwóch lat. Cemex UK rozszerzy również w nadchodzących miesiącach certyfikację Odpowiedzialnego Pozyskiwania na całą swoją działalność.


Carbon Trust: niezależna firma założona w 2001 r. przez rząd Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na groźbę zmiany klimatu. Współpracuje ona z organizacjami w celu redukcji emisji CO2 i opracowywania komercyjnych technologii niskowęglowych. Więcej informacji na: www.carbontrust.co.uk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej