Cementownia Górażdże zakończyła rozbudowę zakładu

2011-07-05 16:06
Cementownia Górażdże
Autor: Cementownia Górażdże

Spółka Górażdże Cement zakończyła rozbudowę drugiej linii technologicznej. Dzięki modernizacji zakład produkcyjny będzie w stanie wyprodukować 12 000 ton klinkieru na dobę, a roczny poziom produkcji osiągnie ponad 5 milionów ton cementu.

Zarówno w Polsce jak i na świecie rośnie zapotrzebowanie na cement. Na krajowym rynku w 2010 r. sprzedano 15,4 mln ton tego materiału budowlanego. Według prognoz w roku bieżącym popyt na cement w Polsce wzrośnie do poziomu ok.17 mln ton (10%), by w 2012 r. zwiększyć się o kolejne kilka procent. Tylko w I kwartale 2011 r. sprzedaż cementu w kraju była większa o 45,2% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Górażdże Cement rozpoczęła budowę nowej linii technologicznej w maju 2010 roku. Inwestycja umożliwi obniżenie kosztów produkcji cementu oraz przyniesie wymierne korzyści dla środowiska. Zastosowane rozwiązania technologiczne umożliwią zredukować jednostkowe zużycie energii na tonę klinkieru, ograniczyc emisję CO2 z paliw oraz obniżyć poziom powstającego w czasie produkcji hałasu.

- To najważniejsza inwestycja w ponad 30- letniej historii firmy o ogromnym znaczeniu dla jej przyszłości i rozwoju. Górażdże to obecnie największa cementownia w Europie. - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.

W wyniku moderniizacji zakład produkcyjny został wyposażony w dwa piece do wypalania klinkieru o mocy produkcyjnej 6000 ton na dobę każdy. Przy modernizacji linii technologicznej pracowało 700 osób dziennie. Koszt modernizacji to 500 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej