Budimex szuka innowacji. Nawet 3 mln zł na projekt

2017-04-11 17:02
Budowa Budimeksu
Autor: Budimex Budimex specjalizuje się m.in. w projektowaniu i budowie dróg

Budimex jest pierwszą firmą budowlaną w Polsce, która zdecydowała się wprowadzić innowacje do swojej działalności. Będzie to robił wspólnie z poznańskim funduszem inwestycyjnym YouNick Mint. Za dobre projekty wynalazcy mogą dostać finansowanie od 1 do 3 mln zł. Pomysły można rejestrować do 21 kwietnia 2017.

„Kiedy na niezliczonych placach budowy prowadzisz prace o łącznym rocznym koszcie prawie 5 mld zł, nawet najdrobniejsze usprawnienie może przynieść miliony złotych oszczędności albo dodatkowych zysków” – czytamy w opisie tego przedsięwzięcia. Budimex jest otwarty na innowacje na wielu płaszczyznach, począwszy od informatycznego systemu ewidencji i kontroli stanu magazynowego szalunków, lepszą wełnę izolacyjną, może to też być wyspecjalizowany robot pomagający człowiekowi przy trudnych, niebezpiecznych czy precyzyjnych pracach.

Jakie innowacje dla firmy budowlanej?

Budimex i YouNick Mint uzgodnili, że są zainteresowani rozwiązaniami z czterech obszarów. Pierwszy to proces projektowy. Oczekiwane w tym zakresie są np. następujące rozwiązania: wizualizacja danych przestrzennych z wykorzystaniem technik np. AR, holografii, infografiki, wizualizacje 2D/3D; systemy bezinwazyjnego pomiaru; platformy zakupowe i przetargowe; platformy integrujące narzędzia inżynierskie i systemy informatyczne. Drugim obszarem jest proces budowlany, gdzie wymienia się takie przykładowe innowacje jak: materiały o podwyższonych parametrach; bezodpadowe i niskoodpadowe technologie i linie technologiczne; maszyny i urządzenia przyspieszające proces budowlany; budownictwo - pasywne, inteligentne, ekologiczne. Kolejny obszar to obsługa eksploatacyjna i facility management. Przykładowe oczekiwane rozwiązania to: sensory i sieci sensorów do monitoringu; systemy nawigacji i lokalizacji w budynkach i obiektach zamkniętych; narzędzia i procesy wdrażania nowych funkcjonalności i produktów dla klientów; automatyzacja i robotyzacja procesu maintenance nieruchomości. No i wreszcie użytkowanie obiektu. W tym obszarze wymieniane są oczekiwania dotyczące zaawansowanych platform smart home; zarządzania energią w ramach inteligentnej sieci; interfejs człowiek – maszyna i maszyna – maszyna; technologie konserwacji i technologie renowacji. Warunek jest jeden – projekty powinny być unikalne technologiczne, nie mogą być kopią już istniejących rozwiązań, muszą umożliwiać ochronę np. patentem.

Co w zamian za innowacje dla Budimeksu

Wybrane pomysły mogą dostać od 1 do 3 mln zł dofinansowania w ramach programu BRIdge Alfa. Jednak przedstawiciele YouNick Mint podkreślają, że do zdobycia są nie tylko pieniądze. Zgodnie z filozofią funduszu, oferowane są tzw. smart money. Oprócz funduszy wynalazcy mogą również otrzymać w każdym momencie wsparcie ekspertów, nieważne czy chodzi o pomoc w założeniu firmy, projektowanie lub wdrożenie innowacji. W razie braku siedziby czy przestrzeni magazynowej będzie można skorzystać z lokum w YouNick Technology Park w Złotnikach pod Poznaniem.

Pomoc wynalazcom oferuje również Budimex. Może to być wsparcie fachowców z firmy, dostęp do niektórych danych czy możliwość testowania rozwiązań na placach budowy. No i najważniejsze – szansę komercjalizacji dla projektów, które okażą się najbardziej wartościowe.

Swój pomysł trzeba najpierw zgłosić w terminie do 21 kwietnia 2017 na stronie http://www.younickmint.pl/ (liczba rejestracji jest określona, zatem kto pierwszy ten lepszy). Autorzy wybranych projektów zostaną zaproszeni do bezpośredniej prezentacji przed ekspertami YouNick Mint i Budimeksu. Taka możliwość nastąpi 26-27 kwietnia 2017 podczas tzw. Venture Day w YouNick Technology Park w Złotnikach.

Tym, którzy nie zetknęli się wcześniej z YouNick Mint wyjaśniamy, że jest to fundusz inwestujący w innowacje z zakresu biotechnologii i farmacji, nowoczesnej diagnostyki medycznej, smart foods, sztucznej inteligencji i chatbotów, domu inteligentnego oraz budownictwa. Obecnie YouNick Mint realizuje działania w ramach programu BRIdge Alfa organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Założycielką i prezesem YouNick Mint jest Dagmara Nickel, w dorobku której jest m.in. sukces firmy deweloperskiej Nickel Development.

Przypominamy też, że Budimex ma prawie 50-letnie doświadczenie jak firma wykonawcza, od jakiegoś czasu działa również w branży deweloperskiej, zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Firma zatrudnia ponad 6000 specjalistów, ma około 12 tys. kontrahentów. Inwestorem strategicznym Budimeksu jest hiszpańska firma Ferrovial.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej