Biurowiec Malta House. Model 3D wspomaga innowacyjność, ułatwia a nie ogranicza kreatywność architekta

2012-10-15 14:16
Roland Jarosz - Skanska Property Poland
Autor: Skanska Property Poland Roland Jarosz, Lider projektu Malta House, Skanska Property Poland

Poznański biurowiec Malta House jest jednym z pierwszych w Polsce budynków biurowych realizowanych zgodnie z Koncepcją Modelowania Informacji o Budynku (BIM). W czym taki sposób projektowania pomaga architektowi i czym różni się od tradycyjnego? Rozmawiamy z Rolandem Jaroszem, Liderem projektu Malta House, z firmy Skanska Property Poland

Modelowanie Informacji o Budynku (BIM) polega na tworzeniu jednego trójwymiarowego, cyfrowego modelu 3D budynku, na którym pracuje cały zespół projektantów. Jest to niezbędny element nowoczesnego, technicznie zaawansowanego procesu budowlanego, i to nie tylko na etapie projektowym, ale inwestycyjnym - rozumianym jako całość, od koncepcji po użytkowanie gotowego obiektu. BIM umożliwia projektowanie zintegrowane, które w odróżnieniu od tradycyjnego – liniowego, można opisać jako koliste – holistyczne i całościowe. Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego mogą być partnerami architekta od samego początku tworzenia nowego obiektu, czy nawet szerzej - nowego projektu rozumianego całościowo. Projektując Malta House przygotowaliśmy pełny model BIM, z wykorzystaniem platformy Autodesk Revit i Autodesk Navisworks.

Co oznacza pełny model BIM? Na jakim etapie projektu wdraża się BIM?
Pełny model BIM, taki jak w projekcie Malta House, obejmuje zarówno architekturę i konstrukcję, jak i wszystkie instalacje wewnętrzne. Model 3D na ekranie komputera nie tylko pomaga tworzyć precyzyjną dokumentację budowlaną, ale wyprzedza stan faktyczny budowy umożliwiając sprawdzenie przebiegu wszystkich instalacji w przestrzeni trójwymiarowej. Znakomicie ułatwia zatem wykrycie wszystkich kolizji od razu na etapie projektu. Cyfrowy model w 3D pozwala całkowicie wyeliminować takie zdarzenia na placu budowy, bardzo trudne do przewidzenia w tradycyjnym projektowaniu i użyciu tylko AutoCad.

Jaki poziom szczegółowości modelu obrano?
Każdy model budynku może być wykonany z najdrobniejszymi szczegółami, takimi jak np. wygląd klamki u drzwi. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej szczegółowy model, tym wymaga lepszego sprzętu i zabiera więcej miejsca, bo są to pliki bardzo ciężkie. Dlatego warto wypośrodkować między poziomem szczegółowości modelu 3D a wygodą i szybkością jego obróbki. My zrezygnowaliśmy z tych wszystkich elementów, które nie wnoszą do projektu dodatkowej wartości, a tylko niepotrzebnie obciążają model cyfrowy. Nie uwzględnialiśmy na przykład szczegółowych informacji dotyczących wystroju wnętrz. Skupiliśmy się na architekturze i konstrukcji budynku oraz instalacji elektrycznej oraz mechanicznej. Tu bowiem mieliśmy poważne zadanie związane ze szczególnie zaprojektowanymi innowacyjnymi elewacjami budynku.

Na czym polegała ta innowacyjność i związana z tym szczególna trudność?
Każda z elewacji Malta House jest inna a ich wygląd i konstrukcje podporządkowano zadaniu, jakie postawili powłoce budynku projektanci z pracowni Pentagram Architekci. Najbardziej „zwyczajna” jest elewacja północna, której zadaniem jest doprowadzenie do wnętrz jak największej ilości światła dziennego – została więc w całości przeszklona. Elewacje wschodnia i zachodnia są tak skonstruowane, by światło dochodziło w sposób ściśle kontrolowany przez wysunięte „harmonijkowo” przeszklone powierzchnie, natomiast w elewacji południowej ograniczono powierzchnię transparentną do okien, których liczba i rozmieszczenie odpowiadają dokładnie zapotrzebowaniu na światło naturalne i jego stały poziom w przestrzeni biurowej. Wymagało to szczegółowych analiz rozkładu światła i poziomu jego natężenia w różnych częściach budynku nie tylko podczas wszystkich pór roku, ale i w poszczególnych godzinach pracy. Ponadto rzeźbiarskie elewacje, choć wydają się eleganckie, proste i bardzo regularne, mają różne wymiary poszczególnych „wrębów”. Wymagały bowiem bardzo precyzyjnego zestrojenia widoku elewacji i konstrukcji budynku. Różna wielkość „wykuszy” na elewacji to także różny obrys i różne wymiary stropów poszczególnych kondygnacji, a więc spore wyzwanie przy opracowaniu rysunków wykonawczych i techniki wykonania prefabrykowanych stropów. Projektowanie z użyciem modelu trójwymiarowego bardzo ułatwia takie skomplikowane zadania.

Które branże współpracowały z projektantem architektury od samego początku? Jak wyglądało takie zintegrowane projektowanie w praktyce?
Za koordynację branżową inwestycji odpowiadał - w ścisłej współpracy z działem projektowym firmy Skanska - projektant budynku, czyli pracownia architektoniczna Pentagram Architekci. Jak wiadomo, model BIM bardzo ułatwia optymalizację rozwiązań branżowych. Wybór właściwego projektu jest znacznie łatwiejszy, gdy ma się możliwość dogłębnego i kompleksowego przeanalizowania skutków każdego z proponowanych rozwiązań. Co więcej, model cyfrowy pozwala lepiej przewidzieć i kontrolować również koszty inwestycji i ewentualnych, z pozoru niewielkich, zmian. Nawet niewielkie zmiany wprowadzone w jednym projekcie branżowym od razu automatycznie uwidaczniane są w całym projekcie. Dlatego znacznie łatwiej określić ich skutki, także finansowe.

Jakie możliwości BIM wykorzystano, czy wszystkie?
W Malta House wymodelowaliśmy architekturę i konstrukcję budynku oraz wszystkie instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz klimatyzację i wentylację a także automatykę budynku (BMS). Możliwości BIM testowaliśmy już wcześniej. Mamy dobre doświadczenia z projektowaniem zintegrowanym na modelu 3D z innych biur projektowych Skanska.

Malta House uzyskał prestiżowy certyfikat LEED na poziomie Platinum. Jak układała się współpraca projektantów z konsultantem LEED, na ile BIM i model 3D był pomocny? Które z rozwiązań zaproponowanych przez konsultanta są wdrażane?
Współpraca z konsultantem LEED odbywała się od samego początku procesu projektowego. Model 3D i metodologia BIM pomogły nam wybierać warianty na podstawie modelów energetycznych, które były wykonywane, aby określić różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne, jakie mogły być wdrażane w projekcie Malta House.

Ile punktów w systemie certyfikacji LEED otrzymał Malta House i za co?
Budynek biurowy Malta House otrzymał precertyfikacje na poziomie Platinum, co oznacza, że zdobył więcej niż 80 punktów wymaganych dla tego poziomu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej