Azbest w papach bitumicznych. Stanowisko Stowarzyszenia Producentów Pap

2016-06-22 12:59
dach papa izolacja dachu
Autor: Wiktor Greg

Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, zakazie wprowadzenia na rynek polski i zakazie produkcji wyrobów zawierających azbest obowiązuje od 1997 roku. Mimo to problem stosowania wyrobów z azbestem jest nadal aktualny, choć nie na taką skalę jak wcześniej. Natomiast w niektórych krajach przemysł azbestowy jest wciąż legalny. Jednym z tych krajów jest Rosja, a wyroby budowlane produkowane tam trafiają również na rynek polski.

W Rosji stosowanie azbestu jest dozwolone. Powstaje tam 50% światowej produkcji azbestu. Wiele firm rosyjskich produkuje płyty azbestowo-cementowe, rury azbestowo-cementowe czy papę dachową. Wyroby jednego z liderów rosyjskiego rynku dostępne są również w Polsce (źródło: artykuł "Azbest nadal groźny", Wiadomości Projektanta Budownictwa miesięcznik Izby Projektowania Budowlanego nr 5/2016)

Stowarzyszenie Producentów Pap działające w Polsce w związku z informacją opublikowaną w miesięczniku Izby Projektowania Budowlanego wydało oświadczenie, w którym stanowczo informuje, że w polskich rolowanych wyrobach bitumicznych azbest, jako zabroniony w UE materiał, nie jest stosowany ani jako surowiec, ani półprodukt przez żadnego z polskich producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu.

Dodatkowo Stowarzyszenie zobowiązało się do podjęcia wszelkich działań rozpoznawczych, mających na celu zapobieganie wprowadzaniu na rynek polski wyrobów bitumicznych z podejrzeniem zastosowania azbestu.

Autor artykułu "Azbest nadal groźny" w miesięczniku Wiadomości Projektanta Budownictwa podaje nazwę firmy, która rzekomo stosuje azbest w wyrobach bitumicznych i działa na rynku polskim jako importer. Stowarzyszenie Producentów Pap oświadcza, że podjęło decyzję o konieczności sprawdzenia zaistniałych przesłanek i skieruje wnioski do organów administracji publicznej. SPP podejmie także wszelkie kroki mające na celu ochronę dobrego imienia polskich wyrobów bitumicznych i nie wiązania ich z użyciem azbestu.

Pełna treść oświadczenia Stowarzyszenia

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej