Atlas Estates na GPW

2008-02-15 13:32

Spółka Atlas Estates Ltd., inwestująca w rynki nieruchomości krajów Europy Środkowej i Wschodniej - 12 lutego 2008 roku - zadebiutowała na Głównym Rynku GPW. To druga - po ASBIS - firma, której akcje notowane są jednocześnie na AIM (rynek alternatywny London Stock Exchange) i Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Atlas Estates jest 24. zagraniczną spółką notowaną na parkiecie w Warszawie i kolejną firmą z londyńskiego rynku giełdowego, która zdecydowała się na debiut na GPW. W ubiegłym roku, w ramach dual-listingu, zadebiutowała na GPW spółka ASBIS, notowana na rynku AIM oraz spółka Plaza Centers, notowana na głównym parkiecie London Stock Exchange.

"To w 2008 roku pierwszy i zarazem bardzo znaczący debiut na rynku regulowanym, bo kolejna spółka zagraniczna pojawia się na Giełdzie" - do przedstawicieli spółki zwrócił się Ludwik Sobolewski, prezes GPW. - "Witam gorąco dzisiejszego debiutanta, który reprezentuje biznes międzynarodowy. Przyciąganie takich spółek na warszawski parkiet jest jedną z głównych dróg budowy finansowego centrum regionalnego w Warszawie. Wierzę, że będziecie zadowoleni z notowań na warszawskim parkiecie".

Amos Pickel z CEO Atlas Management Company powiedział, że to bardzo ważny dzień dla jego firmy. - "Giełda w Warszawie to naturalny wybór dla naszej spółki. Inwestujemy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a 60% naszych inwestycji to inwestycje w Polsce, przede wszystkim w Warszawie. Jesteśmy świadomi, że GPW pełni rolę "huba" [hub (ang.) - urządzenie łączące wiele urządzeń sieciowych, w lotnictwie hub spełnia rolę głównego portu przesiadkowego z ofertą przelotów w wielu relacjach i infrastrukturą dostosowaną do obsługi ruchu przesiadkowego - red.] dla Europy Środkowo-Wschodniej - tu są notowane spółki, które prowadzą działalność w tym regionie. Jesteśmy przekonani, że wejście na główny parkiet warszawskiej giełdy przełoży się na większą widoczność naszej spółki i większą wartość akcji, a także ułatwi pozyskiwanie środków na dalsze inwestycje".

Decyzja Atlas Estates o debiucie na Giełdzie w Warszawie jest potwierdzeniem atrakcyjności polskiego rynku dla spółek nie tylko z Europy Środkowej i Wschodniej, ale także z Europy Zachodniej. To także efekt działań promujących parkiet w ramach budowania w Warszawie centrum finansowego o znaczeniu europejskim.

Dla warszawskiej giełdy budowa wokół GPW regionalnego centrum finansowego to główny cel na najbliższe lata. W realizacji tego zamierzenia GPW wykorzystuje atuty polskiego rynku i całej gospodarki. Dla zagranicznych emitentów ważnym czynnikiem decydującym o przeprowadzeniu oferty w Polsce jest duża, stabilna i zdywersyfikowana baza inwestorów, gwarantująca dostępność kapitału. To znacznie zwiększa sukces oferty i daje atrakcyjną wycenę akcji podczas debiutu i notowań na GPW.

Spółka Atlas Estates jest zarejestrowana na wyspie Guernsey leżącej na Kanale La Manche (Guernsey nie należy do Unii Europejskiej). Jest firmą inwestującą na rynku nieruchomości krajów Europy Środkowej i Wschodniej, realizuje głównie inwestycje deweloperskie. W portfelu spółki znajdują się także nieruchomości generujące przychody, takie jak biurowce i hotele. Obecnie łączna wartość aktywów Atlas Estates (włączając udziały w przedsięwzięciach typu joint-venture) wynosi 489 mln euro. Portfelem aktywów firmy zarządza Atlas Management Company. Spółka prowadzi działalność w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji oraz w Bułgarii i planuje dalsze inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej. Zakłada ekspansję zarówno w tych krajach, w których już prowadzi działalność, ale także na kolejnych wybranych rynkach regionu mających dobre fundamenty i perspektywy dalszego rozwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej