Anne-Line Citerne: Rzucam wyzwanie

2019-03-07 13:06
Anne-Line Citerne
Autor: Archiwum prywatne Anne-Line Citerne, DuPont Building Innovations

„Są dwie mocne strony, którymi kobieta może się wykazać w technicznym segmencie" – ocenia Anne-Line Citerne z DuPont Building Innovations, Project Manager na Środkowo-Wschodnią Europę i Afrykę. Sprawdź, o jakie cechy kobiet chodzi...

Jest pani inżynierem mechanikiem, ale dzisiaj namawia Pani do wykonywania fasad z materiału Corian®... To była prosta czy pokrętna droga? Skąd zainteresowania taką męską raczej „specjalizacją”
– DuPont jest firmą opartą na nauce i innowacyjnych rozwiązaniach i dlatego nie było trudnym przekonanie firmy do tego planu. Firma DuPont testowała już wcześniej Corian® na fasady i zdecydowano, że jest to dobry sposób na jego wykorzystanie. Byłam zainteresowana rozwijaniem tego nowego obszaru, ponieważ w mojej karierze w DuPont, a także w firmach, w których pracowałam wcześniej, zawsze lubiłam nowe zadania i bardzo często byłam zaangażowana w projektach przełomowych. Byłam także zafascynowana ideą stosowania tego materiału na zewnątrz budynków. Kobiety przez lata miały z nim do czynienia w kuchniach, łazienkach i spodobała mi się myśl, że właśnie kobieta może rozpocząć taki proces… Corian® został opracowany z myślą o bardziej praktycznych potrzebach kobiet i teraz kobieta przedstawia go budownictwu i architekturze, czyli bardziej"męskim" obszarom działania oraz światu...

W firmie DuPont jest Pani odpowiedzialna za zastosowania Corianu w architekturze, także koordynuje Pani opracowanie i możliwości użycia tego materiału do produkcji grzejników. Co to za materiał i na czym polega Pani praca?
– Corian® jest niezwykle wszechstronnym materiałem, którego sposoby wykorzystania ciągle zaskakują nie tylko firmę DuPont, ale również architektów, projektantów, właściwie cały rynek. Był on używany w Ameryce Północnej do wykończania powierzchni kuchennych i łazienkowych, a teraz można zobaczyć go na ogromnym budynku na Wybrzeżu Kości Słoniowej, został także wybrany jako wykończenie wszystkich stacji benzynowych w Azerbejdżanie… Moim głównym zadaniem jest rozszerzanie możliwych aplikacji z wykorzystaniem Corianu.
Dotyczy to szczególnie architektury, architektury wnętrz, jak również rozwoju w obszarze np. grzejników i innych systemów oraz sprzętów możliwych do zamontowania w domach i wnętrzach komercyjnych (obejmujące także sprzęt możliwy do zainstalowania na powierzchni materiału). Jest to związane z badaniami technicznymi, świadectwami, szukaniem partnerów, międzynarodowym budowaniem kontaktów z ludźmi. Muszę przyznać, że jest to bardzo fascynujący obszar, który świetnie wpasował się w moją edukację, doświadczenie i zainteresowania zawodowe.

Jakie są mocne strony kobiecego udziału w tak bardzo technicznych sektorach?
– Opierając się na doświadczeniu, myślę, że są dwie mocne strony, którymi kobieta może się wykazać w tak technicznym segmencie. Pierwszą jest umiejętność „słuchania różnych głosów” i ułatwienie dialogu pomiędzy różnymi stronami i graczami zaangażowanymi w projekt. Jest to bardzo ważne, kiedy pracuje się z innowacyjnymi projektami, rzucając wyzwanie tym, którzy zrobili już coś w przeszłości. Drugą jest umiejętność „pracy ponad problemami” w taki sposób, aby projekt posuwał się naprzód, nawet gdy wydaje się, że nie wszystkie elementy układanki idealnie do siebie pasują.

Praca jest niewątpliwie pani pasją, ale na pewno nie jedyną...
- Mam wiele zainteresowań, jednak nie mam teraz wystarczająco dużo czasu, aby się im poświęcić. Kocham sport: pływanie (dwa razy w tygodniu), jazdę na nartach i żeglowanie, nurkowanie i bieganie. Brałam udział w krótkim triatlonie, kiedy nie miałam jeszcze dzieci. Nadal nurkuję i żegluję podczas wakacji i zaczynam przekazywać moje zainteresowania moim dzieciom. Lubię także rysować i malować, brałam udział w wielu warsztatach i lekcjach. Ale moje największe zainteresowanie kieruję w stronę architektury i designu. Jestem zafascynowana „wielkimi” architektami, jak Le Corbusier  z Francji, Oscarem Niemeyerem z Brazylii, a spośród współczesnych Jeanem Nouvelem, którego zresztą miałam przyjemność poznać.

Na pewno Pani dużo podróżuje, no i jeszcze takie liczne zainteresowania... A gdzie w tym wszystkim miejsce dla rodziny?
- Dzięki firmie, dla której pracuję, od wielu już lat mam możliwość pracowania w domu. Bardzo mi to pomaga w organizowaniu codziennego życia rodzinnego. Podróżuję rzeczywiście dość często, więc kiedy jestem w domu mogę być bardziej obecna i spędzać więcej czasu z dziećmi, a przy tym nie tracę czasu na dojazd do pracy.

Czy są jakieś miejsca, które chciałaby Pani zobaczyć? Jakie przygody się Pani marzą?
- Bardzo lubię japońską kulturę i ich sposób życia. Bardzo chciałabym odwiedzić ten kraj. Trzymam kciuki za to, że wkrótce pojadę tam w podróż służbową.

Czy jest pani kobietą spełnioną?
- Tak, myślę, że tak. Lubię moją pracę, która idealnie wpasowuje się w moją edukację i zainteresowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej