Andrzej R. Dobrucki, prezes PIIB: Rok 2013 będzie pracowity

2012-12-20 12:53
Andrzej Dobrucki, prezes PIIB
Autor: PIIB Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Podsumowaniem roku 2012, refleksjami co do roku 2013 i życzeniami dzieli się z nami Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa...

Rok 2012 był rokiem dynamicznych zmian w branży budowlanej, które jeszcze się nie skończyły. Wymienić tu można m.in. kończenie inwestycji drogowych, ożywienie w branżach proponujących energooszczędne rozwiązania dla budownictwa, rozwój budownictwa pasywnego. Zmiany dotyczą nie tylko stricte budownictwa, ale także obszaru wokół niego, zwłaszcza zaś sfery legislacyjnej. Ich pierwszą jaskółką były prekonsultacje społeczne dotyczące założeń do projektu ustawy Kodeks budowlany. Inżynierowie budownictwa skupieni w naszym samorządzie zawodowym czynnie uczestniczyli w spotkaniach w całej Polsce. Nie zgadzaliśmy się z wieloma proponowanymi zmianami. Zgłaszaliśmy nasze uwagi i spostrzeżenia licząc, że zostaną one uwzględnione w pracach nad kodeksem.

Następnie bardzo ważna dla nas sprawa, to propozycja ustawy o uwolnieniu dostępu do zawodów budowlanych zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nie zgadzaliśmy się z pierwszą wersją tych zmian. Uważaliśmy i uważamy nadal, że w tej sprawie należało najpierw skonsultować się ze środowiskiem, zasięgnąć opinii, a dopiero potem formułować propozycje zmian. Wystosowaliśmy odpowiednie pisma zarówno do Premiera RP Donalda Tuska, Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego Zygmunta Niewiadomskiego. Przyczyniło się to do tego, że 6 grudnia 2012 pojawił się nowy projekt ustawy o uwolnieniu dostępu do zawodów budowlanych uwzględniający w znacznym stopniu nasze propozycje. Nie chcemy szybkich zmian, chcemy dobrych zmian. Aktywnie uczestniczymy w uzgodnieniach poświęconych temu projektowi i mamy nadzieję, że niektóre z naszych postulatów uda się jeszcze zaakceptować przez pomysłodawców tak, jak było np. z utworzeniem specjalności hydrotechnicznej o którą zabiegamy od lat, czy też z możliwością uzyskiwania uprawnień przez inżynierów I stopnia w pełnym zakresie do wykonawstwa i przez techników w ograniczonym zakresie do kierowania robotami budowlanymi. Temat deregulacji nie jest jeszcze zamknięty i w przyszłym roku czekają nas kolejne tury rozmów.

Ten rok był także rokiem pozytywnych rozwiązań. Na przykład umożliwiliśmy bezpłatny dostęp on-line do biblioteki norm PKN dla naszych członków, czyli ponad 116 tys. osób. Dzięki prowadzonym negocjacjom obniżyliśmy w 2012 roku opłaty za ubezpieczenie OC z 96 zł do 83 zł, zaś od 2013 nasi członkowie będą płacić 79 zł.

Ten rok to także rok naszego jubileuszu - 10-lecia funkcjonowania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Na Nadzwyczajnym Jubileuszowym Zjeździe mogliśmy podsumować te 10 lat działalności, ocenić dotychczasowe osiągnięcia oraz podyskutować o planach na przyszłość. Jaki będzie przyszły rok? Dla naszego samorządu na pewno pracowity. Nadal będą toczyły się dyskusje dotyczące ustawy deregulacyjnej, prace nad Kodeksem Budowlanym, a przy tym wszystkim będziemy normalnie realizować nasze statutowe zadania, jak np. przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia budowlane. Oczywiście będziemy dążyć do tego, aby społeczeństwo było zadowolone z efektów pracy naszych inżynierów, a prestiż zawodu inżyniera budownictwa pozostał - na niezmienionym od lat - wysokim poziomie.

W Nowym Roku 2013 chciałbym życzyć wszystkim użytkownikom portalu Muratorplus zdrowia i spełnienia marzeń oraz realizacji wszelkich planów i zamierzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej