Amerykański patent Barlinka

2009-12-07 11:32
System Barclick - złącze powoduje, że ułożoną podłogę można w prosty sposób zdemontować i ułożyć powtórnie w innym miejscu
Autor: Barlinek SA System Barclick - złącze powoduje, że ułożoną podłogę można w prosty sposób zdemontować i ułożyć powtórnie w innym miejscu.

Producent podłóg drewnianych, Barlinek, od listopada ma patent na bezklejowe złącze desek o nazwie Barclick. Prace nad konstrukcją złącza i wdrożeniem go do produkcji trwały kilka lat. Wynalazek opracował samodzielnie dział badań i wdrożeń polskiej spółki.

System Barclick zapewnia szybki i łatwy montaż, trwałe połączenie desek, gotowość podłogi do użytkowania natychmiast po jej ułożeniu. Złącze powoduje, że ułożoną podłogę można w prosty sposób zdemontować i ułożyć powtórnie w innym miejscu. Ponadto konstrukcja złącza zapewnia swobodę pracy podłogi, przy zachowaniu jej sztywności i równości. Opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania wynalazku, a także wdrożenie do seryjnej produkcji, pozwoliło na jego zgłoszenie do ochrony patentowej.

Przyznanie patentu wieńczy kilkuletni okres rozpatrywania wniosku w USA, dotyczącego tego wynalazku. Czas obowiązywania tego dokumentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Barlinecki wynalazek jest już chroniony patentem na wielu rynkach zagranicznych (wszystkie kraje Unii Europejskiej, Rosja, Ukraina, Hong Kong, Kanada, Turcja) oraz w Polsce. W ten sposób krajowy producent podłóg drewnianych dołączył do elitarnego grona firm, mających patenty na swoje wynalazki.

Należy podkreślić, że oprócz Barlinka patenty w USA na podobne technologicznie rozwiązania posiadają głównie jednostki badawczo-rozwojowe, zajmujące się opracowaniami technologii złącz paneli podłogowych np. szwedzki Walinge AB czy holenderski Unilin Flooring.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej