Ale jubileusz! Saint-Gobain obchodzi 350 lat!

2015-01-15 13:08
Podróżujące pawilony Saint-Gobain
Autor: Saint-Gobain Podróżujący pawilon Saint-Gobain - „Baw się kolorami"

W roku 2015 firma Saint-Gobain będzie celebrować 350. rocznicę powstania. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w  styczniu w Szanghaju, a zakończą się w listopadzie w Paryżu. Chociaż firma Saint-Gobain ma swoje lata, to jest utożsamiana z nowoczesnymi technologiami materiałów dla budownictwa.

Utworzenie firmy w roku 1665 to zasługa króla Ludwika XIV oraz Jean-Baptiste Colberta. To najstarsza firma notowana w indeksie Giełdy Paryskiej CAC 40. Tak długo może działać jedynie firma, która potrafi dostosowywać się do oczekiwań rynku i Saint-Gobain jest tego znakomitym przykładem. Od czasu otwarcia pierwszych zakładów poza Francją (najpierw w Niemczech w latach 50. XIX wieku) firma rozwinęła się w międzynarodową grupę, która dzisiaj prowadzi działalność w 64 krajach. Dostarcza produkty i rozwiązania dla budownictwa, których zadaniem jest minimalizacja szkodliwych wpływów na środowisko naturalne, poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie komfortu użytkowników.
- Historia Saint-Gobain jest dowodem, że firma nieustannie przesuwała granice i podejmowała nowe wyzwania, współtworzyła nowe technologie. Gdy patrzymy na naszą przeszłość oraz na nasze miejsce w świecie współczesnym, wierzymy, że istnieje wiele powodów by wierzyć w przyszłość. Dlatego też obchodzimy ten jubileusz skoncentrowani na przyszłości i innowacji – mówi Pierre-André de Chalendar, prezes i dyrektor generalny Grupy Saint-Gobain.

Program obchodów 350-lecia Saint-Gobain przewiduje wiele spektakularnych wydarzeń. Ich inauguracja odbyła się 9 stycznia 2015 w Szanghaju i są to futurystyczne podróżujące pawilony, które symbolizują innowacyjne osiągnięcia firmy, jej wiedzę i doświadczenie w obszarze materiałów budowlanych.

Jubileusz Saint-Gobain
Autor: Saint-Gobain

Podróżujące pawilony Saint-Gobain to cztery sześciany, zbudowane z materiałów produkowanych przez marki Saint-Gobain. Każdy pawilon odwołuje się do jednego z ludzkich zmysłów:
„Patrz” - nawiązuje do długiej tradycji produkcji szkła przez Grupę. Sześcian odbija światło dzienne i niebo, zaś w nocy jest podświetlony lampami LED. Zastosowane techniki umożliwiają niezwykle widowiskową zabawę światłem.
„Słuchaj” - odzwierciedla wiedzę i kompetencje Saint-Gobain z zakresu akustyki. Wyłożony specjalną wykładziną sześcian daje uczucie akustycznej czystości i miękkości, aż do warunków absolutnej ciszy, gdzie nie przedostają się żadne dźwięki z zewnątrz.
„Baw się kolorami” – to pawilon poświęcony wyobraźni i umiejętności używania materiałów w kontekście kolorów, które wpływają nie tylko na nasze postrzeganie świata, ale również samopoczucie. Konstrukcję tworzą dwa obracające się pierścienie - jeden zbudowany z dużych, kolorowych, szklanych paneli, a drugi z tradycyjnego i teksturowanego szkła.
„Twórz” – to symbol innowacyjności Grupy i jej skupienia się na przyszłości. W ciągu dnia pawilon przypomina spiralne schody, dając optyczne wrażenie ruchu w górę, natomiast w nocy, dzięki odpowiedniemu podświetleniu lampami LED, staje się futurystyczną instalacją.
W ekspozycji jest również piąty pawilon reprezentacyjny, w którym można poznać historię i misję Saint-Gobain. 

Podróżujące pawilony są na razie w Szanghaju, w kwietniu zawitają do Sao Paulo w Brazylii, w czerwcu do Filadelfii i w końcu do Paryża w październiku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej