Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?

2011-12-16 15:01
Realizacja robót budowlanych według FIDIC - zarządzanie kontraktem od przetargu do audytu
Autor: Ogólnopolskie Centrum Edukacji Samorządu i Administracji

Praca agenta nieruchomości kusi wysokimi zarobkami, nienormowanym czasem pracy i szybkim awansem. Jednak niestabilność branży, kryzysy gospodarcze i duża konkurencja pozwalają osiągnąć sukces jedynie najwytrwalszym. Jakie wymagania trzeba spełniać, by w pośrednictwie nieruchomości zarabiać naprawdę duże pieniądze? Dlaczego w pracy pośrednika ważne jest szkolenie zawodowe.

Patrz też: zarobki pośrednika w obrocie nieruchomościami>>

Ile zarabia agent nieruchomości?

Przeciętne zarobki pośredników na rynku obrotu nieruchomościami zaczynają się od 2 tys. zł netto, natomiast najlepsi mogą liczyć nawet na 15 tys. zł miesięcznego przychodu. Mimo to bywają również miesiące, w których agent nieruchomości nie zarobi ani jednej złotówki. Biura nieruchomości zatrudniają często osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a zatem to właśnie wypracowana prowizja od sprzedaży nieruchomości jest jedynym dochodem w skali miesiąca.

- O wysokości wynagrodzenia decyduje stabilność rynku, kwalifikacje samego agenta nieruchomości, jego zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Dobry pośrednik nieruchomości łączy w sobie obowiązki handlowca, negocjatora, marketingowca i nierzadko psychologa – mówi Marta Sosińska-Piotr z serwisu Edustacja.pl, agregatora szkoleń, w tym również obowiązkowych dla pośredników nieruchomości.

Prowizja pobierana przy zakupie domu lub gruntu wynosi średnio 2 do 3 proc. netto wartości przedmiotu sprzedaży. Część tej kwoty trafia na konto samego pośrednika, a część do biura nieruchomości. W zależności od polityki tego ostatniego, agent nieruchomości, któremu udało się sprzedać dom lub mieszkanie może dostać średnio od 50 do 70 proc. wartości wypracowanego obrotu.

Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?
Autor: Piotr Mastalerz Od września 2017 agent nieruchomości z nowymi obowiązkami i udogodnieniami

Agent nieruchomości musi się szkolić! Obowiązkowe szkolenie zawodowe dla pośredników

Konkurencja w branży pośrednictwa nieruchomości jest spora – agenci nieruchomości rywalizują nie tylko z kolegami po fachu, ale również z tymi z własnej firmy. Dlatego, aby utrzymać się w branży wymagane są specjalne zdolności: - Oprócz nienagannego wyglądu i wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych ważna jest spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia faktów. Pośrednik nieruchomości musi również ustawowo zaliczyć co najmniej 24 godziny szkolenia zawodowego w każdym roku kalendarzowym - wyjaśnia Marta Sosińska-Piotr z serwisu Edustacja.pl.

Ministerstwo Infrastruktury przyporządkowało specjalną numerację poszczególnym programom szkoleń zawodowych. I tak oto do obowiązkowych dla pośrednika kursów należą m.in.: przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, uregulowania prawne rynku czy wyodrębnianie nieruchomości lokalowej z nieruchomości wspólnej. Pośredniczeniem w obrocie nieruchomościami mogą się zajmować jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, niezbędne jest uzyskanie licencji. Agenci freelancerzy, bez wymaganych uprawnień nie mają podstaw prawnych do wykonywania tego zawodu. - Zgodnie z prawem, osoba zainteresowana karierą w pośrednictwie obrotu nieruchomościami musi ukończyć studia wyższe i kierunkowe studia podyplomowe. Wymagana jest również co najmniej półroczna praktyka zawodowa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dopiero wtedy taka osoba może starać o nadanie przez ministra infrastruktury licencji zawodowej – wyjaśnia Aleksander Scheller, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Obecnie w Polsce działa ok. kilkunastu tysięcy pośredników nieruchomości z licencją

Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?
Autor: brak danych

Szkolenie zawodowe i kursy on-line dla agenta nieruchomości

Ustawodawca poszedł jednak pośrednikom nieruchomości, a także rzeczoznawcom majątkowym i zarządcom nieruchomości, na rękę. Agenci nieruchomości mogą się dokształcać również przez Internet. Ile kosztuje ich zatem obowiązkowe podnoszenie kwalifikacji zawodowaych?

 – W zależności od długości kursu i jego elementów składowych, szkolenia w wersji on-line na platformie e-learningowej kosztują od 49 zł za część pakietu do około 300 zł za całość (24 godziny) w skali roku – dodaje Marta Sosińska-Piotr z Edustacja.pl. Więcej informacji na temat szkoleń zawodowych dla agentów nieruchomości, pośredników i zarządców na stronie edustacja.pl >

Uczestnictwo w tradycyjnych kursach grupowych może jednak kosztować dwa razy więcej, nie licząc konieczności wychodzenia z domu i dojazdów. A przecież już sama praca agenta nieruchomości wiąże się z dostosowaniem swojego czasu do wymagań klienta. Nie ma więc konkretnych granic wyznaczających dni albo godziny początku i końca pracy. Część obowiązków można wykonać w biurze lub w domu, jednak praca pośrednika opiera się w większości na częstych wyjazdach.

Kto najczęściej korzysta z usług agentów nieruchomości?

Według badań przeprowadzonych przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, większość osób, które chcą sprzedać mieszkanie czy działkę przychodzi do biura pośrednictwa dopiero po nieudanych próbach samodzielnego przeprowadzenia transakcji i wyszukania klienta. Przeważnie oczekują oni od agenta nieruchomości przygotowania akcji ogłoszeniowej i marketingowej. Duża liczba osób chce mieć również gwarancję przeprowadzenia bezpiecznej transakcji, a pozostali liczą na pomoc w sporządzeniu umowy przedwstępnej. Droga od pozyskania klienta do pomyślnej finalizacji transakcji jest bardzo długa i wymaga solidnej wiedzy oraz dużych umiejętności interpersonalnych. Agent nieruchomości musi radzić sobie z rywalizacją, niestabilnością rynku, ale również z klientami, którzy już po wdrożeniu działań pośrednika próbują porozumieć się z właścicielem domu czy gruntu na własną rękę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej