Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?

2011-12-16 15:01
Realizacja robót budowlanych według FIDIC - zarządzanie kontraktem od przetargu do audytu
Autor: Ogólnopolskie Centrum Edukacji Samorządu i Administracji

Praca agenta nieruchomości kusi wysokimi zarobkami, nienormowanym czasem pracy i szybkim awansem. Jednak niestabilność branży, kryzysy gospodarcze i duża konkurencja pozwalają osiągnąć sukces jedynie najwytrwalszym. Jakie wymagania trzeba spełniać, by w pośrednictwie nieruchomości zarabiać naprawdę duże pieniądze? Dlaczego w pracy pośrednika ważne jest szkolenie zawodowe.

Patrz też: zarobki pośrednika w obrocie nieruchomościami>>

Ile zarabia agent nieruchomości?

Przeciętne zarobki pośredników na rynku obrotu nieruchomościami zaczynają się od 2 tys. zł netto, natomiast najlepsi mogą liczyć nawet na 15 tys. zł miesięcznego przychodu. Mimo to bywają również miesiące, w których agent nieruchomości nie zarobi ani jednej złotówki. Biura nieruchomości zatrudniają często osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a zatem to właśnie wypracowana prowizja od sprzedaży nieruchomości jest jedynym dochodem w skali miesiąca.

- O wysokości wynagrodzenia decyduje stabilność rynku, kwalifikacje samego agenta nieruchomości, jego zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Dobry pośrednik nieruchomości łączy w sobie obowiązki handlowca, negocjatora, marketingowca i nierzadko psychologa – mówi Marta Sosińska-Piotr z serwisu Edustacja.pl, agregatora szkoleń, w tym również obowiązkowych dla pośredników nieruchomości.

Prowizja pobierana przy zakupie domu lub gruntu wynosi średnio 2 do 3 proc. netto wartości przedmiotu sprzedaży. Część tej kwoty trafia na konto samego pośrednika, a część do biura nieruchomości. W zależności od polityki tego ostatniego, agent nieruchomości, któremu udało się sprzedać dom lub mieszkanie może dostać średnio od 50 do 70 proc. wartości wypracowanego obrotu.

Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?
Autor: Piotr Mastalerz Od września 2017 agent nieruchomości z nowymi obowiązkami i udogodnieniami

Agent nieruchomości musi się szkolić! Obowiązkowe szkolenie zawodowe dla pośredników

Konkurencja w branży pośrednictwa nieruchomości jest spora – agenci nieruchomości rywalizują nie tylko z kolegami po fachu, ale również z tymi z własnej firmy. Dlatego, aby utrzymać się w branży wymagane są specjalne zdolności: - Oprócz nienagannego wyglądu i wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych ważna jest spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia faktów. Pośrednik nieruchomości musi również ustawowo zaliczyć co najmniej 24 godziny szkolenia zawodowego w każdym roku kalendarzowym - wyjaśnia Marta Sosińska-Piotr z serwisu Edustacja.pl.

Ministerstwo Infrastruktury przyporządkowało specjalną numerację poszczególnym programom szkoleń zawodowych. I tak oto do obowiązkowych dla pośrednika kursów należą m.in.: przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, uregulowania prawne rynku czy wyodrębnianie nieruchomości lokalowej z nieruchomości wspólnej. Pośredniczeniem w obrocie nieruchomościami mogą się zajmować jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, niezbędne jest uzyskanie licencji. Agenci freelancerzy, bez wymaganych uprawnień nie mają podstaw prawnych do wykonywania tego zawodu. - Zgodnie z prawem, osoba zainteresowana karierą w pośrednictwie obrotu nieruchomościami musi ukończyć studia wyższe i kierunkowe studia podyplomowe. Wymagana jest również co najmniej półroczna praktyka zawodowa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dopiero wtedy taka osoba może starać o nadanie przez ministra infrastruktury licencji zawodowej – wyjaśnia Aleksander Scheller, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Obecnie w Polsce działa ok. kilkunastu tysięcy pośredników nieruchomości z licencją

Agent nieruchomości - praca dla odpornych na stres?
Autor: brak danych

Szkolenie zawodowe i kursy on-line dla agenta nieruchomości

Ustawodawca poszedł jednak pośrednikom nieruchomości, a także rzeczoznawcom majątkowym i zarządcom nieruchomości, na rękę. Agenci nieruchomości mogą się dokształcać również przez Internet. Ile kosztuje ich zatem obowiązkowe podnoszenie kwalifikacji zawodowaych?

 – W zależności od długości kursu i jego elementów składowych, szkolenia w wersji on-line na platformie e-learningowej kosztują od 49 zł za część pakietu do około 300 zł za całość (24 godziny) w skali roku – dodaje Marta Sosińska-Piotr z Edustacja.pl. Więcej informacji na temat szkoleń zawodowych dla agentów nieruchomości, pośredników i zarządców na stronie edustacja.pl >

Uczestnictwo w tradycyjnych kursach grupowych może jednak kosztować dwa razy więcej, nie licząc konieczności wychodzenia z domu i dojazdów. A przecież już sama praca agenta nieruchomości wiąże się z dostosowaniem swojego czasu do wymagań klienta. Nie ma więc konkretnych granic wyznaczających dni albo godziny początku i końca pracy. Część obowiązków można wykonać w biurze lub w domu, jednak praca pośrednika opiera się w większości na częstych wyjazdach.

Kto najczęściej korzysta z usług agentów nieruchomości?

Według badań przeprowadzonych przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, większość osób, które chcą sprzedać mieszkanie czy działkę przychodzi do biura pośrednictwa dopiero po nieudanych próbach samodzielnego przeprowadzenia transakcji i wyszukania klienta. Przeważnie oczekują oni od agenta nieruchomości przygotowania akcji ogłoszeniowej i marketingowej. Duża liczba osób chce mieć również gwarancję przeprowadzenia bezpiecznej transakcji, a pozostali liczą na pomoc w sporządzeniu umowy przedwstępnej. Droga od pozyskania klienta do pomyślnej finalizacji transakcji jest bardzo długa i wymaga solidnej wiedzy oraz dużych umiejętności interpersonalnych. Agent nieruchomości musi radzić sobie z rywalizacją, niestabilnością rynku, ale również z klientami, którzy już po wdrożeniu działań pośrednika próbują porozumieć się z właścicielem domu czy gruntu na własną rękę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej