2009 będzie rokiem jeszcze trudniejszym niż rok 2008

2009-01-26 13:42
Jarosław Szanajca
Autor: PZFD Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperkich - Jarosław Szanajca - prezydentem Europejskiej Unii Deweloperów.

Czwarty kwartał ubiegłego roku był bardzo trudny dla polskiego rynku mieszkaniowego, ze względu na gwałtowny spadek liczby mieszkań sprzedanych przez deweloperów. Spodziewamy się, że rok 2009 będzie dla naszej branży rokiem jeszcze trudniejszym niż rok 2008.

Dlatego już po pierwszym półroczu 2008 roku podjęliśmy działania mające na celu ograniczenie skali nowo wprowadzanych projektów i zakupów ziemi. Obniżyliśmy również znacząco koszty ogólne działalności. Dzięki działaniom podjętym w odpowiednim momencie zachowujemy wysoki stan gotówki i bezpieczną strukturę zadłużenia. Jednocześnie prowadzimy aktywne działania sprzedażowe, będące odpowiedzią na ograniczoną dostępność kredytów mieszkaniowych. Na początku 2009 roku wprowadziliśmy Program Wsparcia Kredytowego dla naszych klientów. Dodatkowo, aż połowa mieszkań w naszej ofercie spełnia kryteria rządowego programu "Rodzina na swoim".

Jestem przekonany, że w perspektywie długoterminowej polski rynek mieszkaniowy ma wciąż duży potencjał rozwoju. Wskazuje na to deficyt mieszkań w Polsce, niski udział kredytów hipotecznych w PKB w porównaniu z innymi rynkami i sytuacja demograficzna. Choć obecna sytuacja rynkowa jest trudnym sprawdzianem dla uczestników rynku, jestem przekonany, że Dom Development jest do niego dobrze przygotowany, dzięki swojej ugruntowanej pozycji na rynku, kadrze zarządzającej o wieloletnim doświadczeniu w branży i pewnej sytuacji finansowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej