Zwrot za prąd - jak dostać zwrot za energię elektryczną w 2023? Jaki warunek trzeba spełnić do 15 grudnia!

2023-11-29 7:51
liczniki prądu
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Rząd wprowadził 125 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych

Zwrot za prąd w wysokości 125 zł dla gospodarstw domowych przewidziano jeszcze w 2023 roku. Enea, Tauron, PGE i inni sprzedawcy prądu informują klientów o warunkach jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z upustu. Jak dostać zwrot pieniędzy za energię elektryczną w 2023? Ten warunek trzeba spełnić do 15 grudnia.

Spis treści

  1. 125 zł zwrotu za prąd - jak skorzystać?
  2. Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy 1 warunek z 6
  3. Dwa terminy na spełnienie warunków
  4. Czy trzeba złożyć wniosek o zwrot za prąd 2023?

We wrześniu 2023 weszło w życie rozporządzenie rządu ws. zwrotu za prąd. Sprzedawcy energii elektrycznej mają obowiązek wstecznie obniżyć o 12% ceny prądu dla gospodarstw domowych. Obniżka wynosi dokładnie 125,34 zł. Jak skorzystać z tej możliwości? Poszczególne firmy energetyczne, w tym m.in. Tauron, PGE czy Enea wyjaśniają swoim klientom, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zwrot za prąd w 2023.

Najlepsze teksty marszałka Hołowni

125 zł zwrotu za prąd - jak skorzystać?

Trzeba na wstępie wyjaśnić, że zasady przyznawania zwrotu na prąd u wszystkich sprzedawców są takie same. Wszystkim klientom, którzy są odbiorcami w gospodarstwie domowym firmy energetyczne mają obowiązek jednorazowo obniżyć rachunek w kwocie równej 12% iloczynu średniej ceny energii elektrycznej opublikowanej przez Prezesa URE na 2022 i wynikającej z taryf sprzedawców z urzędu, dla taryfy G1x oraz wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh. Obniżka rachunku ma wynieść dokładnie 125,34 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy 1 warunek z 6

Aby otrzymać zwrot za prąd, należy pobierać energię na potrzeby gospodarstwa domowego i spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków przedstawionych w rozporządzeniu:

  1. w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy między 1 stycznia 2023 r. a 30 września 2023 r. zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 5% w odniesieniu do tych samych trzech następujących po sobie miesięcy między dniem 1 stycznia 2022 r. a 30 września 2022,
  2. potwierdzić lub zweryfikować u sprzedawcy poprawność swoich danych,
  3. wyrazić zgodę na otrzymywanie od dostawcy energii korespondencji, w szczególności faktur VAT, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub w dedykowanym do obsługi serwisie,
  4. wyrazić zgodę na otrzymywanie od dostawcy energii informacji dotyczących naszych produktów i usług,
  5. być prosumentem energii odnawialnej w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii,
  6. należeć do jednej z grup uprawnionych do korzystania z podwyższonych limitów, do których ceny prądu są zamrożone w 2023 i złożyć w tym celu stosowne oświadczenie (chodzi o posiadaczy Karty Dużej Rodziny, osoby z niepełnosprawnością lub zamieszkujące z osobą z niepełnosprawnością oraz rolników).

Rozporządzenie nakłada również na spółki obowiązek poinformowania klientów o obniżce - w formie papierowej, elektronicznie, telefonicznie lub na swojej stronie internetowej.

Dwa terminy na spełnienie warunków

Jeśli nie spełnia się przynajmniej jednego z ww. warunków, a chce się skorzystać z jednorazowej obniżki rachunku – czas na spełnienie choćby jednego z warunków: 2, 3 i 4 jest do 15 grudnia 2023 oraz 5 i 6 do 31 grudnia 2023.

Czy trzeba złożyć wniosek o zwrot za prąd 2023?

Aby skorzystać z upustu, nie trzeba składać żadnych wniosków. Zwrot zostanie uwzględniony przy fakturze za energię elektryczną, która obejmuje rozliczenie za rok 2023.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej