Ceny pelletu w listopadzie 2022. Ile aktualnie płaci się za pellet drzewny? Prognozy

2022-11-17 12:36
Ceny pelletu w 2022 wzrosły trzykronie i mogą jeszcze rosnąć. Czy będą dopłaty do pelletu?
Autor: Kalbar Ceny peletu w 2022 są najwyższe od lat, ale dobra wiadomość jest taka, że powoli spadają

Ceny pelletu w 2022 wzrosły z 850 zł na początku roku do nawet 3000 zł za tonę w listopadzie. A do ogrzania przeciętnego domu pelletem potrzeba w sezonie grzewczym ok. 3,6 tony opału. Dobra wiadomość jest taka, że ceny pelletu aktualnie spadają. Są też duże rozbieżności w cenach pelletu w zależności od regionu Polski.

Spis treści

  1. Cena pelletu za tonę w listopadzie 2022
  2. Dlaczego ceny pelletu rosły? Prognozy
  3. Użytkowników kotłów na pellet przybywa
  4. Dopłaty do pelletu. Wniosek tylko do 30 listopada

Cena pelletu za tonę w listopadzie 2022

Pellet drożeje już od 2021 - wtedy kosztował średnio 800-900 zł za tonę. W 2022 ceny pelletu rosły nawet z miesiąca na miesiąc. Na początku roku za tonę pelletu płaciło się średnio 1500 zł, w kwietniu już 1800 zł. W czerwcu cena pelletu drzewnego wzrosła średnio do 2000 zł za tonę, a pod koniec czerwca było to ok. 2500 zł/t. W lipcu i sierpniu cena pelletu zbliżyła się do 3000 zł za tonę. Jesienią ceny pelletu zaczęły nieco spadać.

Ceny pelletu w listopadzie 2022 różnią się w zależności od regionu Polski, ale też producenta. Pellet można kupić od 2000 zł/t do 2600-2700 zł. Są jednak miejsca, w których za tonę pelletu dalej trzeba zapłacić 3000 zł.

Dlaczego ceny pelletu rosły? Prognozy

Powodem rosnących cen pelletu, zarówno u producentów, firm handlowych, jak i składów opału, były m.in. coraz wyższe ceny surowca, sięgające nawet 300%. Ponadto, rynek musi mierzyć się z jego niedoborem, głównie za sprawą polityki sprzedażowej Lasów Państwowych i eksportu drewna okrągłego. Mniejsza jest ilość dostępnych na rynku pozostałości drzewnych, które pozyskiwane są z zakładów przetwórczych. Do tego należy dodać coraz wyższe koszty produkcji, ceny materiałów opakowaniowych, które również podrożały w zeszłym, jak i w tym roku. Ale powodów rosnących cen pelletu jest obecnie jeszcze więcej. Polska jest na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o produkcję pelletu. Sporą ilość pelletu także importowaliśmy z Ukrainy i Białorusi. Wynikiem wojny jest mniejsza ilość pelletu na rynku, a tym samym wyższe jego ceny.

W listopadzie jednak pojawiły się optymistyczne informacje. Jeszcze w październiku tego roku, producenci mieli listy oczekujących i nie nadążali z produkcją. Teraz magazyny zaczynają się powoli zapełniać. Choć w dalszym ciągu nikt z producentów nie podejmuje się prognozować jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłym roku, a nawet za miesiąc.

Użytkowników kotłów na pellet przybywa

Z danych wynika, że użytkowników kotłów na pellet wciąż przybywa. Ten wysokokaloryczny granulat drzewny jest bowiem ekologicznym i łatwym do przechowywania źródłem ciepła, obecnie także z możliwością dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Według danych tego programu z 456 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany kopciucha 20% to wnioski o kocioł na pellet, czyli ponad 91 tys. Szacuje się, że takich kotłów w Polsce może być 300 tys. (dane Polskiego Alarmu Smogowego).

Niestety, na rynku wyraźnie widać dysproporcje między zapotrzebowaniem na pellet, a jego podażą. Ponadto, na podstawie obecnej sytuacji gospodarczej, eksperci są jednogłośni - ceny pelletu są już wysokie, a będą jeszcze rosły. Warto dodać, że te podwyżki cen pelletu nie dotyczą tylko rynku polskiego, ale również gospodarki w ujęciu światowym.

Dopłaty do pelletu. Wniosek tylko do 30 listopada

Dodatek do pelletu drzewnego 2022 to jednorazowe dofinansowanie dla wszystkich, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy. Wniosek o dodatek w wysokości 3000 zł można złożyć tylko do 30 listopada 2022.

Wniosek do pobrania, który można wydrukować i złożyć w swoim urzędzie gminy: Wzór wniosku no dodatek do pelletu do pobrania

Wniosek mozna tez złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej: aplikacja mObywatel, Platforma ePUAP.. Wniosek musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet do 30 listopada 2022. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Wnioski o wypłatę dodatku złożone po 30 listopada 2022 pozostawia się bez rozpoznania.

Aby otrzymać 3000 zł dodatku do pelletu drzewnego, trzeba złożyć deklarację źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązek, a dodatkowo warunek otrzymania dodatku do pelletu.

Inflacja znowu w górę! Jak mocno urośnie w tym roku?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jakie są prognozy!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej