Ceny peletu wzrosły o 89% i mogą jeszcze rosnąć

2022-04-07 10:02
pelet
Autor: Kalbar Ceny peletu są najwyższe od lat

Ceny peletu znacznie wzrosły już w 2021. Rok 2022 niestety przynosi dalsze podwyżki tego popularnego źródła ogrzewania. W tym roku pelet kosztuje o 89% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlaczego ceny peletu rosną? Ile obecnie trzeba zapłacić za tonę peletu?

Spis treści

  1. Dlaczego pelet drożeje?
  2. Jakie są ceny peletu?
  3. Jak rosną ceny peletu i innych paliw stałych - wykres

Z danych wynika, że użytkowników kotłów na pelet wciąż przybywa. Ten wysokokaloryczny granulat drzewny jest bowiem ekologicznym i łatwym do przechowywania źródłem ciepła, obecnie także z możliwością dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Niestety, na rynku wyraźnie widać dysproporcje między zapotrzebowaniem na pelet, a jego podażą. Ponadto, na podstawie obecnej sytuacji gospodarczej, eksperci są jednogłośni - ceny peletu są już wysokie, a będą jeszcze rosły. Warto dodać, że te podwyżki cen peletu nie dotyczą tylko rynku polskiego, ale również gospodarki w ujęciu światowym.

Panująca w latach 2019-2021 koniunktura, sprzyjająca inwestycjom w poprawę jakości powietrza, ale również nastroje w branży miały widoczny wpływ na poziom zakupów nowych urządzeń grzewczych, tj. kotłów na pellet czy kominków. W latach 2021-2022 obserwuje się dalszy wzrost konsumpcji pomimo początkowych obaw związanych z ekonomicznymi skutkami pandemii, a obecnie mocno drożejącym gazem. Do wzrostu zainteresowania pelletem jako źródłem ciepła przyczyniła się też możliwość wykorzystania funduszy programu priorytetowego Czyste Powietrze. Program przełożył się na czterokrotny wzrost wymian urządzeń grzewczych w ramach projektu w okresie od maja 2020 do stycznia 2021 w porównaniu do całego okresu funkcjonowania programu od września 2018 do maja 2020. Zeszły rok można zatem uznać za udany dla branży pelletu - zauważa Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, v-ce president w Polskiej Radzie Pelletu.

Dlaczego pelet drożeje?

Powodem rosnących cen peletu, zarówno u producentów, firm handlowych, jak i składów opału, są m.in. coraz wyższe ceny surowca, sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Ponadto, rynek musi mierzyć się z jego niedoborem, głównie za sprawą polityki sprzedażowej Lasów Państwowych i eksportu drewna okrągłego. Mniejsza jest ilość dostępnych na rynku pozostałości drzewnych, które pozyskiwane są z zakładów przetwórczych. Do tego należy dodać coraz wyższe koszty produkcji, ceny materiałów opakowaniowych, które również podrożały w zeszłym, jak i w tym roku. Ale powodów rosnących cen peletu jest obecnie jeszcze więcej.

Ceny peletu rosną i będą rosły
Agata Dobroszewska, Commercial Director w Biomasa Partner Group
Agata Dobroszewska, Commercial Director w Biomasa Partner Group

W ciągu ostatniego półrocza ceny peletu drzewnego na rynku europejskim rosły bardzo szybko. Wynikało to przede wszystkim z kilku kluczowych czynników:

  • rosnących cen wysokiej jakości surowca oraz jego ograniczonej dostępności,
  • wyższych cen energii elektrycznej,
  • wzrostu kosztów folii do pakowania,
  • wzrostu kosztów transportowych,
  • rosnących kosztów pracowniczych.

Sezon zimowy potęgował popyt, który w skutek przybywających instalacji grzewczych, przeznaczonych na pellet drzewny, przewyższał podaż tego paliwa na rynku europejskim. W całej Europie odnotowano nadwyżkę popytu nad podażą produktu, co doprowadziło do zbycia większości stanów magazynowych kluczowych producentów peletu w Polsce.

Do tej pory, w sezonie wiosenno-letnim, można było odnotować spadek zainteresowania produktem grzewczym, a co za tym idzie, spadek cen. Jednak w tym roku, tragiczne okoliczności – wojna w Ukrainie – pociągną kolejną falę wzrostu cen. Już dzisiaj około 70 tys. ukraińskich kierowców powróciło do ojczyzny, czego konsekwencją będzie wzrost kosztów pracy w firmach transportowych oraz przypuszczalnie, spowoduje to opóźnienia w dostawach z uwagi na brak rąk do pracy. Wzrost cen peletu potęgowany będzie również kolejnymi podwyżkami cen energii, paliwa czy kosztów transportu. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, należy spodziewać się kolejnych wzrostów cen peletu oraz jeszcze większego deficytu tego paliwa na rynku europejskim.

Jakie są ceny peletu?

Obecna cena dobrej jakości, certyfikowanego klasy A1 kształtuje się na poziomie od 1500 do nawet 1800 zł brutto za tonę. Tona peletu klasy A2 lub bez dokumentów potwierdzających badania jakości to koszt rzędu 1300-1400 zł. Są to ceny z dowozem pod wskazany adres.

Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że średnia cena peletu od stycznia 2021 wzrosła o 89%, a tylko od początku 2022, od stycznia do kwietnia, o 19%. Z kontroli 32 składów we wszystkich województwach wynika, że średnia cena peletu wynosi 1736 zł

Oczywiście na rynku dostępny jest tańszy pelet, ale uwaga, tani pelet, dodatkowo bez żadnych oznaczeń producenta, jest najprawdopodobniej peletem przemysłowym, który w swoim składzie zawiera np. odpady z przemysłu meblarskiego z toksycznymi substancjami. Lepiej nie kupować takiego opału, bo może zniszczyć palnik i cały kocioł. Palenie toksycznym peletem zanieczyszcza też powietrze.

Jak rosną ceny peletu i innych paliw stałych - wykres

ceny paliw stałych 2022
Autor: Polski Alarm Smogowy Zmiana cen paliw stałych od 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej