Cena drewna opałowego - ile trzeba zapłacić za m³ drewna z lasu?

2022-06-06 13:14

Ceny drewna opałowego w 2022 utrzymują się na wysokim poziomie. W Polsce to wciąż popularne źródło ciepła, a w dobie rosnących cen gazu, węgla, peletu, zainteresowanie drewnem jako materiałem do ogrzewania domów rośnie. Aby kupić najtańsze drewno na opał w Lasach Państwowych, trzeba zapisać się w kolejkę. Ile obecnie kosztuje drewno opałowe, czyli tzw. gałęziówka? Jak kupić tanie drewno z lasu?

Spis treści

 1. Ogrzewanie drewnem wciąż popularne
 2. Drewno opałowe cena
 3. Jaka jest cena drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych
 4. Dlaczego ceny drewna opałowego rosną?
 5. Sprzedaż drewna opałowego - pierwszeństwo dla społeczności lokalnych
 6. Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?
 7. Wartość opałowa a cena drewna

Ogrzewanie drewnem wciąż popularne

Z ostatnich danych GUS wynika, że w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce największe znaczenie mają paliwa stałe, głównie węgiel kamienny (co jest wyjątkiem w Unii Europejskiej), ale także drewno opałowe. Są one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń (przez 45,4% gospodarstw domowych), także do ogrzewania wody (25,6% gospodarstw domowych). Drewno opałowe spalane jest zazwyczaj w tych samych kotłach i piecach co węgiel kamienny, jednocześnie z węglem lub zamiennie. Jeszcze kilka lat temu kopciuchami na węgiel i drewno ogrzewało się około 70% gospodarstw domowych. Teraz jest to 50%. Mimo znaczącego spadku udziału drewna w zakresie ogrzewania domów, ostatnio znów rośnie nim zainteresowanie. Powód? Drastyczne podwyżki cen innych nośników energii: gazu, prądu, nawet peletu.

Czym jest drewno opałowe?

Drewno opałowe to inaczej konary, czy tzw. gałęziówka, wykorzystywana jako źródło ciepła w budynkach. Za drewno opałowe przyjmuje się każde drewno, którego średnica jest cieńsza niż 7 cm.

Drewno opałowe cena

Ceny drewna opałowego znacząco wzrosły od 2021 roku. Szacuje się, że ceny niektórych gatunków drewna, np. sosnowego czy świerkowego skoczyły dwukrotnie, z ok. 300 do nawet 600-700 zł za metr sześcienny. Mówi się o wzroście cen drewna o 100, a nawet 150%. Mocno wzrosły także cena drewna kominkowego, o około 40% w przeciągu roku. Średnia cena rok temu wynosiła 213 zł za metr sześcienny, teraz jest to średnio 298 zł.

Jaka jest cena drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych

Choć ceny drewna opałowego od zeszłego roku wzrosły, to trzeba wiedzieć, że jest to obecnie i tak najtańszy surowiec opałowy. Cena drewna opałowego w Lasach Państwowych wynosi około 30 zł - taką ceną podał Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w wywiadzie dla Radia TOK FM. Jak podkreślił, jest to cena samego drewna. Do tego należy doliczyć transport, koszty pracy włożone w jego zebranie, pocięcie, rozładunek itp. Dodał również, że obecnie zebrane i kupione w ten sposób drewno wymaga wysuszenia i tak naprawdę będzie się nadawało na opał dopiero w przyszłym sezonie grzewczym.

Dlaczego ceny drewna opałowego rosną?

Przede wszystkim zaczyna brakować surowca, a to spowodowane jest głównie polityką Lasów Państwowych - twierdzi Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Chodzi dokładnie o wielkość eksportu. Rocznie eksportujemy 10% wycinanego drewna, głównie do Niemiec, Rumunii i Chin. Tracą na tym małe i średnie tartaki, głównie z terenów słabo zurbanizowanych, które zmuszane są do szukania pośredników. Można mówić nawet o kryzysie na rynku drzewnym. W Polsce brakuje i będzie brakować drewna, nie tylko tarcicy, ale tak naprawdę drewna każdego rodzaju, co wpływa na jego ceny.

Sprzedaż drewna opałowego - pierwszeństwo dla społeczności lokalnych

W związku z rosnącymi cenami energii oraz surowców opałowych Lasy Państwowe, na wniosek resortu klimatu i środowiska, przyjęły 26 maja 2022 uchwałę w sprawie wytycznych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów - odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych. Chodzi głównie o zapewnienie dostępności drewna opałowego gospodarstwom domowym, w szczególności z terenów wiejskich i małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych. Zgodnie z uchwałą, tzw. gałęziówka, w pierwszej kolejności może zostać kupiona przez lokalnych mieszkańców.

Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać, by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne – powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?

Pamiętajmy, nie jest tak, że każdy może wejść do lasu i zapakować sobie trochę konarów, np. na taczkę. Zbiórka nawet chrustu bez zgody leśniczego jest kradzieżą. Grozi za to mandat. Straż leśna może też skierować do sądu wniosek o ukaranie osoby zbierającej gałęzie bez pozwolenia.

Aby kupić drewno na opał, należy zgłosić się do leśniczego danego regionu. Wskaże on obszar, z którego można zebrać gałęzie (zbierać można tylko drewno leżące, nie można łamać gałęzi rosnących drzew). Drewno należy zebrać w odpowiedni stos, aby leśniczy mógł zmierzyć jego objętość w metrach przestrzennych), a następnie wycenić. Warto wiedzieć, że drewno opałowe najczęściej dostępne jest w lesie w tych miejscach, gdzie pozyskuje się je do innych celów, m.in. do tartaków. 

I jak w ostatnich latach nie było dużego zainteresowania tą formą zakupu drewna na opał, teraz w nadleśnictwach tworzą się listy kolejkowe chętnych do zbierania i kupna drewna opałowego bezpośrednio z lasu. Jeszcze w zeszłym roku leśnicy odbierali od nabywców po kilka telefonów tygodniowo tuż przed samym sezonem grzewczym. Teraz telefony się urywają, choć do jesieni jeszcze daleko.

Wartość opałowa a cena drewna

Pamiętajmy, że na cenę drewna wpływa jego wartość opałowa lub inaczej energetyczna, która z kolei zależy od gatunku drewna czy jego właściwego wysezonowania - minimum rok, choć maksymalną wydajność i dłuższą żywotność kotła zapewni spalanie drewna, które było suszone przynajmniej 2 lata. Zaleca się, aby wilgotność drewna opałowego zachowana była w granicach 12-20%. Wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna jest następująca:

 • topola – 1 724 Kcal/m³
 • jodła – 1 889 Kcal/m³
 • świerk – 1 987 Kcal/m³
 • olcha – 2 101 Kcal/m³
 • modrzew – 2 528 Kcal/m³
 • sosna – 2 382 Kcal/m³
 • dąb – 2 803 Kcal/m³
 • brzoza – 2 840 Kcal/m³
 • jesion – 2 943 Kcal/m³
 • buk – 3 091 Kcal/m³
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej