Rooftop Cube - urządzenia do wentylacji bezkanałowej typu rooftop do obiektów przemysłowych

2020-10-01 6:59 Materiał sponsorowany Flowair
rooftop
Autor: FLOWAIR Rooftop Cube to urządzenia kompaktowe, gotowe do pracy bez potrzeby łączenia jakichkolwiek modułów na dachu

Urządzenia Rooftop Cube produkowane przez firmę FLOWAIR w swojej standardowej konfiguracji, przeznaczonej do współpracy z instalacją kanałową, wyróżniają się kompaktowością wynikającą z zastosowania wszystkich komponentów niezbędnych do chłodzenia, ogrzewania oraz wentylacji z odzyskiem ciepła w jednej obudowie. Jak zbudowany jest Rooftop Cube i jak działa to nowatorskie urządzenie?

Wentylacja bezkanałowa typu rooftop

Lekka konstrukcja nowoczesnych hal powoduje, że w okresie letnim zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest coraz większe. Akumulacja cieplna ścian hal jest bardzo mała, a świetliki i okna dostarczają takie zyski ciepła, że temperatura na hali rośnie bardzo szybko. Pomimo tego, że w Polsce nie jest tak ciepło jak na południu Europy, zapewnienie odpowiedniej temperatury do pracy czy magazynowania różnego rodzaju towarów jest problematyczne. W przypadku dużych obiektów najpopularniejszym rozwiązaniem są centrale wentylacyjne, które po podłączeniu do instalacji c.o. i wody lodowej mogą również podgrzewać i schładzać powietrze nawiewane na potrzeby wentylacji. Resztę strat wynikających z przenikania i zysków ciepła należy natomiast skompensować dodatkowymi urządzeniami, takimi jak nagrzewnice i klimatyzatory. Taka metoda dodatkowo komplikuje całą instalację i zwiększa koszty inwestycyjne. Jest to jedna z przyczyn, dla których coraz częściej stosuje się rozwiązania typu rooftop.

Rooftop to urządzenia wentylacji bezkanałowej, kompaktowe, gotowe do pracy bez potrzeby łączenia jakichkolwiek modułów na dachu. Wyposażone są w kompletny układ chłodniczy dzięki czemu nie wymagają zastosowania dodatkowych urządzeń jak agregaty chłodnicze z instalacją łączącą. W okresie zimowym natomiast wbudowany układ rewersyjnej pompy ciepła, nagrzewnica, gazowa, wodna bądź elektryczna zapewniają odpowiednią ilość mocy grzewczej. Wydajności powietrza, moce chłodnicze i grzewcze są tak dobrane, że w większości obiektów nie ma potrzeby stosowania żadnych urządzeń uzupełniających.

Ważne

W czasach, w których coraz większy nacisk jest kładziony na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Budowa obiektów przemysłowych jest procesem złożonym i wymagającym połączenia doświadczenia wielu branż. W ostatnich latach został poczyniony niesamowity postęp w dziedzinach konstrukcyjnych dzięki czemu szkielet zakładu produkcyjnego lub magazynu jest w stanie powstać w zaledwie kilka miesięcy. Niestety w dalszym ciągu słabym ogniwem pozostaje wykończenie. Przykładem mogą być systemy HVAC, które bardzo często są tak skomplikowane, że ich zaprojektowanie i wykonanie może zająć więcej czasu niż wykonanie całej konstrukcji budynku. Ponadto do realizacji często stosuje się kilka urządzeń współpracujących i dostarczających powietrze poddane obróbce termodynamicznej za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych.

Jak zbudowany jest Rooftop Cube?

Wewnątrz urządzenia znajduje się rewersyjny układ chłodniczy, wymiennik obrotowy odzysku ciepła, nagrzewnica wodna z pompą obiegową, nagrzewnica gazowa lub elektryczna, wentylatory EC, ekonomizer oraz kompletny układ automatyki zasilająco-sterującej.

budowa rooftop
Autor: FLOWAIR Konstrukcja Rooftop Cube

Jak działa Rooftop Cube?

Powietrze świeże pobierane z zewnątrz za pomocą wentylatora nawiewnego jest kierowane na wymiennik obrotowy, gdzie następuje przekazywanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Urządzenia Rooftop Cube są wyposażone w funkcję komory mieszania, w której za pomocą przepustnicy wielopłaszczyznowej powietrze świeże może być zmieszane z usuwanym z pomieszczenia powietrzem recyrkulacyjnym.  Następnie zmieszany strumień powietrza trafia na wewnętrzny wymiennik agregatu sprężarkowego – w przypadku pracy w trybie chłodzenia jest to wymiennik pełniący funkcję parownika. W tym miejscu następuje obniżenie temperatury powietrza, co jest skutkiem odparowania czynnika chłodniczego. Może dojść do sytuacji, w której przy obniżaniu temperatury powietrza zostanie przekroczony punkt rosy i zacznie dochodzić do wykraplania nadmiaru wilgoci. Urządzenia Rooftop Cube są wyposażone w system odkraplający, który umożliwia separację kropel wody z powietrza, żeby nie dopuścić do dostania się wody do pomieszczenia poprzez kanały nawiewne. Woda jest usuwana na dach poprzez izolowaną tacę ociekową i syfon. W okresie zimowym rooftop  może pracować w trybie pompy ciepła. W takiej sytuacji wewnętrzny wymiennik agregatu sprężarkowego pełni funkcję skraplacza czyli podnosi temperaturę powietrza nawiewanego, żeby urządzenie mogło ogrzewać. Proces ten zachodzi dzięki przekazaniu ciepła w wyniku skraplania gazowego czynnika chłodniczego. Ogrzewanie jest możliwe nie tylko za pośrednictwem rewersyjnego agregatu sprężarkowego, ale również za pomocą opcjonalnej nagrzewnicy. Może to być moduł nagrzewnicy wodnej z wtórnym obiegiem zmieszania, w skład którego wchodzą pompa obiegowa z zaworem trójdrogowym. Układ taki zapewnia nie tylko rozszerzone zabezpieczenie przeciwzamrozeniowe, ale również ogranicza straty ciśnienia hydraulicznego wygenerowane poprzez komponenty urządzenia.

W wielu sytuacjach nie ma możliwości podłączenia urządzeń do kotłowni za pomocą systemu hydraulicznego - Rooftop Cube może być wyposażony w modulowaną lub dwustopniową nagrzewnicę gazową oraz nagrzewnię elektryczną. Wykonanie takie sprawia, że możliwe jest uproszczenie instalacji grzewczej w całym budynku oraz wyprowadzenie instalacji gazu „poza” budynek. Powietrze poddane takiej obróbce termicznej jest następnie nadmuchiwane do pomieszczenia.

rooftop
Autor: FLOWAIR Tooftop Cube z modułem wywiewnym

Zalety wentylacji bezkanałowej Rooftop Cube

Monoblokowa konstrukcja przekłada się na szereg korzyści w porównaniu do rozwiązania opartego na dwóch niezależnych urządzeniach jak np. centrala wentylacyjna z wytwornicą wody lodowej. Ponieważ mamy do czynienia z jednym urządzeniem realizującym wszystkie procesy, zamiast układu współpracujących urządzeń, nie jest wymagane projektowanie i wykonywanie dodatkowej instalacji hydraulicznej i sterowniczej łączącej oba urządzenia, a zasilanie wystarczy doprowadzić tylko w jedno miejsce. Ponadto wszelkie kwestie związane z logistyką, podnoszeniem, posadawianiem, serwisem i polityką gwarancyjną są znacznie łatwiejsze. Powyższe aspekty przekładają się na wysoką popularność systemów zdecentralizowanych np. w galeriach handlowych. Sieci sklepów posiadają różne standardy dotyczące klimatu panującego wewnątrz sklepu, stąd konieczne jest zapewnienie niezależności regulacji, a także niezależności finansowej. Rooftop Cube jako indywidualne urządzenie umożliwiające zarówno ogrzewanie, chłodzenie, jak i wentylację z odzyskiem ciepła znakomicie wpisuje się w te założenia.

Specjalne moduły nawiewne NW w połączeniu z urządzeniami Rooftop Cube tworzą kompletny system obróbki termicznej powietrza z jego bezpośrednią dystrybucją do obsługiwanego pomieszczenia za pomocą automatycznego nawiewnika wirowego. Moce grzewcze i chłodnicze są dobierane do pokrycia zarówno straty wynikającej z wentylacji, jak i przenikania, w związku z czym w wielu przypadkach urządzenia te mogą być jedynymi źródłami ciepła zastosowanymi w hali. Ponadto moduły NW są w standardzie wyposażone w tłumiki akustyczne, co przekłada się na komfort użytkownika. W najnowszej odsłonie tego rozwiązania klient uzyskuje również możliwość swobodnej konfiguracji i możliwość określenia np. rodzaju nagrzewnicy lub jej lokalizacji w części dachowej lub w części nawiewnej. Korzyści płynące z zastosowania Rooftop Cube z modułami nawiewnymi NW są policzalne w zasadzie na każdym etapie realizacji inwestycji. W związku z możliwością pracy bezkanałowej istotnemu przyspieszeniu ulegają wszelkie prace projektowe. Projektant nie musi już wykonywać złożonych kalkulacji związanych z instalacją kanałową, spadków ciśnienia, poziomów akustycznych czy dobierać nawiewników. Wszystkie te parametry są zawarte w karcie doborowej urządzenia przygotowanej przez Dział Wsparcia Projektowego FLOWAIR pod warunki projektowe danej inwestycji. Dla wykonawcy z pewnością istotne będzie to, że uzyskuje on kompletną instalację HVAC, wykonując w zasadzie jedynie posadowienie oraz podłączenie zasilania. Urządzenia są od razu gotowe do rozruchu, przy czym pomoże Dział Wsparcia Posprzedażowego FLOWAIR. Inwestor natomiast zyskuje cenny czas, oszczędności eksploatacyjne wynikające z zastosowania  w urządzeniach Rooftop Cube energooszczędnych komponentów oraz nieocenione oszczędności wynikające z usprawnienia całego procesu realizacji inwestycji.

FLOWAIR opracowuje innowacyjne urządzenia dostosowane do zmian obecnie zachodzących w branży budowlanej oraz HVAC. W dzisiejszych czasach oszczędności eksploatacyjne wynikające z komponentów o wysokich sprawnościach powoli stają się standardem. FLOWAIR jednak nie zatrzymuje się w miejscu i wdraża rozwiązania, które optymalizują proces projektowania i realizacji inwestycji.     

Urządzenie te są już powszechnie spotykane w galeriach handlowych czy budynkach użyteczności publicznej, ale także obiektach przemysłowych jak hale magazynowe i zakłady produkcyjne.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej