Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF? Czy warto - przykład zastosowania

2022-09-01 11:48 Materiał sponsorowany
Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF? Czy warto - przykład zastosowania
Autor: Panasonic Nowoczesny system klimatyzacji VRF zastosowano w ratuszu na warszawskim Ursynowie. Zapewnia on komfortową pracę w 250 pomieszczeniach biurowych. Jest to największy budynek w Polsce wykorzystujący klimatyzację VRF

Klimatyzacja VRF wykorzystuje ciągłą zmianę ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie. System VRF pozwala zapewnić optymalny komfort oraz maksymalną efektywność energetyczną w ustalonych warunkach pracy klimatyzacji. Jak działa klimatyzacja VRF i czy warto ją stosować możemy ocenić na przykładzie budynku ratuszu na warszawskim Ursynowie.

Spis treści

  1. Czym jest klimatyzacja VRF?
  2. Elementy klimatyzacji VRF
  3. Przykład zastosowania klimatyzacji VRF
  4. Jak działa klimatyzacja VRF?
  5. Sprawność klimatyzacji VRF
  6. Czy warto zastosować klimatyzację VRF?

Czym jest klimatyzacja VRF?

VRF (z ang. Variable Refrigeration Flow) oznacza w dosłownym tłumaczeniu zmienny przepływ czynnika. Klimatyzacja VRF zatem jest układem ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego.

Ilość czynnika chłodniczego trafiającego na parownik w systemie VRF jest regulowana poprzez zawór rozprężny. Dodatkowo sprężarki inverterowe regulują ilość przepływającego przez nie czynnika.

Elementy klimatyzacji VRF

Instalacja klimatyzacji VRF składa się z takich samych elementów jak układy klimatyzacji typu split. W pomieszczeniach montuje się jednostki wewnętrzne. Najważniejszym elementem instalacji jest agregat ze sprężarkami inverterowymi. Sprężarki regulują ilość czynnika chłodniczego w układzie do potrzeb instalacji.

Różnica pomiędzy układem typu split/multisplit a układem VRF jest w sposobie łączenia jednostek wewnętrznych z agregatem. W klimatyzacji VRF wykorzystuje się system trójnikowy. 

Przykład zastosowania klimatyzacji VRF

Nowoczesny system klimatyzacji VRF zastosowano w ratuszu na warszawskim Ursynowie. Zapewnia on komfortową pracę w 250 pomieszczeniach biurowych. Jest to największy budynek w Polsce wykorzystujący klimatyzację VRF firmy Panasonic. 

Najważniejszymi założeniami modernizacji klimatyzacji w ursynowskim ratuszu była potrzeba poprawienia energooszczędności, wydajności i efektywności. Inwestorom zależało również na szybkości działania systemu oraz jego elastyczności.

Ratusz to budynek z ogromnymi powierzchniami przeszklonymi, gdzie kluczowa jest szybkość uzyskiwania pożądanych parametrów. Zastosowana klimatyzacja VRF elastycznie dopasowuje się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło oraz chłód w zależności od bieżącego obciążenia budynku i aktualnych zysków czy strat ciepła w różnych częściach obiektu. 

Ważne w całym projekcie było również wykorzystanie inteligentnej, sterowanej centralnie automatyki umożliwiającej ograniczenie kosztów eksploatacji systemu. Takie wymaganie podyktowane było dużą liczbą pomieszczeń, a co za tym idzie również pracowników, którzy mają różne preferencje i odczucia komfortu cieplnego.

Kluczowe było również dostosowanie systemu klimatyzacji VRF do istniejącego przyłącza elektrycznego, tak by zapas mocy elektrycznej w budynku wystarczył również na nowy system klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja VRF?

Do przygotowania systemu klimatyzacji VRF w ratuszu wykorzystano układ 16 agregatów VRF o wydajności chłodniczej 28 kW każdy oraz agregat skraplający 56 kW dla potrzeb centrali wentylacyjnej co daje łączną wydajność chłodniczą 504 kW oraz grzewczą 567 kW.

Każdy system chłodniczy składa się z 2 agregatów 28 kW, co daje łączną wydajność chłodniczą 56 kW w każdym systemie chłodniczym. Do całego systemu jest podpiętych około 250 jednostek wewnętrznych ściennych.

Każde pomieszczenie jest wyposażone w zaawansowany sterownik indywidualny z obsługą zaawansowanych funkcji oszczędzania energii. Dodatkowo pomieszczenia zostały wyposażone w zaawansowany dualny czujnik obecności oraz wydzielanego ciepła przez użytkowników pomieszczeń z możliwością obsługi za pomocą wspomnianego wcześniej sterownika.

Zaprojektowany system ma za zadanie bardzo szybko reagować na zmiany zapotrzebowania przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego przy jak najmniejszym zużyciu energii. Cały system ma bardzo zaawansowany układ automatyki i BMS, który pomaga w elastycznym i szybkim działaniu, precyzyjnym informowaniu o ewentualnych problemach i awariach oraz szybkim wprowadzaniu optymalizacji zaawansowanych funkcji oszczędzania energii w całym systemie.

Pomimo mocnego stopnia zaawansowania cały system, ze względu na sąsiadujące budynki, musiał być bardzo cichy. W związku z tym dobrane agregaty zewnętrzne mają dodatkowo specjalny tryb cichej pracy. 

Sprawność klimatyzacji VRF

Sprawność zaprojektowanej klimatyzacji VRF jest dużo większa od standardowych rozwiązań klimatyzacji w budynkach biurowych z uwagi na szereg czynników:

  • Sama sprawność źródła (agregatów) jest bardzo wysoka.
  • Zastosowanie systemu automatyki wykorzystującego zaawansowane funkcje oszczędzania energii.
  • Zastosowanie czujników ruchu i obecności obniża dodatkowo zużycie energii przez system.
  • Zaawansowany i rozbudowany system sterowania centralnego BMS, dzięki któremu możemy dopasować elastycznie pracę systemu klimatyzacji w taki sposób aby zapewnić pełen komfort użytkownikom przy minimalnym zużyciu energii.

Czy warto zastosować klimatyzację VRF?

Z perspektywy czasu inwestor uważa, że podjęcie decyzji o wykorzystaniu tak zaawansowanego systemu klimatyzacji VRF było słuszne. Ratusz stał się komfortowym miejscem pracy, cichym sąsiadem dla otaczających bloków mieszkalnych oraz inspiracją dla pozostałych budynków, które szukają nowoczesnych energetycznie rozwiązań.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej