Jakie urządzenia zastosować, aby zapobiec ucieczce ciepła przez dach?

2024-06-11 10:36 Materiał sponsorowany
Flowair
Autor: Flowair Destratyfikatora z bliska

W wysokich pomieszczeniach ciepłe powietrze unosi się ku górze i kumuluje pod sufitem, co prowadzi do utraty ciepła przez dach. Jak temu zapobiec? Jakie urządzenia zastosować, aby stworzyć barierę powietrzną na określonej wysokości i skierować ciepłe powietrze do niższych partii hali?

Na rynku można znaleźć urządzenia, które wraz z nagrzewnicami oraz kurtynami powietrznymi przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i oszczędności energii. Destratyfikatory czyli wentylatory mieszające lub zrzutowe zapobiegają właśnie takim stratom. Montowane pod stropem, służą do destratyfikacji, czyli zbijania powietrza w dolne partie pomieszczenia oraz sztucznego wspomagania ogrzewania.

Ich zadaniem jest:

  • wyrównanie gradientu temperatury w warstwach powietrza,
  • zbicie ciepłego powietrza do strefy przebywania ludzi,
  • uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego,
  • stworzenie bariery ochronnej na pewnej wysokości.
Flowair
Autor: Flowair Destratyfikator w pomieszczeniu

Gdzie warto zastosować destratyfikatory?

Destratyfikatory montowane są pod stropem, najczęściej w budynkach takich jak: hale przemysłowe, pomieszczenia dystrybucyjne, magazyny, sortownie i składy, sale sportowe, korty tenisowe, baseny, sale sprzedażowe, wystawowe. Ilość i rozmieszczenie destratyfikatorów powinno być równomierne, z uwzględnieniem wielkości i elementów nawiewnych. W tym celu należy dobrać odpowiednią ilość urządzeń. Najlepszym rozwiązanie jest także podłączenie wszystkich destratyfikatorów wraz z innymi urządzeniami HVAC do odpowiedniego SYSTEMU sterowania, który nie tylko będzie kontrolował wszystkie urządzenia wentylacyjno – grzewcze z jednego miejsca, ale także pozwoli na ich komunikacje i automatyczną destratyfikację.

Czym jest automatyczna destratyfikacja?

Automatyczna destratyfikacja to dodatkowa funkcjonalność, którą uzyskujemy podłączając urządzenia do SYSTEMU FLOWAIR. Destratyfikator uruchamiany jest automatycznie, gdy w górnych partiach zgromadzona jest odpowiednia ilość energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu ciepła z górnych stref pomieszczenia, zamiast generować ciepło nagrzewnicami. Dopiero gdy ilość ciepła pod stropem jest niewystarczająca to wtedy automatycznie uruchamiane są nagrzewnice wodne LEO.

Destratyfikatory a system ogrzewania

Destratyfikatory LEO D nie wytwarzają same ciepła, dlatego ich współpraca z urządzeniami grzewczymi, np. nagrzewnicami, jest szczególnie istotna. Pozwala ona na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego, równomierne rozprowadzenie ciepła w strefie, jak również obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Destratyfikatory mogą pracować stale, również latem w celu cyrkulacji powietrza. Można je wówczas używać niezależnie od systemu grzewczego, aby ruch powietrza w czasie upałów dał odczucie niższej temperatury i poprawił jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o destratyfikatorach zapraszamy na stronę FLOWAIR

Dowiedz się więcej

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej