Instalacje HVAC w pytaniach i odpowiedziach na nowym blogu ASK Caleffi

2019-09-03 14:36 Materiał sponsorowany Caleffi Poland
blog ask caleffi
Autor: Caleffi Poland

Dział techniczny firmy Caleffi Poland codziennie odpowiada na pytania klientów dotyczące rozwiązań stosowanych w produktach firmy przeznaczonych do instalacji HVAC. Firma postanowiła więc zebrać najciekawsze i najczęściej zadawane pytania, a odpowiedzi na nie umieścić na specjalnie założonym blogu ASK Caleffi.

Nowy blog ASK Caleffi ma służyć popularyzacji wiedzy o rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych w instalacjach HVAC, co przełoży się na bardziej świadomy wybór urządzeń i produktów oferowanych przez producentów na rynku instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji.

Premierowy wpis na blogu ASK Caleffi dotyczy odpowietrzników, stosowanych przez producentów urządzeń grzewczych (kotłów, pomp ciepła) oraz systemów pompowych.

Najczęściej zadawane pytania na temat odpowietrzania instalacji HVAC

Czym jest system Caleffi Aquastop?

System Caleffi Aquastop to specjalne rozwiązanie, które jest stosowane od lat 80 przeznaczone dla wszelkiego rodzaju elementów odpowiedzialnych za odpowietrzanie w instalacjach grzewczych i chłodniczych. System ten zabezpiecza przed niekontrolowanym wyciekiem w przypadku uszkodzenia elementów odpowietrzających.

Jak działa system Caleffi Aquastop?

Działanie systemu opiera się na zastosowaniu dysków celulozowych, które pod wpływem wody zwiększają swoją objętość zamykając tym samym ujście powietrza, co jednocześnie zapobiega wyciekowi wody.

system Caleffi Aquastop
Autor: Caleffi Hydronic Solutions Dyski z celulozy wykorzystywane w systemie Caleffi Aquastop. Mokry dysk zwiększa swoją wysokość o 50%

W jakich produktach zastosowano system Caleffi Aquastop?

W ofercie firmy Caleffi są produkty standardowo wyposażone w system Caleffi Aquastop oraz takie, dla których ten system stosowany jest opcjonalnie.

zawór odpowietrzający dla grzejników Caleffi Aercal

Autor: Caleffi Hydronic Solutions

Automatyczny zawór odpowietrzający dla grzejników Caleffi Aercal pomimo specjalnych rozwiązań zabezpieczających go przed zanieczyszczeniami  dodatkowo ma w standardzie system Caleffi Aquastop. Inżynierowie firmy uznali odpowietrznik Caleffi Aercal za element wyjątkowo narażony na zanieczyszczenia stąd dodatkowy system. Trzeba pamiętać, że tego typu odpowietrzniki montowane są na grzejnikach w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie ewentualny wyciek wody mógłby spowodować znaczne szkody.

UWAGA, aby Caleffi Aquastop w przypadku tego zaworu był aktywny, po zamontowaniu odpowietrznika należy dokręcić kapturek znajdujący się w miejscu usuwania powietrza.

separator powietrza Caleffi DiscalSlim

Autor: Caleffi Hydronic Solutions

Kompaktowy separator powietrza Caleffi DiscalSlim przeznaczony do montażu bezpośrednio pod kotłami gazowymi zlokalizowanymi najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych (np. kuchnie) wyposażono dodatkowo w system Caleffi Aquastop, aby w przypadku uszkodzenia elementy wykończenia i wyposażenia mieszkania nie uległy zniszczeniu.

Automatyczne odpowietrzniki z serii Caleffi Minical/Valcal

Autor: Caleffi Hydronic Solutions

Automatyczne odpowietrzniki z serii Caleffi Minical/Valcal mogą występować w wersji z fabrycznie zamontowanym systemem Caleffi Aquastop. Tego typu odpowietrzniki przewidziane są do montażu w miejscach o ograniczonym dostępie, gdzie nie ma możliwości okresowej kontroli.

Dlaczego system Caleffi Aquastop nie jest stosowany w odpowietrznikach z serii Caleffi Robocal?

To pytanie bardzo często zadawane jest przez osoby, które uczestniczą w szkoleniach technicznych firmy Caleffi, a które nie miały wcześniej okazji stosowania odpowietrzników produkowanych przez firmę. Odpowiedź jest bardzo prosta i niejednokrotnie udzielają je uczestnicy zaznajomieni z produktami: system Caleffi Aquastop nie został zastosowany dla serii Robocal ponieważ nie ma takiej potrzeby! Inżynierowie firmy Caleffi projektując odpowietrznik z serii Caleffi Robocal dołożyli wszelkich starań, aby był to produkt spełniający najwyższe standardy również w zakresie odporności na ewentualne uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami.

odpowietrznik z serii Caleffi Robocal
Autor: Caleffi Hydronic Solutions Link: Dowiedz się więcej

Powyższe pytania i odpowiedzi to dobry początek bloga, do regularnego czytania którego zachęca firma Caleffi. Można też kontaktować się z działem technicznym firmy, a najciekawsze zagadnienia zostaną omówione w kolejnych wpisach w cyklu ASK Caleffi.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej