Filtr węglowy do rekuperatora – na co zwracać uwagę i jak użytkować filtry węglowe?

2021-02-01 0:00 Materiał sponsorowany
Filtr węglowy ADSR marki Bodim
Autor: Bodim Filtr węglowy ADSR do rekuperatora. Pozycja montażu filtra jest dowolna. Może zostać zainstalowany w poziomie lub w pionie bez wpływu na efektywność filtracji

Filtr węglowy do rekuperatora stosowany jest zazwyczaj w domowych systemach rekuperacji ciepła oraz wszędzie tam, gdzie wymuszona wentylacja mechaniczna powoduje napływ zanieczyszczonego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Wymiana filtra węglowego jest niezbędna w tego typu instalacjach, podpowiadamy zatem: na jakie parametry zwracać uwagę przy doborze, aby działał prawidłowo i jak często go wymieniać.

Filtry węglowe stosowane w rekuperatorach zatrzymują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Dzięki takim filtrom osoby przebywające w pomieszczeniu mogą oddychać powietrzem pozbawionym:

  • smogu,
  • pyłów,
  • dymów z kominków i palenisk.

Węgiel aktywny użyty w tego typu filtrach do rekuperacji umożliwia znaczna redukcję szkodliwych i niebezpiecznych związków. Szczególnie ważne jest to zimą, kiedy problem smogu staje się poważny.

System wentylacji mechanicznej wymaga regularnego przeglądu i sprawdzania czystości filtrów. Jedną z podstawowych i najważniejszych czynności eksploatacyjnych jest wymiana filtra.

Jak wybrać filtr węglowy do rekuperatora?

Filtr węglowy ADSR jest filtrem pasywnym co oznacza, że nie są wymagane dodatkowe wentylatory wspomagające jego działanie w całym układzie. Filtr węglowy ADSR stosuje się najczęściej w rekuperatorach o wymianie powietrza do 550 m3/h (filtry na większą wymianę powietrza wykonywane są na specjalne zamówienie).

Filtr  do rekuperatora dostępny jest w dwóch wersjach:

  • Wersja pierwsza filtra węglowego do rekuperatora to wersja tzw. „domowa” . Filtr można dowolnie obracać. Powietrze może przepływać przez filtr poziomo lub pionowo. Dzięki zastosowaniu izolacji z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) zmniejszony został ciężar filtra, co znacznie ułatwia jego wymianę.
  • Druga wersja - „przemysłowa” - umożliwia pracę tylko i wyłącznie w układzie poziomym. Jednakże sposób wykonania  oraz użyte materiały są w większym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Całość wykonana jest ze stali ocynkowanej i profili aluminiowych. Wypełnienie paneli bocznych to wełna mineralna.

Ilość zastosowanego węgla aktywnego, filtry przeciwpyłowe F7 są w obu przypadkach takie same.

Jak zbudowany jest filtr węglowy ADSR?

Filtr węglowy ADSR zbudowany jest z 4 kaset wypełnionych węglem aktywnym. Dodatkowo na wylocie zastosowany jest filtr F7, zabezpieczający przed drobinkami pyłu węglowego. Jeśli filtr ADSR zastosowany zostałby na czerpni, filtr F7 może pełnić funkcję ochrony dla węgla aktywnego przed zapyleniem z zewnątrz.

Węgiel aktywny co prawda znacznie redukuje ilość szkodliwych związków w powietrzu, m.in. benzen, naftaleny czy benzoapiren. Nie jest jednak w stanie usuwać skutecznie szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, dlatego też istnieje możliwość dodania specjalnych filtrów dokładnych.

Wymiary zewnętrzne H x B x L 501 x 534 x 543 mm
Rekomendowana wydajność maksymalna 550 m3/h
Początkowy spadek ciśnienia na węglu 60 Pa
Światło otworu wlot/wylot h x b = 440 x 400 mm
Minimalna zalecana średnica przyłączeniowa na kształtce przejściowej Ø 200 mm
Obudowa zewnętrzna Stal galwanizowana, malowana proszkowo
Materiał izolacyjny Polistyren ekstrudowany oraz wełna mineralna
Masa całkowita wraz z kasetami 30 kg
Filtr węglowy do rekuperatora
Autor: Bodim Filtr węglowy ADSR do rekuperatora zaleca się stosować za centralą wentylacyjną. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że rekuperatory standardowo mają filtry o niskiej pojemności, zaleca się także zastosowanie przed rekuperatorem kanałowego filtra kieszeniowego

Jak często wymieniać węglowy filtr do rekuperatora?

Wymiana filtra węglowego ADSR zależy od zanieczyszczeń zawartych w powietrzu – dlatego nie można jednoznacznie określić częstotliwości jego wymiany. Przeciętnie w domach jednorodzinnych trwałość  filtrów to ok. 2 lata. Biorąc jednak pod uwagę bardzo zanieczyszczone powietrze w niektórych rejonach kraju konieczność wymiany filtrów węglowych może być częstsza. Na pewno układ taki wymaga sprawdzenia filtrów co 4-6 miesięcy.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej