Dobry klimatyzator, czyli jaki? Jak wybrać klimatyzator, który zapewni chłodne i zdrowe powietrze?

2021-03-22 17:53 Materiał partnerski
klimatyzator na upał
Autor: LG Każdego lata dokuczają nam coraz wyższe temperatury. W nagrzewających się budynkach trudno o optymalny komfort cieplny, dlatego też popularność klimatyzatorów stale rośnie. Wydają się być już obowiązkowym wyposażeniem domu czy mieszkania

Klimatyzator w domu, mieszkaniu, także miejscu pracy wydaje się obecnie urządzeniem niezbędnym, aby zapewnić optymalny komfort termiczny w okresie lata. Co to znaczy dobry klimatyzator i jak go wybrać z tak wielu urządzeń dostępnych na rynku?

Spis treści

 1. Czy warto kupić klimatyzator przenośny?
 2. Dobry klimatyzator? Typu split
 3. Jak dobrać moc klimatyzatora?
 4. Dobry klimatyzator to cichy klimatyzator
 5. Klimatyzator i oszczędność energii
 6. Z klimatyzatorem dobra jakość powietrza
 7. Praktyczne funkcje klimatyzatora

Klimatyzator to urządzenie coraz bardziej potrzebne nie tylko w miejscu pracy, ale i mieszkaniu czy domu. Nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie wpływa na pogodowe ekstrema i warto się przygotować na znaczący wzrost temperatur latem. Prognozuje się również zwiększenie liczby gorących dni, a także częstotliwości występowania fal upałów.

Jak wybrać dobry klimatyzator, urządzenie optymalne do mieszkania czy domu, które zapewni komfortowe, zdrowe chłodzenie pomieszczeń?

Wybierasz klimatyzator? Pamiętaj o:
 • dopasowaniu liczby i mocy jednostek do kubatury i układu mieszkania,
 • zwróceniu uwagi na poziom hałasu, szczególnie w sypialniach,
 • sprawdzeniu poziomu zużycia energii i dostępności trybów oszczędzania,
 • funkcji oczyszczania powietrza (szczególnie, gdy jesteś alergikiem),
 • funkcjach dodatkowych - niektóre mogą okazać bardzo przydatne.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Pierwszą decyzją, jako trzeba podjąć, to wybór jednego z dwóch głównych typów urządzeń klimatyzacyjnych:

 • klimatyzatora przenośnego
 • klimatyzatora typu split.

Klimatyzator przenośny przypomina nieco robota R2D2 z „Gwiezdnych Wojen” lub duży oczyszczacz powietrza. W jednym korpusie mieszczą się wszystkie elementy konieczne do pracy klimatyzacji, w tym sprężarka, można go więc swobodnie przemieszczać tam, gdzie jest potrzebne chłodzenie. Warto jednak wiedzieć, że poza łatwą zmianą miejsca urządzenia, klimatyzator przenośny ma wiele wad. Ze względu na zintegrowaną konstrukcję jest hałaśliwy, dysponuje też mocno ograniczoną wydajnością. Ponieważ produktem ubocznym chłodzenia jest gorące powietrze, musi ono zostać odprowadzone na zewnątrz pomieszczenia przez otwarte okno plastikowym przewodem. I właśnie ze względu na te wady i utrudnienia użytkowania przenośny klimatyzator nie jest urządzeniem godnym polecenia. Może być rozwiązaniem tak naprawdę tylko doraźnym.

dobry klimatyzator
Autor: LG

Dobry klimatyzator? Typu split

W klimatyzatorze typu split wszystkie elementy, które generują najwięcej hałasu, czyli sprężarka i odprowadzający ciepło wentylator, montowane są na zewnątrz budynku, a w pomieszczeniu umieszcza się jedynie jednostkę wewnętrzną, która schładza powietrze. Obie części są ze sobą połączone rurami z czynnikiem chłodniczym. Długość instalacji uzależniona jest od wybranego modelu, mocy klimatyzatora oraz rodzaju zastosowanej w nim sprężarki.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Najważniejszym parametrem charakteryzującym klimatyzator jest jego moc chłodnicza/grzewcza, mierzona w watach (W) lub kilowatach (kW). To od niej zależy, jak dużo zysków ciepła jest w stanie usunąć z pomieszczenia dane urządzenie. Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości mieszkania? Posługując się najprostszym, orientacyjnym modelem można przyjąć, że do schłodzenia każdego 1m² pomieszczenia potrzeba 100-110 W mocy chłodniczej. Łatwo więc policzyć, że do zapewnienia przyjemnego mikroklimatu na otwartej przestrzeni o powierzchni 38 m², np. salonu z aneksem kuchennym, potrzebny jest klimatyzator o mocy co najmniej 3800 W. Jednak sama powierzchnia to tylko jeden z czynników, który trzeba wziąć pod uwagę, dobierając moc urządzenia. Równie ważna jest kubatura pomieszczenia. Jeśli sufit w mieszkaniu jest wyżej niż standardowo na wysokości 2,6 m, potrzebny będzie klimatyzator o większej mocy.

Elementem, którego często nie bierze się pod uwagę, jest liczba urządzeń elektronicznych działających w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że komputery, konsole do gier, dekodery i telewizory wytwarzają dużo ciepła. W przytoczonym wyżej przykładzie użyliśmy salonu z otwartą kuchnią - to kolejne duże wyzwanie dla klimatyzatora, bo musi poradzić sobie także z emitującymi ciepło piekarnikiem, czajnikiem elektrycznym, kuchenką oraz lodówką. Zatem ogólnie przyjęty model obliczeniowy 1 m² = 100 W pozwala tylko orientacyjnie oszacować potrzebną moc klimatyzatora. Precyzyjną ocenę najlepiej powierzyć fachowej firmie, która specjalizuje się w doborze i montażu urządzeń klimatyzacyjnych. 

klimatyzacja w domu
Autor: LG Przykładowe rozmieszczenie klimatyzatorów w budynku w systemie multisplit

Dobry klimatyzator to cichy klimatyzator

Uciążliwy hałas podczas pracy klimatyzatora może być poważnym problemem w użytkowaniu urządzenia. Dlatego właśnie poziom emitowanego przez klimatyzator hałasu jest bardzo ważnym parametrem, który należy sprawdzić przed wyborem urządzenia.

Czy w pomieszczeniu, w którym pracuje klimatyzator da się spokojnie prowadzić rozmowę? Oglądać telewizję, czytać książkę albo spać? Nowoczesne klimatyzatory typu split umożliwiają to bez żadnego problemu. Wyposażone są w specjalne tryby działania, zoptymalizowane pod kątem niskiej emisji dźwięku, przeznaczone m.in. również do pracy w nocy. Ważny jest nie tylko poziom hałasu jednostki pracującej wewnątrz mieszkania, ale również tej na zewnątrz, zwłaszcza, jeśli jest to budynek wielorodzinny. Zbyt głośna jej praca może przeszkadzać nie tyle nam, co sąsiadom, a to również należy mieć na uwadze.

Klimatyzator i oszczędność energii

Rachunki za prąd stanowią coraz większy procent domowego budżetu. Niestety, ceny energii nie będą spadać. Ważne zatem, aby klimatyzator był urządzeniem energooszczędnym. Warto wiedzieć, że nowoczesne klimatyzatory to urządzenia najczęściej oszczędne, zaprojektowane tak, aby zużycie energii było jak najmniejsze. Wybierając klimatyzator, trzeba sprawdzić nie tylko znamionowy pobór prądu przy maksymalnej mocy, ale przede wszystkim dostępne tryby oszczędzania - to właśnie one pozwalają, przy odpowiednim stosowaniu, osiągnąć najlepszy stosunek efektywności chłodzenia do zużycia energii.

Z klimatyzatorem dobra jakość powietrza

O tym, jak ważna jest dla zdrowia i dobrego samopoczucia jakość powietrza, nie trzeba nikogo przekonywać. A z tym w obecnych czasach coraz trudniej. Dobry klimatyzator w mieszkaniu może to zmienić. Zlikwiduje alergeny, skutecznie oczyści powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, również je zjonizuje. Wybierając klimatyzator, warto zatem zwrócić uwagę na funkcje w zakresie dbania o jakość powietrza.

jakość powietrza
Autor: LG Jakość powietrza zarówno tego zewnętrznego, jak i wewnątrz pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia. Klimatyztor może znacznie poprawić mikroklimat w mieszkaniu, zapewniając zdrowe, czyste powietrze

Większość klimatyzatorów LG jest wyposażona w jonizator, który sterylizuje przepływające przez niego powietrze, a także usuwa szkodliwe substancje i nieprzyjemne zapachy. Jak dowiodły przeprowadzone testy, w pomieszczeniu o powierzchni 52 m² wystarczy godzina pracy klimatyzatora LG Artcool Mirror AC18BQ, żeby pozbyć się z powietrza 99% bakterii.

Polecane są także urządzenia łączące funkcje klimatyzatora i oczyszczacza (np. LG Dualcool AP12RT). Wyposażone są w system filtracji usuwający z powietrza drobny kurz i zanieczyszczenia o wielkości cząsteczek PM 1.0. Obecność zanieczyszczeń w otoczeniu rozpoznaje specjalny czujnik, który pozwala na bieżąco monitorować jakość powietrza i informować użytkownika o jego stanie za pomocą kolorowego, intuicyjnego wyświetlacza.

Praktyczne funkcje klimatyzatora

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe, które choć często pomijane, mogą w znacznym stopniu ułatwić eksploatację urządzenia. Na uwagę zasługuje chociażby inteligentna funkcja LG ThinQ, pozwalająca na sterowanie klimatyzatorem z dowolnego miejsca. Każdy, kto kiedykolwiek wrócił z pracy do nagrzanego, dusznego mieszkania doceni możliwość włączenia klimatyzacji z wyprzedzeniem, aby już od progu poczuć przyjemny chłód. Co więcej, można w ten sposób zmniejszyć także zużycie prądu przez urządzenie.

sterowanie klimatyzatorem
Autor: LG Funkcja LG ThinQ umożliwia sterowanie klimatyzatorem z każdego miejsca - wystarczy dostęp do internetu

Uruchamiając klimatyzator odpowiednio wcześnie zdalnie, można włączyć go w trybie niskiego zużycia prądu, ponieważ nie ma potrzeby wykorzystywać jego pełnej mocy. Możliwość zdalnego starowanie urządzeniem sprawdza się zresztą nie tylko w czasie nieobecności domowników, lecz tak naprawdę w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza w przypadku dużego mieszkania czy domu i rozmieszczeniu klimatyzatorów w kilku pomieszczeniach. Wystarczy mieć przy sobie telefon, aby zarządzać wszystkimi urządzeniami bez potrzeby odwiedzania po kolei każdego z pomieszczeń.

Na wygodę użytkowania klimatyzatora wpływają także drobne na pozór funkcje. Jest to np. możliwość sterowania nawiewem w obu płaszczyznach, pozwalająca skierować strumień powietrza tak, żeby jak najskuteczniej chłodził pokój, czy funkcja automatycznej diagnostyki i automatycznego czyszczenia.  Zwiększają trwałość urządzenia i zapewniają bezawaryjną pracę.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednym elemencie, który coraz częściej zajmuje ważne miejsce w procesie wyboru klimatyzatora: wyglądzie. Jednostkę wewnętrzną trudno schować czy zamaskować. Można ją natomiast potraktować ją jako element wystroju wnętrza. Wychodząc z takiego założenia, projektanci LG stworzyli serię klimatyzatorów Artcool o metalicznym i lustrzanym wykończeniu obudowy, które prezentują się we wnętrzu bardzo efektownie. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej