Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

2022-11-25 1:01 Materiał sponsorowany
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Autor: Gettyimages Niewykorzystane dotąd połacie dachowe, dzięki panelom fotowoltaicznym, zamieniają się w ekologiczne źródło zasilania, przynoszące właścicielom konkretne oszczędności

Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w fotowoltaikę cały czas jest bardzo atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych, obowiązujący od tego roku, stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest net-billing? Jakie informacje są najbardziej istotne?

Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od kwietnia 2022

Powodów dla wprowadzenia zmian w rozliczaniu instalacji fotowoltaicznych jest kilka:

  • dostosowanie zasad do zaimplementowanego prawa UE;
  • ograniczenie nadprodukcji instalacji fotowoltaicznych i obciążenia sieci elektroenergetycznej;
  • stworzenie nowych możliwości biznesowych;
  • dopasowanie mocy instalacji do potrzeb każdego budynku.

Od 1 kwietnia 2022 roku wprowadzono system net-billingu. Każda instalacja przyłączona do sieci po tym termin jest rozliczana w tym systemie.

W jaki sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej rozlicza się z wyprodukowanej nadwyżki?

W przeciwieństwie do wcześniej obowiązującego systemu net-meteringu, gdzie nadwyżkę produkcji liczono w kWh, system net-billingu opiera się na handlu nadwyżką produkcji energii elektrycznej po konkretnych cenach.

Prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy.

Po jakiej cenie właściciel instalacji fotowoltaicznej sprzedaje wyprodukowaną nadwyżkę energii?

Cena sprzedaży nadwyżki energii ustalana jest raz w miesiącu i obowiązuje w miesiącu następnym. Cena z sierpnia obowiązuje cały wrzesień, cena z września obowiązuje cały październik i tak dalej. Oficjalna cena sprzedaży nadwyżki jest publikowana na oficjalnej stronie PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) pod nazwą parametru RCEm.

Jak widać z poniższej tabelki, obliczona cena sprzedaży, obowiązująca we wrześniu, wynosiła 1023,42 zł/MWh, co przełożyło się na cenę 1,02 zł/kWh.

Po jakiej cenie właściciel instalacji fotowoltaicznej odkupuje sprzedaną nadwyżkę energii?

W sytuacji, gdy budynek potrzebuje energii elektrycznej z sieci, należy ją kupić. Cena kupna energii zależy od stawki, po której właściciel licznika standardowo kupuje energię elektryczną.

Średnia cena taryfowa energii elektrycznej w 2022 r. mieści się w zakresie 0,72-0,8 zł/kWh. Warto dodać, że w systemie net-billingu właściciel instalacji ponosi koszty opłaty dystrybucyjnej zmiennej.

Jak wygląda proces rozliczania energii w net-billingu?

W każdym miesiącu kalendarzowym dla właściciela instalacji fotowoltaicznej tworzony jest depozyt prosumencki. W trakcie trwania miesiąca, depozyt zasilany jest wartością sprzedanej nadwyżki energii po aktualnej cenie miesięcznej (w sierpniu 2022 r. wynosiła ona 0,799 zł/kWh). W przypadku zapotrzebowania na energię z sieci, za każdą pobraną z niej kWh płacimy po stawce taryfowej.

Z końcem miesiąca wartość zawarta w depozycie przechodzi na depozyt następnego miesiąca. Raz na dwanaście miesięcy sprawdzana jest wartość w depozycie. Jeśli jest ona dodatnia, zwracana jest ona do właściciela instalacji (jednak nie więcej niż 20% wartości depozytu). Cały proces przedstawia poniższy schemat.

Więcej na temat fotowoltaiki: www.bricoman.pl/oze/fotowoltaika

Jak rozumieć system net-billingu w liczbach?

Rozpatrzmy system net-billingu na przykładzie września 2022 i następujących założeń:

  • nadwyżka produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej sprzedawana jest po cenie 1,02 zł/kWh;
  • stawka taryfowa wynosi 0,80 zł/kWh;
  • instalacja wyprodukowała w miesiącu 1000 kWh nadwyżki energii elektrycznej;
  • w trakcie całego miesiąca nasz depozyt prosumencki zasilimy kwotą 1020 zł.

Ile zatem możemy za tę kwotę zakupić kWh energii z sieci? Za odłożoną w depozycie kwotę możemy w ciągu całego miesiąca zakupić 1275 kWh.

Porównanie systemu net-billingu do systemu net-meteringu

W starym systemie z każdej 1 kWh oddanej do sieci mogliśmy za darmo odebrać 0,8 kWh, o ile moc naszej instalacji nie przekraczała 10 kWp. Stąd stosunek energii oddawanej do sieci do energii pobieranej z sieci wynosił 1:0,8.

W przypadku września 2022 z każdej sprzedanej 1 kWh energii mogliśmy kupić 1275 kWh, stąd stosunek energii oddawanej do sieci do energii pobieranej z sieci wynosił 1:1,275.

Można zatem wyciągnąć wniosek, że wrzesień 2022 jest dla osób rozliczających się w net-billingu bardziej opłacalny (o 56%!) niż dla osób rozliczających się z net-meteringu. Dane rynkowe pokazują, że ta tendencja będzie się utrzymywać, a może nawet ulegać polepszeniu.

Jakie inne zmiany wprowadził system net-billingu?

System net-bilingu obowiązuje tych użytkowników fotowoltaiki, którzy zamontowali nowe panele po wejściu w życie zmian, czyli po 1 kwietnia 2022 roku. System wyróżnia dwa typy odbiorców. Są to:

  • Prosument wirtualny – odbiorca końcowy, wytwarzający energię za pomocą mikroinstalacji, czyli instalacji o maksymalnej mocy do 50 kW tylko na własne, osobiste potrzeby. Instalacja ta przyłączona jest do sieci w innym punkcie niż miejsce dostarczania energii przez producenta do tego odbiorcy. Jednocześnie instalacja ta nie jest w żaden sposób przyłączona do sieci za pomocą wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielorodzinnego. Ten typ prosumenta wejdzie w życie po 2 lipca 2024 r.
  • Prosument zbiorowy – odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną za pomocą mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci i korzystający z niej wyłącznie do własnych potrzeb. Energia wytwarzana jest za pomocą wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielorodzinnego, wewnątrz której znajduje się punkt poboru energii elektrycznej danego odbiorcy.

Zalety systemu net-billingu

System net-billingu wyróżnia się licznymi zaletami i stanowi przede wszystkim ogromną zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Już samo propagowanie OZE jest jedną z największych korzyści. Stosowanie naturalnych źródeł energii stało się też bardziej opłacalne finansowo. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że każda instalacja fotowoltaiczna jest inna i uzyskana dzięki niej oszczędność może być różna.

Bricoman wycenia i sprzedaje instalacje każdorazowo dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta. Oferuje wyłącznie panele z długoletnią gwarancją, od 15 do 30 lat.

Zobacz więcej na stronie: www.bricoman.pl/fotowoltaika

Wprowadzenie systemu ma pozytywny wpływ na środowisko i przy okazji może zwiększyć świadomość ekologiczną społeczeństwa. Dzięki systemowi net-bilingu coraz więcej osób zainteresuje się ideą korzystania z odnawialnych źródeł, co pociągnie za sobą szersze spojrzenie na inne idee ekologii, takie jak segregacja czy utylizacja odpadów, a nawet zasadę oszczędności, w tym między innymi właśnie energii elektrycznej.

Dzięki systemowi w znacznym stopniu zostanie ograniczony wzrost kosztów energii elektrycznej w kraju, a co za tym idzie – zwiększy się elastyczność i efektywność energetyczna.

Korzyści z nowego systemu rozliczania opartego na net-billingu
Autor: Bricoman Korzyści z nowego systemu rozliczania opartego na net-billingu

Bilansowanie i rozliczanie energii

Oczekiwania wobec systemu są ogromne. Szacuje się, że net-billing będzie nie tylko najskuteczniejszym mechanizmem rozliczeń, ale i opustów. Pierwsze dane z funkcjonowania systemu pokazują jego potencjał.

Ostatecznie net-billing ma skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych w Polsce i innych krajach Europy, zwiększyć świadomość społeczną na temat OZE i ustabilizować systemy elektroenergetyczne w państwach należących do Unii Europejskiej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej