Grzejniki do pomp ciepła. Grzejniki rewersyjne przeznaczone do współpracy z pompami ciepła

2020-11-20 9:09 Materiał partnerski
Grzejniki do pomp ciepła. Grzejniki rewersyjne przeznaczone do współpracy z pompami ciepła
Autor: REGULUS®-system Do efektywnego chłodzenia pomieszczenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator. Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system mogą też pracować przy wypiętym wentylatorze, tj. przez większą część sezonu grzewczego działają jak zwykłe grzejniki – ogrzewają pomieszczenie poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję

Grzejniki do pomp ciepła wyróżniają się przede wszystkim małą pojemnością wodną oraz mniejszą niż tradycyjne grzejniki masą własną. Tylko z takimi grzejnikami niskotemperaturowymi pompa ciepła będzie pracować efektywnie, a instalacja grzewcza spełni swoją rolę. Wprowadzenie do instalacji grzejników rewersyjnych pozwoli wykorzystać funkcję chłodzenia pompy ciepła.

Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast masa grzejnika ma wpływ na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania).

Instalacje z pompą ciepła są układami niskotemperaturowymi. Dlatego grzejniki do pomp ciepła muszą mieć małą pojemność wodną oraz małą masę całkowitą (masa grzejnika oraz masa zawartej w nim wody). Dzięki takiej budowie grzejniki pracują dynamicznie - szybko reagują na sygnał ze sterownika, tj. szybko się nagrzewają i szybko stygną. Należy pamiętać, im niższa temperatura wody w układzie grzewczym, tym pompa ciepła zużywa mniej prądu.

Grzejniki do pomp ciepła

Ogrzewanie płaszczyznowe, najczęściej ogrzewanie podłogowe, nie jest już jedyną możliwością odbioru ciepła w instalacji z pompą ciepła. Dostępne są specjalne modele grzejników niskotemperaturowych (naścienne lub kanałowe) czy klimakonwektory (naścienne lub kanałowe).

Jedną z większych powierzchni wymiany ciepła wśród różnych typów grzejników obecnych na rynku mają grzejniki REGULUS®-system. Oczywiście ogrzewanie podłogowe, z racji swej największej powierzchni wymiany, może sprostać potrzebom grzewczym przy najniższej temperaturze pracy. Jednak wadą ogrzewania podłogowego jest długi czas nagrzewania oraz równie długi czas hamowania grzania.

Klimakonwektory mogą służyć również do chłodzenia - odwrócenie obiegu w okresie letnim. Upraszczając: klimakonwektor zimą może ogrzewać powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzić je tak jak klimatyzacja. Czynnikiem w klimakonwektorach jest woda. Wymuszony obieg zapewnia wentylator. Jeżeli planujemy wykorzystanie klimakonwektora do chłodzenia (a tylko to ma sens), trzeba pamiętać o konieczności odprowadzania skroplin, czyli podłączenia klimakonwektora do kanalizacji. Możemy też tego nie robić, ale wtedy nie wolno przekroczyć punktu rosy, a klimakonwektor będzie mniej wydajny.

Tego problemu nie będzie, jeśli wykorzystamy grzejniki rewersyjne.

Grzejniki rewersyjne do pomp ciepła

W przeciwieństwie do klimakonwektorów, grzejniki rewersyjne nie mają skraplacza, ponieważ nie stosuje się ich w instalacjach, w których następuje przekroczenie punktu rosy. Grzejniki rewersowe mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2-3°C, do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator. Dodatkowo grzejniki rewersyjne REGULUS®-system umożliwiają grzanie zarówno z wentylatorem, jak i bez niego.

Grzejnik rewersyjny wygląda tak samo, jak standardowy grzejnik REGULUS®-system. To, co go wyróżnia, to wyłącznik on/off usytuowany z boku urządzenia.

Grzejniki rewersyjne REGULUS
Autor: REGULUS®-system Grzejniki o nazwie REVERS zbudowane są jak klasyczne grzejniki REGULUS®-system przy czym są dodatkowo przystosowane do montażu wentylatora

Wewnątrz grzejnika rewersyjnego bazowego (od dołu) znajduje się wnęka – miejsce przeznaczone do wpięcia wentylatora. Wentylatory o mocy 24 V mocowane są na magnesach, ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga nawet kontroli wzrokowej. We wnęce grzejnika bazowego znajdują się również dwa gniazdka: jedno do podłączenia wentylatora do prądu, drugie sieciowe.

Wentylator jest konieczny w przypadku korzystania z funkcji chłodzenia, w przypadku emisji ciepła wentylator zwiększa moc i dynamikę grzania o 40%. Istnieje także możliwość wpływu na dynamikę grzania za pomocy trzybiegowego sterownika. Grzejniki rewersyjne bazowe (bez wentylatora) oddają ciepło do otoczenia jak zwykłe grzejniki ścienne REGULUS®-system, czyli poprzez promieniowanie z powierzchni i konwekcję swobodną.

Zespół wentylatorowy lub wentylator (w zależności od długości grzejnika) można kupić wraz z grzejnikiem bazowym rewersyjnym lub odłożyć jego zakup na przyszłość, mając już w instalacji centralnego ogrzewania grzejnik wodny przystosowany do takiego rozwiązania. Niezależnie od przyjętej opcji, należy pamiętać o doprowadzeniu w pobliże podstawy grzejnika instalacji elektrycznej.

W instalacji z kotłem kondensacyjnym czy pompą ciepła, w połączeniu z dobrym ociepleniem budynków, możliwość niskotemperaturowego ogrzewania ma znaczenie priorytetowe. Instalując pompy ciepła w modernizowanych obiektach, przeróbkę instalacji można ograniczyć do wymiany grzejników na grzejniki REGULUS®-system serii E-Vent. Z uwagi na obecną politykę państwa w zakresie ograniczenia szkodliwych emisji, będzie to najtańszy sposób przebudowy instalacji tradycyjnej na niskotemperaturową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej