Stolarka okienna w zgodzie z przepisami i trendami

2019-08-26 1:00 Materiał partnerski Schüco International Polska
osiedle ochrony klimatu
Autor: Schüco Już za niemal 2 lata okna do nowych budynków muszą mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 0,9 W/m²K. Aby okna i cały budynek spełniał kryteria energooszczędności równie ważny jest fachowy montaż takich okien, zgodny z zasadami tzw. ciepłego montażu

Już za dwa lata w Polsce będą powstawać tylko budynki energooszczędne. Budowa takiego obiektu wymaga m.in. doboru odpowiedniej stolarki okiennej, która odpowiada podwyższonym wymaganiom izolacyjności cieplnej.

Wraz z wejściem w życie warunków technicznych na 2021 rok, powstanie prawny obowiązek wznoszenia budynków o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wentylacji, na poziomie zaledwie 70 kWh/m². Podstawą do uzyskania takiego standardu jest zaprojektowanie ciepłej powłoki budynku, której nieodłącznym elementem są okna o wysokiej izolacyjności cieplnej zbliżonej niemal do wymagań obowiązujących w budownictwie pasywnym. Wybierając stolarkę, należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na trwałość i innowacyjność zastosowanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych. Zagwarantuje to energooszczędność i podniesie wartość inwestycji.

Ważne parametry stolarki okiennej

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakie zaczną obowiązywać już niemal za dwa lata, okna w budynkach ogrzewanych powinny wyróżniać się współczynnikiem przenikania ciepła Uw nie wyższym niż 0,9 W/m²K. Poziom ten jest zbliżony do kryterium obowiązującego w standardzie domów pasywnych, gdzie stosuje się stolarkę o współczynniku Uw nieprzekraczającym 0,8 W/m²K. Obserwatorzy rynku podkreślają jednak, że już od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszą się okna o lepszych właściwościach cieplnych, niż przewiduje prawo.

- Wybór okien o wysokich parametrach izolacyjności termicznej to nie tylko przejaw dbałości o środowisko, ale racjonalna kalkulacja ekonomiczna. Rozwiązanie, które pozwala uniknąć rosnących kosztów energii siłą rzeczy się opłaca, oczywiście pod warunkiem, że przez cały czas zachowa swoje bardzo dobre właściwości termiczne. Dlatego w naszych energooszczędnych oknach z PVC-U LivIng stosujemy uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które długo zachowują elastyczność – podkreśla Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

Dom marsel szczecin
Autor: Schüco Dom jednorodzinny z oknami z Schüco z PVC-U wykonanymi przez firmę Marsel

Nowoczesne systemy okienne pozwalają już teraz bez kosztownych zabiegów uzyskać bardzo wysoki standard izolacyjności termicznej. Siedmiokomorowe okna Schüco LivIng z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą być produkowane nawet w standardzie pasywnym o współczynniku przenikania ciepła Uw ≤ 0,8 W/m²K i 4 klasie przepuszczalności powietrza. Okna o głębokości zabudowy 82 mm zabezpieczają dodatkowo akustycznie do poziomu 47 dB.

Polecany produkt
okno schueco living 82

Autor: Schüco
Okno Schüco LivIng 82 MD z wklejoną szybą. Wariant z klasycznym konturem skrzydła.

Dobrą propozycją dla domów niskoenergetycznych i pasywnych jest także okno Schüco LivIng Alu Inside, które w wersji z dodatkowymi izolatorami termicznymi odpowiada wymaganiom Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Zamiast stalowych wzmocnień zastosowano w nim wąskie, aluminiowe płaskowniki, które są trwale łączone z tworzywowym profilem już w procesie jego wytłaczania. Dzięki temu udało się zredukować zjawisko mostka termicznego, zaś powierzchnie aluminiowych wzmocnień odbijają nawet do 90% energii cieplnej, redukując straty energii do minimum.

Polecany produkt
okno PVC pasywne

Autor: Schüco
Okno Schüco LivIng Alu Inside w standardzie pasywnym.

Wszystkie energooszczędne okna Schüco z PVC-U mogą być fabrycznie zintegrowane z estetycznymi balustradami, których właściwości użytkowe są udokumentowane Krajową Oceną Techniczną. Pełnią one jednocześnie bezpieczną barierę chroniącą przed wypadnięciem, jeśli uwzględnione są w projekcie w formie modnych portfenetrów czy wysokich okien sięgających niemal do podłogi. Trzy przebadane wersje z wypełnieniem ze szkła bezpiecznego VSG, ażurowych prętów lub mieszanym - z metalowych prętów i szkła - pozwalają na różne kreowanie elewacji.

okna typu portfenetr
Autor: Schüco Portfenetry w systemie Schüco LivIng z PVC-U ze szklaną balustradą

Drzwi tarasowe czy duże okno?

Bardzo modnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie są duże drzwi przesuwne. Inwestorzy często zastanawiają się, jakiemu standardowi termoizolacyjności powinny one odpowiadać – drzwi wejściowych, czy okien? 

- Drzwi tarasowe, jako przegroda przeszklona, powinny być traktowane jak okno, bez względu na sposób otwierania. W związku z tym powinny odpowiadać takim samym warunkom technicznym, jak okna – podkreśla Andrzej Polijaniuk.

drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Autor: Schüco Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco z PVC

W ofercie drzwi przesuwnych z PVC-U można znaleźć wiele rozwiązań o bardzo dobrych parametrach przenikania ciepła, jednak problematyczną kwestią przy tego typu stolarce może być szczelność. Doświadczeni producenci stosują rozwiązania, które pozwalają znacząco poprawić tę właściwość. Na przykład w profilach energooszczędnych drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide o głębokości zabudowy skrzydeł 82 mm zastosowano zgrzewalne uszczelnienie z EPDM. Uszczelki zachowują elastyczność w narożach wewnętrznych i dzięki temu gwarantują optymalną ochronę także w tym newralgicznym obszarze. Zastosowane pomiędzy skrzydłem i ramą ościeżnicy  uszczelnienie obwodowe zapobiega ponadto kondensacji wody i powstawaniu przeciągów.

drzwi podnoszono-przesuwne
Autor: Schüco Drzwi podnoszono-przesuwne z PVC-U Schüco LivIngSlide wykonywane są aż w sześciu sposobach otwierania

Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC

Tak zaprojektowane drzwi ze standardową szybą Ug=0,6 W/m²K mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m²K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021. Dzięki temu zapewniają nie tylko doskonały widok i bardzo dobre doświetlenie, lecz także wymierne oszczędności energii.

Doskonała ochrona cieplna idzie w parze ze smukłym wyglądem i dużymi wymiarami skrzydeł, które mogą osiągać maksymalnie do 6,5 m szerokości i 2,8 m szerokości. Niewielka głębokość zabudowy 194 mm sprawia, że drzwi mogą być stosowane zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Innowacyjna koncepcja okuć gwarantuje łatwą i lekką obsługę skrzydeł o ciężarze nawet do 400 kg, dzięki czemu rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort użytkowania.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej