Klamka antywłamaniowa. Jak powinna być zbudowana klamka antywłamaniowa?

2020-12-01 1:26 Materiał partnerski
klamka antywłamaniowa
Autor: AXA Klamka antywłamaniowa Prestige Flex w kolorze F9 tytan, z zabezpieczeniem wkładki

Klamka antywłamaniowa to istotne wyposażenie drzwi. Jeśli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu przed włamaniem, to drzwi antywłamaniowe tylko w połączeniu z również antywłamaniową klamką są najpewniejszym rozwiązaniem.

Powszechnie kupowane okucia budowlane bardzo często są niewłaściwie dobrane, źle zamontowane, o niskiej klasie antywłamaniowej. Bywa, że szacunkowy czas oporu, jaki stawiają przeciętnie przygotowanemu włamywaczowi z najprostszymi narzędziami typu śrubokręt czy wiertarka, nie przekracza 20 sekund. Zdarza się też, że w solidnych drzwiach antywłamaniowych, klamka drzwiowa już takich właściwości nie ma.

klamka antywłamaniowa Arrow Flex
Autor: AXA Klamka zintegrowana Arrow Flex Premium w kolorze F6 Inox z zabezpieczeniem wkładki

Klamka antywłamaniowa - co to oznacza?

Klamka antywłamaniowa do drzwi zewnętrznych powinna odznaczać się solidnością wykonania i wytrzymałością. To podstawowe właściwości dobrej klamki. Nie oznacza to jednak, że klamka antywłamaniowa musi być potężna i mało atrakcyjna wizualnie. Nowoczesne klamki antywłamaniowe są smukłe i zdobią drzwi.

Klamka antywłamaniowa to przede wszystkim nowoczesna technologia produkcji i szereg rozwiązań, które uniemożliwiają uszkodzenie czy rozkręcenie zamka. W rozpoznaniu z jaką klamką mamy do czynienia pomoże nam certyfikat i klasa bezpieczeństwa. Warto jednak sprawdzić, czy klamka nie ma śrub montażowych widocznych od zewnątrz albo czy wkładka ma specjalną osłonę, chroniącą przed jej przewierceniem. W większości przypadków bowiem opór przeszkód budowlanych, urządzeń mechanicznych (pod warunkiem prawidłowego doboru, montażu i eksploatacji) jest wystarczający do przeprowadzenia działań zapobiegawczych. Sam widok dobrze zabezpieczonych drzwi, wkładka nie do rozwiercenia mogą zniechęcić intruza.

klmka antywłamaniowa
Autor: AXA Nowoczesna klamka antywłamaniowa może być smukła i zdobić drzwi. Model klamki antywłamaniowej z podłużnym szyldem
Trzeba wiedzieć

Powszechne przekonanie, że nie ma takiego zabezpieczenia, którego nie uda się sforsować, ma w sobie dużo prawdy. Jednak warto pamiętać, że wraz z zakupem zabezpieczeń mechanicznych, nie możemy być pewni, że złodziej nie zdoła włamać się do mieszkania. Kluczowy w takich przypadkach jest czas, przez jaki okucie będzie dawać odpór potencjalnemu intruzowi, pozwalając mu na manewrowanie w zamku czy wkładce. Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami, bowiem wszelkie próby wtargnięcia do domu lub mieszkania przez okno, balkon czy bramę garażową będzie przez przypadkowego obserwatora jednoznacznie odebrane jako działanie przestępcze.

klamka i szyld antywłamaniowy
Autor: AXA Klamki antywłamaniowe dostępne w kilku kolorach. Klamki dostępne są z tradycyjnymi, długimi szyldami, ale również z rozetami dzielonymi, kwadratowymi i okrągłymi. Ta różnorodność daje też możliwość zadbania o wzornictwo drzwi wejściowych

Zabezpieczenie Flex w klamce antywłamaniowej?

Najskuteczniejszą ochronę drzwi dają zabezpieczenia mechaniczne, dyskretne lub zupełnie niewidoczne. Jednym z takich zabezpieczeń jest system AXA FLEX. To okucie antywłamaniowe ze sprężynującym zabezpieczeniem wkładki, dzięki któremu automatycznie dostosowuje się ono do jej długości. Integralną częścią systemu AXA FLEX jest masywny, pełny szyld aluminiowy oraz osłona ze stali hartowanej, która zasłania zamek i uniemożliwia jego wyrwanie. Wkładkę przed rozwierceniem chroni obrotowa tarcza, a przed odgięciem – konstrukcja szyldu z pełnego płaskownika aluminiowego i trzy montażowe śruby. Jak w każdym skutecznym okuciu antywłamaniowym w drzwiach zewnętrznych czy wewnątrzlokalowych, śruby są niedostępne od zewnątrz i umieszczone w stalowych tulejach, uniemożliwiających ich przecięcie. Osłona wkładki ze stali hartowanej jest zamaskowana dekoracyjną aluminiową osłonką w kolorze okucia. To nowatorskie, opatentowane rozwiązanie dostępne jest w 3 klasie bezpieczeństwa. Dodatkowo, ma ono również certyfikat przeciwpożarowy. Potwierdzają to dokumenty wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Istotne jest, aby w planowaniu zabezpieczenia nie pomijać także drzwi wewnętrznych, które zniechęcą intruza do kradzieży, a dodatkowo opóźnią jego przemieszczanie się po ewentualnym wtargnięciu do budynku.

Klamka antywłamaniowa - budowa
Autor: AXA Budowa klamki antywłamaniowej

Co wyróżnia klamki antywłamaniowe z Flexem?

  • są wykonane z pełnych, grubych na 12 mm (część zewnętrzna) profili aluminiowych,
  • jeden z sześciu kolorów nadawany jest metodą anodowania,
  • anodowana powłoka oprócz trwałego koloru zapewnia trwałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne i zarysowanie,
  • wszystkie klamki z Flexem wyróżnia 3 klasa bezpieczeństwa - wysoka odporność na włamanie, zgodna z normą EN 1906,
  • wyposażone są w obrotową tarczę uniemożliwiającą rozwiercenie zamka,
  • osłona wkładki jest wykonana z hartowanej stali,
  • śruby mocujące są niewidoczne i niedostępne od zewnątrz - to podstawowa cecha okuć antywłamaniowych,
  • śruby znajdują się w stalowych tulejach, które uniemożliwiają ich przecięcie,
  • klamki posiadają certyfikat ppoż.

Zobacz też:

Partnerzy

AXA HomeSecurity jest polskim producent z ponad 25 letnim doświadczeniem i międzynarodowym wsparciem w zakresie rozwoju produktów. Przez lata działalności wypracowała szczególnie silną pozycją w dziedzinie zabezpieczeń antywłamaniowych. Zespół specjalistów codziennie opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek produkty najlepszej jakości, cenione nie tylko przez klientów, ale także m.in. montażystów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej