Folia o zmiennej przezierności. Wynalazek polskiego producenta

2020-11-06 13:17 Materiał partnerski opracowane na podstawie materiałów firmy Sonte
folia ciekłokrystaliczna
Autor: Sonte Inteligentra folia Sonte sprawdza się głównie w pomieszczeniach biurowych, do których organizacji wykorzystuje się szklane przepierzenia

W przeszklonym pomieszczeniu biurowym czy w domu nie trzeba już używać żaluzji lub rolet, aby w razie potrzeby zapewnić pełną prywatność. I w dodatku wystarczy jeden przycisk np. na pilocie. Tak właśnie działa nowatorska folia z technologią cyfrowego cieniowania. To rozwiązanie opracowane w polskiej firmie Sonte.

Jak działa folia?

Z pozoru zwykła folia, w której, między warstwami, zastosowano ciekłe kryształy. Pod wpływem zasilania układają się one w sposób regularny, co sprawia, że folia staje się przeźroczysta. W momencie odłączenia od napięcia kryształy ulegają rozproszeniu, a folia staje się nie przejrzysta. Obecnie możliwe jest zastosowanie wielu wariantów kolorystycznych.

Sterowanie folią, a tym samym stopniem przezierności szyby jest bardzo łatwe - używa się do tego pilota, zwykłego włącznika lub intuicyjnej aplikacji mobilnej na urządzenia z systemami Android i iOS. Aplikacja umożliwia też zdalną zmianę przezierności szklanej ściany.

Folia Sonte jest energooszczędna - zużycie prądu to zaledwie 4,5 W/m², czyli mniej niż większość opraw LED. Co ważne, zasilacz i okablowanie są po instalacji niewidoczne, więc nie wpływają na estetykę wnętrza.

folia sonte zasada działania
Autor: Sonte Po wyłaczeniu napięcia, folia, a jednocześnia szklana ściana staje się nieprzezierna, a pomieszczenia za nią niedostepne dla oczu innych

Jakie zastosowanie ma folia?

Folię zastosować można na praktycznie wszystkich szklanych powierzchniach. Mogą to być drzwi czy szklane ściany działowe. Polecana jest do wnętrz, w których, niejako na życzenie, w dowolnym momencie, istnieje potrzeba całkowitej izolacji pomieszczenia, zapewnienia w nim prywatności. Są to najczęściej biura, sale konferencyjne, ale mogą też być wnętrza mieszkalne, użyteczności publicznej czy obiekty służby zdrowia. Możliwość uzyskania na żądanie szkła matowego lub przeziernego jest cenną właściwością pozwalającą na swobodną kreację przestrzeni praktycznie każdego wnętrza.

Folia Sonte ma jeszcze jedno ważne zastosowanie - zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV oraz ogranicza nadmierne nasłonecznienie wnętrza, wspomagając tym samym pracę klimatyzacji. Dlatego też idealnie sprawdza się w oknach - zwłaszcza dużych przeszkleniach.

Jak wygląda montaż folii?

Folię po prostu przykleja się na szklaną powierzchnię. Można to zrobić samodzielnie lub też zlecić wyspecjalizowanej firmie. Kształt, wymiary folii dostosowuje się do powierzchni montażu. Folię można zainstalować zarówno w nowej inwestycji, w trakcie wyposażania i wykańczania, jak też już istniejącym wnętrzu. Jedynym wymaganiem jest dostęp do zasilania.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej