Antaby do drzwi. Jak należy montować antaby, aby zachować dobre parametry izolacyjne drzwi?

2020-07-01 1:22 Materiał partnerski
Antaby do drzwi wejściowych
Autor: AXA

Antaby do drzwi wejściowych, czyli różne formy funkcjonalnych i dekoracyjnych uchwytów. Warto pamiętać, że zamontowane w drzwiach antaby mogą stanowić mostek termiczny i obniżać parametry izolacyjne drzwi.

Antaby do drzwi - rodzaje

Antaby, czyli uchwyty do drzwi, wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium (lepszej jakości), najczęściej długości od 50 do 170 cm. Antaby mogą być stosowane praktycznie do każdego rodzaju drzwi zewnętrznych: drewnianych, metalowych, PVC, szklanych. Oferowane są z kompletem profesjonalnych akcesoriów, które zapewniają trwały i sprawny montaż antaby do drzwi. Antaby do drzwi zastępują tradycyjną klamkę i stosuje się je zazwyczaj w drzwiach w nowoczesnej stylistyce. Aluminiowe antaby do drzwi są odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Porównanie właściwości antab wykonanych ze stali nierdzewnej i aluminium

antaby ze stali nierdzewnej antaby aluminiowe
ryzyko pojawienia się plam powstałych przez różne kwasy obecne
w opadach atmosferycznych
powierzchnia odporna na działanie czynników zewnętrznych
powłoka podatna na zabrudzenia powierzchniowe i zostawianie odcisków palców zostawianie odcisków palców powłoka uniemożliwiająca zostawianie odcisków dłoni
brak izolacji cieplnej przy zastosowaniu z rozwiązaniem TERMO* bardzo dobra izolacja cieplna
wszelkie uderzenia i uszkodzenia mechaniczne widoczne na powierzchni powierzchnia znacznie bardziej odporna na wady powstałe wskutek uderzeń
 słaba estetyka wykonania duża estetyka wykonania produktu, solidny wygląd
antaby do drzwi
Autor: AXA Antaba okrągła Montreal z możliwością montażu prosto lub na skos w kolorze Inox

Drzwi wejściowe spełniające WT2021

Zaostrzenie przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, które wejdą w życie już od 2021 r. ma sprawić, że nasze domy będą cieplejsze i niemal zeroenergetyczne. Na efektywność energetyczną budynków wpływ mają m.in. przegrody, które muszą być dobrze zaizolowane i szczelne. Jedną z takich przegród budynku są drzwi zewnętrzne, które zgodnie z WT2021 powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U nie większym niż 1,3 W/(m²⋅K). Producenci drzwi z wyprzedzeniem ulepszają swoją ofertę. Już dziś można kupić drzwi zewnętrzne spełniające te wymogi z zapasem. W obecnie budowanych domach często rezygnuje się z tzw. wiatrołapów na rzecz otwartych na strefę dzienną holi. W takich pomieszczeniach szczególnie warto mieć drzwi dobrze chroniące przed ucieczką ciepła, bez żadnych mostków termicznych. A trzeba wiedzieć, że w nowoczesnych drzwiach wejściowych z antabami, mogą pojawić się nieszczelności, a tym samym ubytek ciepła w miejscach ich montażu.

 

Antaby
Autor: AXA Antaba kwadratowa Amsterdam z możliwością montażu prosto lub na skos w kolorze czarnym

Ciepły montaż antab do drzwi

Antaby mocowane są do drzwi za pomocą wkrętów lub na przestrzał. Oba typy antab mogą być tak mocowane. Dzięki różnym sposobom montażu można dostosować wygląd i funkcjonalność antaby. Aby drzwi wejściowe były szczelne, do mocowania antab poleca się specjalne tuleje termoizolacyjne, które zapobiegają stratom ciepła.

tuleje termoizolacyjne do montażu antab
Autor: AXA Tuleje termoizolacyjne do energooszczędnego montażu antab

Tuleje Termo do montażu antab w drzwiach to nowe rozwiązanie na rynku. Wykonane są z materiałów o małym współczynniku przewodności cieplnej. Przeprowadzone badania za pomocą kamery termowizyjnej pozwoliły określić spadek temperatury w miejscu montażu antab mocowanych na przestrzał. Badanie zostało przeprowadzone w temperaturze pokojowej (ok. 25ºC). Fragment drzwi, z zamontowanymi antabami, zainstalowany został w specjalnej lodówce wypełnionej lodem(temp. ok. -5ºC), pochwytem wewnątrz. Punktami pomiarowymi były kołpaki montażowe. Jednocześnie badane były połączenia ze standardową tuleją montażową oraz z tuleją termoizolacyjną. Temperatura kołpaków z termoizolacją osiągnęła średnią wartość 22,6ºC, natomiast bez termoizolacji 12,3ºC. Badanie jednoznacznie wykazało skuteczność termoizolacyjną montażu antab z wykorzystaniem tulei Termo.

Zobacz też:

Partnerzy

AXA HomeSecurity jest polskim producent z ponad 25 letnim doświadczeniem i międzynarodowym wsparciem w zakresie rozwoju produktów. Przez lata działalności wypracowała szczególnie silną pozycją w dziedzinie zabezpieczeń antywłamaniowych. Zespół specjalistów codziennie opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek produkty najlepszej jakości, cenione nie tylko przez klientów, ale także m.in. montażystów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej