Zawory mieszające ESBE serii VRG130 - gdzie sprawdzą się najlepiej?

2022-05-01 0:06 Materiał sponsorowany
Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Znajomość właściwości i możliwości zaworów oraz współpracujących z nimi sterowników i siłowników pozwala wybrać rozwiązania dopasowane do wymagań systemu grzewczego i indywidualnych oczekiewań klienta

Łatwość montażu, niski przeciek wewnętrzny i długi okres eksploatacji to główne zalety zaworów mieszających ESBE serii VRG130. Dlatego też są one jednym z najpopularniejszych rozwiązań montowanych w instalacjach grzewczych – od nowoczesnych systemów po instalacje na paliwo stałe.

Zawory 3-drogowe są wykonane ze specjalnego stopu mosiądzu i wykorzystywane do mieszania cieczy o różnych temperaturach, w efekcie czego otrzymujemy mieszaninę płynów o wymaganej temperaturze. Regulacja odbywa się za pomocą zmieniającego się położenia zawieradła zaworu. Co ciekawe, zawory 3-drogowe mogą pełnić również funkcje zaworów przełączających lub rozdzielających.

Jakie są najciekawsze zastosowania zaworów ESBE serii VRG130?

Ogrzewanie gazowe z „podłogówką”

Zawór mieszający doskonale sprawdza się w systemie grzewczym z wieloma strefami ogrzewania podłogowego i sterownikiem. Doskonała współpraca ze sterownikiem (np. ESBE serii CRB) pozwala uzyskać wyjątkową stabilność i precyzję regulacji systemu. Wykorzystanie sterownika wpływa na energooszczędność instalacji.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Schemat systemu instalacji grzejnikowej z wieloma strefami ogrzewania podłogowego; 1 – zawór mieszający, 2/3 – sterownik, 4 – termostatyczny zawór mieszający

Instalacja z kotłem na paliwo stałe

W Polsce powoli odchodzi się od instalacji na paliwo stałe, jednak istnieją nieruchomości, w których są one wykorzystywane. Zawór 3-drogowy doskonale radzi sobie z regulacją temperatury zasilania układu grzewczego lub z zabezpieczeniem temperatury powrotu do kotła. Zawór tego typu stosuje się np. w układzie ze zbiornikiem akumulacyjnym i sterownikiem (np. ESBE serii CRA). Współpraca zaworu i sterownika gwarantuje stabilność i precyzję regulacji.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Schemat instalacji na paliwo stałe ze zbiornikiem akumulacyjnym ze sterownikiem; 1 – 3-drogowy zawór mieszający, 2 – sterownik

Ciekawostką jest fakt, że zawory mieszające ESBE serii VRG130 można stosować w instalacjach na paliwo stałe wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Stosując zawory tego typu należy jednak pamiętać, by dla każdego obiegu w którym potrzebna będzie regulacja temperatury, zastosować jeden zawór. Instalacja powinna być też wyposażona w bufor.

Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

System grzewczy z regulacją i zmiennym przepływem jest jednym z wyjątkowych zastosowań zaworów ESBE serii VRG130. Zawór po odpowiednim dostosowaniu „pełni” w tym przypadku funkcję zaworu 2-drogowego, zapewniając wysoką precyzję, stabilność regulacji i minimalny przeciek wewnętrzny. Praca zaworu wpływa na wydajność chłodnic i nagrzewnic. Zawór doskonale współpracuje z siłownikiem ESBE serii ARA600 (z sygnałem 3-punktowym lub proporcjonalnym).

Zawory mieszające ESBE VRG131 to:
  • Doskonała regulacja i najwyższa wydajność
  • Niski przeciek wewnętrzny
  • Łatwy montaż
  • Trwałość i długi okres eksploatacji
  • DN15-50, gwint wewnętrzny
  • Dokładne spasowanie z siłownikami ESBE

Więcej porad oraz instrukcja obsługi i montażu dostępne na stronie produktowej ESBE serii VRG130.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej