Systemy VRF Gree z odzyskiem ciepła nowej generacji

2023-05-12 9:20 Materiał sponsorowany
Systemy VRF Gree
Autor: Gree

Wybitny wzrost zainteresowania ogrzewaniem systemami klimatyzacji sprawił, że producenci w niespotykanym wcześniej stopniu skupili swoją uwagę na rozwoju technologii i wydajności grzania swoich urządzeń. Jednym z liderów w tym zakresie jest marka Gree. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku, Free Polska - wyłączny przedstawiciel marki Gree w naszym kraju, wprowadził do oferty najnowsze systemy GMV6 Heat Recovery. Co nowego oferuje szósta seria GMV HR? Do jakich inwestycji jest dedykowana? Jakie przewagi posiada w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami?

Czym są systemy o zmiennym przepływie czynnika?

Systemy VRF Gree GMV to tzw. systemy o zmiennym przepływie czynnika, czyli układy, w których jedna jednostka zewnętrzna obsługiwać może nawet do 80 jednostek wewnętrznych. Pozwala to na zastosowanie ich przede wszystkim w realizacjach komercyjnych. Szczególnym rodzajem GMV są urządzenia z serii GMV6 Heat Recovery. Opierają się one na modułowych jednostkach zewnętrznych oraz wykorzystaniu trójrurowej instalacji chłodniczej. Takie rozwiązanie daje zasadnicze przewagi nad klasycznymi rozwiązaniami dwururowymi. Przede wszystkim systemy HR umożliwiają jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie wielu pomieszczeń oraz odzysk ciepła.

Zalety systemów VRF Gree GMV

Praca w tym samym czasie w trybach chłodzenia i ogrzewania wykorzystywana jest przede wszystkim w okresach przejściowych. Wiosną w nowoczesnych budynkach z przeszkolonymi elewacjami część południowa, w przeciwieństwie do strony północnej, ma duże zyski słoneczne. Z tego względu część pomieszczeń wymaga już chłodzenia, podczas gdy pozostała część wciąż musi być dogrzewana. Zaletą takiej pracy, charakterystyczną dla systemu HR, jest możliwość odzysku ciepła. Dzięki temu ciepło pobierane z pomieszczeń chłodzonych, zamiast oddawane przez jednostkę zewnętrzną do otoczenia, może być wykorzystywane do ogrzewania innych lokali. Z tego względu systemy GMV6 HR są wyjątkowo wydajne i energooszczędne. Ich sezonowy współczynnik efektywności jednoczesnego grzania i chłodzenia (SCHE) wynosi 9,0. W stosunku do systemów 5 generacji jest to wzrost o 12,5%.

Największą zaletą systemów szóstej generacji w porównaniu do poprzedniej jest natomiast możliwość integracji z układami wodnymi. Dzięki wykorzystaniu hydromodułów możliwa jest współpraca z systemem ogrzewania płaszczyznowego i/lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Daje to niedostępną wcześniej opcję odzyskiwania ciepła latem przy pracy klimatyzacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Systemy VRF Gree
Autor: Gree Schemat instalacji odzysku ciepła

Niewątpliwym atutem systemów GMV6 Heat Recovery jest zastosowany w nich najnowszy algorytm przeprowadzania odszraniania. W celu wyznaczenia najkorzystniejszego czasu i parametrów defrostu, wykorzystuje on nie tylko informacje o ciśnieniu w instalacji i temperaturze czynnika, ale również analizuje zmiany czasów w poprzednich cyklach i parametry czynnika za sprężarką. Dzięki temu proces odszraniania jest możliwie najbardziej efektywny i najkrótszy. Czas odszraniania został skrócony o około 20% w stosunku do poprzedniej generacji. Dodatkowo, w układach wielomodułowych poszczególne moduły mogą wykonywać odszranianie niezależnie od siebie. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu sterowaniu pracą jednostek zewnętrznych i pozwala na kontynuowanie ogrzewania pomieszczeń bez przerw na defrost, co ogranicza fluktuacje temperatury w pomieszczeniach.

Systemy VRF Gree
Autor: Gree Schemat pracy instalacji w trakcie defrostu

Podsumowując, systemy GMV6 Heat Recovery to uniwersalne i energooszczędne rozwiązania. Dzięki szerokiemu zakresowi wydajności (od 22,4 kW do 246 kW) znajdują zastosowanie zarówno w średnich jak i dużych obiektach, takich jak biurowce, czy hotele. Z kolei zakres temperatur pracy do -25ᵒC na zewnątrz w trybie grzania i do 55ᵒC w trybie chłodzenia gwarantują niezawodną pracę nawet w skrajnych warunkach polskiego klimatu.

Więcej o systemach VRF marki Gree dowiesz się TUTAJ.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej