Pompy ciepła Panasonic – grzanie, chłodzenie, cwu. Porównaj dostępne rozwiązania

2019-07-01 10:32 Materiał partnerski Karolina Wrona
pompa ciepła panasonic
Autor: Panasonic Pompy ciepła można instalować w budynkach nowych i modernizowanych. Pompa ciepła powietrze-woda Aquarea: innowacyjne, energooszczędne rozwiązanie zapewniające doskonały komfort w pomieszczeniach, nawet przy skrajnych temperaturach na zewnątrz. Pompa dostarcza ciepło do grzejników, ogrzewania podłogowego, klimakonwektorów oraz na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Obecnie większość działań w dziedzinie energetyki skupia się na rozwoju rozwiązań wykorzystujących alternatywne źródła energii. Jest to podyktowane dbałością o ekologię i dążeniem do zwiększenia efektywności energetycznej. Jednym z takich rozwiązań jest powietrzna pompa ciepła Panasonic.

Pompy ciepła - ogólna zasada działania

Pompy ciepła przyczyniają się do znaczących oszczędności energii i do ochrony środowiska naturalnego. Są to urządzenia, które wykorzystując różne zjawiska fizyczne, zyskują zdolność przenoszenia ciepła z ośrodków o niższej temperaturze (tzw. dolne źródło ciepła) do tych o temperaturze wyższej (tzw. górne źródło ciepła). W przypadku powietrznej pompy ciepła dolnym źródłem jest powietrze, natomiast górnym czynnik zasilający instalację c.o., c.w.u. Urządzenia te nie wpływają w negatywny sposób na środowisko i są uznawane za ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami gazowymi, olejowymi czy energią elektryczną.

Trzeba wiedzieć!

Do działania systemu z pompą ciepła również wykorzystywana jest energia elektryczna. Warto jednak zaznaczyć, że jej udział w całkowitej ilości doprowadzonej energii jest niewielki (ok. 20%) - pozostała jej część pobierana jest z otoczenia.

Ze względu na łatwość dostępu do wykorzystywanego źródła ciepła powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym pod względem inwestycyjnym niż urządzenia innego typu. Ich instalacja jest dużo łatwiejsza i tańsza, gdyż nie wymaga kosztownych i skomplikowanych czynności związanych chociażby z wykonaniem gruntowego wymiennika ciepła.

Efektywność powietrznych pomp ciepła

Jedną z najbardziej pożądanych cech różnicujących poszczególne modele powietrznych pomp ciepła jest efektywność ich działania, którą określa współczynnik COP. Wyraża on stosunek mocy grzewczej do tej pobranej z sieci elektrycznej. Im współczynnik efektywności jest wyższy, tym bardziej ekonomiczna i wydajna jest pompa ciepła. W typowych instalacjach wielkość tego parametru wzrasta wraz ze spadkiem różnicy temperatury pomiędzy górnym a dolnym źródłem ciepła. Niestety z tego względu zimą, gdy temperatura powietrza znacząco się obniża, spada również współczynnik COP.

Dla obecnie oferowanych na rynku rozwiązań COP wynosi średnio od 3,5 do 4,5.W praktyce oznacza to, że pompa ciepła, której współczynnik COP jest równy 4 do oddania 4 kW energii cieplnej wymaga dostarczenia 1 kW energii elektrycznej.

Ostatnio pojawiają się również urządzenia o wyższej efektywności. Są to m.in. pompy ciepła Aquarea All-in-One Panasonic. Najnowsze z nich, należące do generacji H, charakteryzują się najwyższymi wskaźnikami efektywności energetycznej – COP=5 (dla mocy 3 kW). Producentowi udało się również rozwiązać problem spadku efektywności pracy w niskich temperaturach, dzięki czemu urządzenia utrzymują znamionową wydajność grzewczą nawet podczas pracy w ujemnych temperaturach, co daje gwarancję efektywnego działania bez konieczności wspomagania systemu grzałką elektryczną lub dodatkowym źródłem ciepła.

Jak potwierdzają testy przeprowadzone przez Duński Instytut Technologiczny jednostki Aquarea All-in-One okazały się najlepsze spośród kilkudziesięciu przetestowanych modeli pomp ciepła typu powietrze/woda.

Kompaktowe pompy ciepła Aquarea All-in-One

Rozwiązanie All-in-One wprowadzone przez firmę Panasonic jest unikatowe pod wieloma względami. Wyróżnia je m.in.:

 • kompaktowa budowa – w jednym urządzeniu został zaprojektowany hydro moduł wraz niezbędną architekturą i wyposażeniem hydraulicznym połączony z bezobsługowym zbiornikiem CWU, wykonanym ze stali nierdzewnej z innowacyjną technologią izolacji U-Vacua znaczenie ograniczającej straty energetyczne;
 • kompleksowe wyposażenie – urządzenie wyposażone jest we wszystkie niezbędne, optymalnie dobrane elementy hydrauliczne, tj. manometr, zawór bezpieczeństwa, automatyczny odpowietrznik, naczynie wzbiorcze, grzałkę przepływową, wysokowydajną elektroniczną pompę obiegową klasy A, filtr z zaworami odcinającymi, zawór trójdrogowy. Integracja wszystkich komponentów sprawia, że urządzenie jest gotowe do użytkowania bez konieczności doposażenia go w dodatkowe składowe;
 • cicha praca – pompa ciepła All-in-One w przeciwieństwie do innych sprężarkowych urządzeń tego typu cechuje się bardzo cichą pracą na poziomie 33 dB(A);
 • szeroki wybór – bogaty typoszereg jednostek o wydajnościach od 3 do 16 kW umożliwia precyzyjny dobór w zależności od zapotrzebowania użytkowników;
 • wszechstronne zastosowanie – możliwość ogrzewania wody dla obiegów c.o. i c.w.u., a także chłodzenia na potrzeby klimakonwektorów;
 • oszczędność miejsca – ze względu na ograniczenie wszystkich komponentów do jednego urządzenia o stosunkowo niewielkich wymiarach (wys./szer./gł.:1827 x 600 x 720 mm) jest to idealne rozwiązanie do obiektów, w których przestrzeń do instalacji jest niewielka;
 • łatwa instalacja – dzięki zwartej budowie i zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym dostęp do orurowania oraz przewodów elektrycznych jest znacznie lepszy. W innych urządzeniach o podobnej konstrukcji są one umieszczone w tylnej (lub górnej) części, a w modelach All-in-One w przedniej od dołu, do której dostęp zapewnia 15 cm prześwit pod jednostką - taki zabieg zapewnia odpowiednie dojście instalatorom, sprawiając jednocześnie, że podłączenia są w sposób estetyczny ukryte przed użytkownikami. Łatwy dostęp i ograniczenie do jednej bryły przyspieszają czas montażu, co znacznie obniża jego koszt;
 • elegancki wygląd – ukrycie wszystkich komponentów w jednej, białej obudowie, wyglądem nawiązującej do stylistyki większości sprzętów AGD sprawia, że urządzenie można zamontować w dowolnym miejscu, np. kuchni czy łazience, bez obawy o estetykę wnętrza.
pompa ciepła schemat działania
Autor: Panasonic Pompa ciepła All-in-One ze sterowaniem dwustrefowym: 2 obwody grzewcze z dwiema różnymi nastawami temperatury wody; 2 pompy wody i 2 filtry wody; sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym z zaworem mieszającym. Moduł dwustrefowy ze sterowaniem 2 nastawami temperatury wody (woda do ogrzewania podłogowego: 35°C /woda do grzejników: 45°C)

Pompy ciepła Panasonic na miarę potrzeb

Urządzenia All-in-One dostępne są w ramach dwóch serii T-CAP i High Performance. Ich zróżnicowanie pozwala na dobór odpowiedniego modelu do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Do wyboru są jednostki, które idealnie sprawdzą się podczas pracy w niskich temperaturach zachowując przy tym wysoką efektywność (T-CAP), ale również te charakteryzujące się najwyższymi wskaźnikami efektywności energetycznej (High Performance).

Jednostki T-CAP utrzymują znamionową wydajność grzewczą nawet w temperaturze -20°C, dostarczając wodę o temperaturze 55ºC. Stabilność ich pracy została potwierdzona w testach w temperaturach znacznie niższych niż deklarowane (-28°C). Ponadto modele te mogą pracować samodzielnie, jak i współdziałając z istniejącym systemem z kotłem gazowym lub olejowym, przez co często są wykorzystywane podczas modernizacji kotłowni.

Seria High Performance oferuje jednostki polecane do stosowania w domach energooszczędnych. Modele 3 i 5 kW tej linii, zgodnie z rozporządzeniem wchodzącym w życie 26 września 2019, spełniają wymagania najwyższej klasy energetycznej A+++. Dodatkową innowacją zastosowaną w jednostkach z tego typoszeregu jest wbudowany zestaw dwustrefowy umożliwiający obsługę dwóch niezależnych obiegów grzewczych, np. grzejników niskotemperaturowych i ogrzewania płaszczyznowego o odmiennych nastawach temperatury wody. Warto zaznaczyć, że urządzenie zostało rozbudowane o dwie pompy wody i dwa filtry bez ingerencji w wymiary obudowy, a jego zastosowanie eliminuje konieczność stosowania zbiornika buforowego czy dodatkowego zestawu dwustrefowego.

Pompy ciepła Panasonic - sterowanie

Istotną cechą pomp ciepła Aquarea All-in-One jest dostępność przyjaznego w obsłudze, estetycznego, a zarazem zaawansowanego systemu sterowania. Panel sterowania wyposażony jest w czujnik temperatury, dzięki czemu można go montować zarówno w obudowie jednostki, jak i w dowolnym pomieszczeniu oddalonym do 50 m od niej. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego montażu termostatu. Pełnopunktowy, 3,5 calowy wyświetlacz umożliwia monitorowanie parametrów pracy, tj.:

 • aktualnej temperatury w pomieszczeniu,
 • temperatury na zewnątrz,
 • temperatury ciepłej wody,
 • wartości współczynnika COP,
 • zużycia energii,
 • generowanej mocy grzewczej.

Wszystkie te dane mogą być wyświetlane w czasie rzeczywistym lub zapisywane i przywoływane z wbudowanej pamięci z całego dnia, tygodnia bądź roku.
Sterownik umożliwia również korzystanie z wielu dogodnych dla użytkownika funkcji m.in.:

 • programowania czasowego,
 • pracy przy obniżonym poziomie hałasu,
 • automatycznego przełączania trybów grzania i chłodzenia,
 • dostosowywania wydajności do warunków panujących w pomieszczeniu,
 • pracy w trybie specjalnym (np. wakacyjnym, suszenia betonu).

Wszystkie zastosowane w urządzeniach All-in-One rozwiązania nie tylko zwiększyły wydajność pracy całego systemu, ale również ułatwiły ich obsługę zarówno instalatorom, jak i użytkownikom. Tak wieloaspektowe podejście firmy Panasonic do tematu przyczyniło się do powstania wszechstronnych powietrznych pomp ciepła najwyższej jakości.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej