Pompy ciepła generacji J z czynnikiem R32

2019-07-01 10:28 Materiał partnerski opracowanie Marta Balcerowska
pompa ciepła łazienka
Autor: Panasonic Jednostkę pompy ciepła wyróżnia kompaktowa budowa i wykończenie typowe dla sprzętu AGD

Czy w produkcji pomp ciepła osiągnięto już najwyższy poziom doskonałości? Okazuje się, że wciąż powstają nowsze generacje pomp ciepła. Bezobsługowe, zautomatyzowane i ekonomiczne w eksploatacji urządzenia grzewcze mogą być jeszcze bardziej funkcjonalne, efektywniejsze energetycznie i, co ważne, przyjaźniejsze dla środowiska. Zobacz, co wyróżnia pompy ciepła generacji J?

Wysoka efektywność energetyczna, nowe funkcje, wzornictwo to cechy charakterystyczne nowej linii pomp ciepła Aquarea generacji J. Te wspomniane pompy ciepła typu powietrze-woda sprawdzają się zarówno w domach mieszkalnych, jak i obiektach komercyjnych.

Pompy ciepła A+++

W pompach ciepła generacji J inżynierom udało się uzyskać jeszcze lepszą efektywność energetyczną. Pompy ciepła powietrze - woda serii Aquarea J, w porównaniu do typoszeregu poprzedniej generacji, osiągają do 5% lepszy współczynnik SCOP. Dzięki aktualnym wskaźnikom wydajności, seria J spełnia zatem wymagania klasy efektywności energetycznej nie jak dotychczas A++, ale  A+++. To najwyższa klasa energetyczna, zgodna z nową dyrektywą, która będzie obowiązywać od września 2019.

COP i SCOP

Współczynnik sprawności COP = 5 (dla mocy 3 kW)
Współczynnik sprawności SCOP ciepłej wody użytkowej do 3,3

Większa moc chłodzenia

Pompy ciepła Aquarea J zapewniają z funkcją agregatu chłodniczego aktywny tryb chłodzenia, pozwalający na efektywne poprawianie komfortu bytowego w obiektach mieszkalnych w upalne dni (urządzenia mogą chłodzić do temperatury 5°C). Wyposażone są też w specjalną funkcję PV, która daje możliwość wykorzystania energii słonecznej do chłodzenia budynku. Przy wykorzystaniu płyty rozszerzeń CZ-NS4P można wykorzystać funkcję SmartGridReady, która daje możliwość chwilowego wykorzystania produkowanej energii elektrycznej z PV na cele np. chłodzenia obiektu.

Optymalne zarządzanie energią

Modele Aquarea generacji J pozwalają osiągnąć temperaturę wody wyjściowej 60˚C. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby przygotowania c.w.u. Może wybrać opcję pracy z najbardziej efektywnym współczynnikiem COP dla ciepłej wody użytkowej, czyli pracę z obciążeniem częściowym. Jeśli natomiast w danym momencie będzie się liczył wysoki komfort, użytkownik może wybrać pełne obciążenie pracy, aby jak najszybciej skorzystać z ciepłej wody.

Dla ułatwienia montażu systemów w budynkach różnej wielkości, zwiększono maksymalne długości rur. Generacja J o mocy 3 i 5 kW, pozwala na oddalenie jednostki zewnętrznej od wewnętrznej do 25 m przy maksymalnej różnicy wysokości 20 m, a w przypadku pomp 7 i 9 kW odległości mogą sięgać nawet 50 m przy max. przewyższeniu 30m. Długość instalacji i odległość obu jednostek od siebie w żaden sposób nie wpływa na wydajność pracy (do 10 m instalacji chłodniczej).

Warto też podkreślić, że jednostki zewnętrzne pracują wyjątkowo cicho, dzięki czemu mogą być używane nawet w wąskich zabudowaniach mieszkalnych.

pompa ciepła generacji J
Autor: Panasonic Długość instalacji (do 10 m) i odległość obu jednostek od siebie w żaden sposób nie wpływa na wydajność pracy urzdzenia

Aquarea Smart Cloud

To funkcja, która umożliwia kontrolowanie pracy pompy ciepła z dowolnego miejsca za pośrednictwem smartfonu, tabletu bądź komputera. To wygodne rozwiązanie dla użytkowników, które umożliwia oszczędność energii elektrycznej i optymalizację kosztów. Z kolei instalatorom umożliwia zdalne monitorowanie i serwisowanie instalacji użytkowników. Pozwala na wykonanie diagnostyki, wgląd w historię błędów oraz wszystkie dane o jednostce. Dzięki temu ogranicza liczbę wizyt instalatora, co jest wygodne dla obu stron, daje oszczędność czasu i pieniędzy.

pompa ciepła
Autor: Panasonic Pompa ciepła Aquarea Generacji J z czynnikiem chłodniczym R32. Dostępna w wersjach All-in-One o mocy 3/5/7/9 kW
Konsumencki Lider Jakości – Debiut Roku 2019

Pompy ciepła Aquarea J zostały wyróżnione tytułem Konsumencki Lider Jakości - Debiut Roku 2019. Warto podkreślić, że badanie zbiera opinie konsumentów, analizuje znajomość marki i lojalność użytkowników. Głównym celem programu Konsumencki Lider Jakości jest wyłonienie najlepszych, w opinii konsumentów, marek i firm dostępnych oraz funkcjonujących na polskim rynku. Jakość, trwałość, skuteczność i niezawodność to najczęściej wskazywane przez respondentów cechy produktów, które uzyskują tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości.

Bezpieczniejsze środowisko

Wszystkie urządzenia serii Aquarea J pracują na czynniku chłodniczym R32 - to ważny krok w stronę poszanowania środowiska. W porównaniu z poprzednimi czynnikami R22 i R410A, czynnik ten tylko śladowo wpływa na zubożenie warstwy ozonowej i globalny potencjał ocieplenia. Co ważne, spełnia już wymogi rozporządzenia w sprawie F-gazów, które wchodzi w życie od 2025 r. Oprócz mniejszego wpływu na środowisko, R32 działa również wydajniej niż np. jego poprzednik R410A. 

Warto podkreślić, że firma Panasonic jest prekursorem procesu przejścia na przyjaźniejszy środowisku czynnik chłodniczy R32.

Wzornictwo

Jednostka wewnętrzna pompy ciepłą wyróżnia się kompaktową budowa. Urządzenie, w kolorze białym, jest starannie wykończone jak wysokiej klasy sprzęt AGD. Przyłącze instalacji chłodniczej znajdujące się z tyłu urządzenia, dzięki czemu nad jednostką można wygospodarować dodatkową powierzchnię do przechowywania. Pompa ciepła umiejscowiona w jakimś pomieszczeniu, chociażby w kuchni czy łazience, na pewno w żaden sposób nie zakłóci jego wystroju. Umiejętnie wkomponowana w zabudowę będzie praktycznie niewidoczna.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej