Pompy ciepła - ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie przyszłości

2020-04-22 12:04 Materiał partnerski Paweł Wiśniewski
pompy ciepła
Autor: gettyimages Pompy ciepła należą do najwydajniejszych urządzeń grzewczych - charakteryzują się klasą energetyczną A+++ i A++, przekazując ok. 70% energii z OZE

Rynek pomp ciepła, szczególnie tych popularnie nazywanych powietrznymi, z roku na rok dynamicznie się rozwija. Specjaliści prognozują, że w niedługiej przyszłości pompy ciepła mają szansę zastąpić znaczną część innych systemów grzewczych. To niejako naturalna kolej rzeczy w dobie wzrostu świadomości ekologicznej, ale także bardziej restrykcyjnych wymagań warunków technicznych dotyczących energooszczędności budynków, które zaczną obowiązywać już w 2021 r.

Pompy ciepła a WT 2021

Już od przyszłego roku wchodzą w życie zaostrzone przepisy dotyczące energooszczędności budynków (WT 2021). Uściślają one nie tylko dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród budynku, ale również wartość wskaźnika EP, czyli energii pierwotnej. Określa on bowiem dopuszczalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania c.w.u.

Obecnie maksymalna wartość wskaźnika EP wynosi 95 kWh/m²·rok. Od 2021 roku nie może być wyższa niż 70 kWh/m²·rok. Oznacza to, że nowo budowany dom musi być efektywny energetycznie zarówno pod kątem izolacji termicznej, ale także systemu grzewczego, który ma największy udział w zużyciu energii pierwotnej. Aby spełnić wymagania nowych warunków technicznych, ważny jest zatem wybór urządzenia grzewczego i to takiego, które bazuje na energii odnawialnej. Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu, tym łatwiejsze spełnienie wymagań. Urządzeniami spełniającymi te oczekiwania są pompy ciepła, bo choć korzystają również z energii elektrycznej, zużywają jej niewiele i charakteryzują się wysoką efektywnością.

Ważny czynnik roboczy

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Stosowany jest m.in. w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jedynym czynnikiem dopuszczonym dla pomp ciepła. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Dla porównania - inny czynnik często stosowany w pompach ciepła - R410 ma GWP równe aż 2088! Pompa wykorzystująca propan to też znaczne ułatwienie dla instalatora – niewymagane są uprawnienia w zakresie F-gazów, zarówno do montażu, jak i serwisowania urządzenia.

Wydajność pracy pomp ciepła - COP i SCOP

Obecnie produkowane pompy ciepła to urządzenia pracujące coraz wydajniej. Efektywność ich pracy określa tzw. współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance). Definiuje on sprawność pompy ciepła, która w znacznym stopniu zależy od warunków pracy, ale także samej budowy. To jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze urządzenia. COP określa dokładnie stosunek chwilowej mocy grzewczej do chwilowej mocy kompresora - elektronicznych komponentów pompy.  Innymi słowy, wskazuje, w jakim stopniu urządzenie wykorzystuje ciepło pozyskane ze środowiska naturalnego w stosunku do zużytego prądu. Przykładowo, COP = 4 oznacza, że z każdej kilowatogodziny energii elektrycznej zużytej do napędu pompy otrzymamy 4 kWh ciepła. COP odnosi się do dwóch konkretnych źródeł energii, którymi są:

  • źródło dolne – w zależności od rodzaju pompy ciepła jest to grunt, woda, powietrze, umożliwiające ogrzanie czynnika chłodniczego urządzenia,
  • źródło górne – instalacja, do której ciepło jest przekazywane przez czynnik chłodniczy i która oddaje ciepło w pomieszczeniu, np. ogrzewanie podłogowe.

Porównując wskaźnik COP pomp ciepła, zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) oraz W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwala wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne.

Z kolei do oceny oceny całorocznej efektywności pracy pompy ciepła służy wartość SCOP. W przeciwieństwie do COP uwzględnia zmienne w czasie warunki pracy urządzenia. Pozwala to dokładniej oszacować koszty eksploatacji, a zarazem koszty ogrzewania domu.

Polecany produkt
Pompa ciepła Vesta

Autor: SAS

Pompa ciepła Vesta

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się nowość polskiej firmy SAS - pompa ciepła Vesta pracująca w systemie powietrze-woda. Konstrukcja pompy typu monoblok wraz z wykorzystaniem propanu - naturalnego czynnika chłodzącego niepodlegającego ustawie SZWO (tzw.F-gazy) wpływa bezpośrednio na łatwy montaż urządzenia. Vesta charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP =4,25 dla A2W35, a konstrukcja parownika dostosowana jest do polskich warunków klimatycznych. Modulowana praca wentylatora zagwarantuje możliwość regulacji wydajności w okresie letnim (przygotowanie CWU). Łatwą obsługę pompy zapewni intuicyjny panel sterowania pełniący jednocześnie funkcję regulatora pokojowego. Pompa sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że marka SAS oddaje użytkownikom urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co daje także oszczędności dla inwestora poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Produkt spełnia wymogi programów dofinansowań, m.in. Programu Czyste Powietrze, kwalifikując się na dopłatę w wysokości aż 45%.

Pompy ciepła coraz bardziej dostępne

Duży wzrost zainteresowania pompami ciepła świadczy o tym, że inwestorzy mają nie tylko coraz większe zaufanie do tej technologii, ale także świadomość ekologiczną.

Koszt pompy ciepła z pozoru może wydawać się duży, ale trzeba pamiętać, że w jej dalszej eksploatacji nie potrzeba opału ani miejsca na jego składowanie. Nie jest potrzebna również kotłownia, dzięki czemu zyskujemy cenne metry kwadratowe w domu. Niemniej, kalkulując koszty inwestycji należy zwrócić uwagę czy urządzenie, które wybieramy jest w standardzie w pełni przystosowane do montażu czy wymaga dokupienia podzespołów niezbędnych do instalacji co wpłynie na wzrost poniesionych kosztów. 

Warto też pamiętać o wdrażanych różnego rodzaju programach wsparcia, umożliwiających zakup pomp ciepła na preferencyjnych warunkach, jak chociażby program "Czyste Powietrze", w którym można uzyskać nawet 45% dofinansowania.


Budowa pompy ciepłą
Autor: SAS Budowa pompy ciepła VESTA
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej