Ogrzewanie podłogowe w pytaniach i odpowiedziach

2022-04-01 4:35 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie podlogowe KAN
Autor: KAN Zaletą wodnego ogrzewania podlogowego jest nie tylko energooszczędność systemu i wpływ na estetykę wnętrza, ale także komfort użytkowania

Systemy wodnego, niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, wykorzystujące powierzchnie posadzek lub ścian jako źródło ciepła zmieniają spojrzenie inwestorów na aspekt komfortu termicznego. Takie systemy charakteryzują się również niższym od grzejników zapotrzebowaniem energetycznym, co znacznie obniża koszty. Dodatkowo warto podkreślić możliwość zasilania ogrzewania podłogowego wodnego energią z OZE.

Ogrzewanie płaszczyznowe wodne daje możliwość wykonania praktycznie każdej, nawet najbardziej nietypowej instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego. Szeroki zakres średnic (12-26 mm) i rodzajów rur w systemie KAN-therm umożliwia optymalne ich użycie we wszystkich odmianach niskotemperaturowych ogrzewań płaszczyznowych. Od ogrzewań ściennych, poprzez układy ogrzewań podłogowych, aż do podgrzewań powierzchni otwartych jak podjazdy czy boiska.

Mimo ogromnej popularności ogrzewania podłogowego, jako elementu instalacji grzewczej, wciąż jeszcze można się spotkać z mitami na jego temat. oto najczęstsze wątpliwości inwestorów.

Ogrzewanie podłogowe jest… niezdrowe?

Dokładnie w takim samym stopniu, jak niezdrowe jest nieumiejętne korzystanie z tradycyjnych systemów grzewczych. Winowajcą nie jest bowiem technologia, a zbyt ciepłe lub zbyt zimne pomieszczenia. Prawidłowo wykonana i nieprzegrzana podłoga jest obojętna dla zdrowia ludzkiego, a mówiąc o aspekcie zdrowotnym, ogrzewanie podłogowe, z uwagi na brak zjawiska konwekcji powietrza, a wraz z nim unoszenia się kurzu oraz bakterii, będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików. Podkreślamy również: przy prawidłowych temperaturach podłogi (zgodnych z normami) NIE występuje efekt „ciężkich nóg”. 

Przy podłogówce źle się śpi?

Nic bardziej mylnego. Znacznie lepiej powiedzieć „zapomnij o źle zamontowanym i nieodpowiednio wyregulowanym systemie”. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by tego typu ogrzewanie stało się integralną częścią sypialnianego ciepła. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę na czas spania i gotowe. Pamiętajmy bowiem, że temperatura powietrza już 7 cm nad powierzchnią podłogi osiąga temperaturę pomieszczenia.

Na podłogówkę nie można kłaść dywanów?

Im grubsza warstwa materiału przykrywająca system ogrzewania podłogowego, tym jego skuteczność będzie mniejsza, ale… kto powiedział, że nie można zagęścić rozstawu rur lub wspomóc się ogrzewaniem ściennym lub sufitowym?  

System ogrzewania podłogowego KAN-therm TBS dedykowany jest do zabudowy suchej, stosowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej
Autor: KAN System ogrzewania podłogowego KAN-therm TBS dedykowany jest do zabudowy suchej, stosowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej

Podłogówkę trudno się montuje?

Montaż instalacji ogrzewania podłogowego w Systemie KAN-therm jest procesem szybkim dzięki bogatej ofercie rur, izolacji oraz elementów mocujących Systemu Tacker, Profil, Rail oraz TBS. Posadzki mogą być wykonywane w technologii suchej lub mokrej (np. wylewki anhydrytowe).

Obsługa systemu ogrzewania podłogowego jest nieintuicyjna

Obsługa systemu jest wręcz banalnie prosta dzięki zastosowaniu urządzeń i automatyki sterującej np. systemu KAN-therm SMART z funkcja „Start SMART”.

Czy ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne dla alergików?

Tym, co wyróżnia wodne ogrzewanie podłogowe spośród tradycyjnych metod, na co szczególną uwagę powinny zwrócić osoby uczulone na kurz, to sposób rozprzestrzeniania się ciepła. W przypadku standardowego, grzejnikowego ogrzewania (kaloryfery, grzejniki płytowe) oraz ogrzewania konwektorowego (dmuchawy, konwektory, grzejniki kanałowe) ciepło rozchodzi się poprzez konwencję, czyli unoszenie. Zjawisko konwencji polega na swobodnym ruchu powietrza wynikającym z różnicy temperatur. Ogrzane powietrze zaczyna krążyć w pomieszczeniu, a wraz z nim drobinki kurzu, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni. 

Ciepło z ogrzewania podłogowego rozchodzi się poprzez promieniowanie. Ciepło, przenikając przez powietrze, sprawia, że nie jest ono wprawiane w intensywny ruch, a zatem ani kurz, ani roztocza nie rozprzestrzeniają się tak intensywnie, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania standardowego.

Zaletą takiego sposobu rozprzestrzeniania się ciepła jest także to, że powietrze nie ulega nadmiernemu wysuszeniu. Im większa wilgoć panuje w pomieszczeniu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego. W przypadku zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego KAN wilgotność względna nad powierzchnią podłogi utrzymuje się na poziomie 45%, co wpływa na ograniczenie rozwoju roztoczy.

System KAN-therm Profil przeznaczony do zabudowy „na mokro” – dostosowany do standardowych wylewek betonowych lub anhydrytowych
Autor: KAN System KAN-therm Profil przeznaczony do zabudowy „na mokro” – dostosowany do standardowych wylewek betonowych lub anhydrytowych

Ogrzewanie płaszczyznowe KAN-therm daje możliwość wykonania praktycznie każdej, nawet najbardziej nietypowej instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego.

W ofercie KAN na uwagę zasługują rozwiązania:

  • systemy KAN-therm Tacker, KAN-therm  Profil i KAN-therm Rail, przeznaczone do zabudowy „na mokro” – dostosowane do standardowych wylewek betonowych lub anhydrytowych. 
  • w odróżnieniu od powyższych System KAN-therm TBS dedykowany jest do zabudowy suchej, stosowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej.

Więcej informacji o:

Partnerzy

KAN-therm to optymalny, kompletny multisystem instalacyjny, na który składają się najnowocześniejsze, wzajemnie uzupełniające się rozwiązania w zakresie rurowych instalacji sanitarnych i grzewczych a także technologicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej