Ogrzewanie podłogowe i odpowiednia temperatura wody w kranie. Jak osiągnąć komfort cieplny w domu?

2021-09-04 6:36 Materiał sponsorowany
Komfort cieplny ogrzewanie instalacja co ciepła woda
Autor: AFRISO Ideałem jest sytuacja, w której po odkręceniu baterii od razu płynie woda o odpowiedniej temperaturze. Bez potrzeby czekania na ogrzanie wody, bez ryzyka poparzenia zbyt gorącym strumieniem. Nie wspominając o tym, że takie czekanie to strata czasu i wyższe rachunki za zużycie wody

Komfort cieplny, czyli ogrzewanie i odpowiednia dla domowników temperatura wody w kranie to jedne z podstawowych warunków tego, żeby mieszkało się nam przyjemnie. Coraz popularniejszym wyborem do domów jednorodzinnych jest ogrzewanie podłogowe. Kluczem do maksymalnego wykorzystania jego potencjału jest sterowanie całą instalacją.

Dlatego podpowiemy, jak to dobrze zrobić i na co zwracać uwagę. Opowiemy też, jak zadbać o cyrkulację wody – czyli jak zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w kranie bez czekania. W końcu to też wpływa na Twój komfort.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto je mieć?

Po pierwsze, oszczędzasz sporo energii, bo komfort cieplny osiąga się już przy temperaturze w granicach 19°C na podłogówce. Takie ogrzewanie jest korzystne dla zdrowia – minimalizuje cyrkulację powietrza i osadzanie się kurzu. Ważne, jeżeli domownicy mają alergię.

Dodatkowo podłogówkę można połączyć z dowolnym źródłem ciepła, np. pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na pellet. Nie musisz zmieniać projektów domu, żeby znaleźć optymalną kombinację. Naturalnie, przy ogrzewaniu podłogowym nie ma grzejników, co daje więcej możliwości w aranżacji wnętrz. Na koniec, co istotne – podłogówka to wzrost wartości nieruchomości. Dobrze zaprojektowana i wykonana posłuży przez wiele lat.

Montaż podłogówki – na co zwracać uwagę?

Podstawą jest dobry projekt. Daje gwarancję odpowiedniego wykorzystania energii i optymalnego rozkładu temperatur w pomieszczeniach. Bazą podłogówki są rozdzielacze – niepozorny, ale istotny element układu.

Rozdzielacze zapewniają właściwy rozdział ciepła i statyczność hydrauliczną instalacji. Przy okazji niwelują ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych, które za kilka lat mogą być przykrą niespodzianką.

Uwaga: radzimy, żeby szafki pod rozdzielacze i same rozdzielacze zamontować jeszcze przed ułożeniem rur podłogówki; czysty pragmatyzm, bo od razu wiadomo, jak rury poprowadzić. Warto rozglądać się za rozdzielaczami dobrej jakości, bo ogrzewanie podłogowe potrzebuje dokładniejszej regulacji niż np. ogrzewanie grzejnikowe.

Ogrzewanie podłogowe montaż
Autor: AFRISO Bazą podłogówki są rozdzielacze – niepozorny, ale istotny element układu. Rozdzielacze zapewniają właściwy rozdział ciepła i statyczność hydrauliczną instalacji

Jaki rozdzielacz wybrać?

Dobrym wyborem będą rozdzielacze AFRISO ProCalida EF1 K. Wykonane są z poliamidu, czyli bardzo lekkiego i wytrzymałego, odpornego na korozję tworzywa sztucznego.

Wyróżniają się modułową konstrukcją – można bezproblemowo doposażyć podłogówkę o kolejne obiegi grzewcze, bez konieczności skomplikowanych przeróbek systemu. Są też łatwe w montażu, bo w zestawie mają uchwyty ścienne, więc zatrzaskują się na belkach bez używania narzędzi.

Dodatkową zaletą jest to, że rozdzielacze ProCalida EF1 K zgodnie współpracują z systemami sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe sterowanie
Autor: AFRISO Najlepszy system sterowania ogrzewaniem podłogowym to taki, który nie wymaga częstej uwagi. Ma po prostu samodzielnie działać po tym, jak użytkownik ustawi pożądane wartości temperatury

Jak sterować podłogówką?

Żeby w pełni „odblokować” możliwości ogrzewania podłogowego, trzeba wyposażyć je w system sterowania. Do wyboru są dwie metody: albo centralna regulacja całego układu, albo regulacja temperatury w pomieszczeniach. Większą popularnością cieszy się druga opcja, bo jest praktyczniejsza i bardziej ekonomiczna – możemy obniżyć temperaturę w miejscach, z których akurat nie korzystamy.

Ekonomia to jedno, liczy się też komfort. Inna temperatura powinna być w sypialni, inna w garażu. Sterowanie podłogówką rozwiązuje ten problem.

Co z wygodą obsługi? Najlepszy będzie system, który nie wymaga poświęcania mu częstej uwagi. Ma po prostu samodzielnie działać po tym, jak użytkownik ustawi pożądane wartości temperatury.

Polecamy system sterowania ogrzewaniem podłogowym AFRISO FloorControl. Pozwala stworzyć osiem niezależnych stref grzewczych. Czyli możesz zdecydować, w jakiej części domu ma być taka, a nie inna temperatura. Jest to system przewodowy – owszem, coraz popularniejsze są inteligentne domy, jednakże dobrze zaprojektowany układ oparty o przewody jest pewniejszy i działa skuteczniej. Nie trzeba się obawiać awarii internetu czy łącza bluetooth. Wszystko będzie funkcjonowało bez przeszkód.

W systemie FloorControl liczy się prostota rozwiązań i intuicyjna obsługa. Wszystkie elementy – listwa sterująca, termostaty pokojowe – są łatwe do zaprogramowania. Dodatkowo wyróżnia je minimalistyczny design, pasujący do każdego wystroju wnętrza.

Wspominaliśmy wyżej o ważnej roli rozdzielaczy w ogrzewaniu podłogowym. Rozdzielacze ProCalida EF1 K i system FloorControl (za pośrednictwem siłowników termoelektrycznych AFRISO) stanowią zgrany duet rozwiązań, które bezproblemowo ze sobą współpracują.

Co daje cyrkulacja wody?

Na koniec równie istotna składowa komfortu cieplnego w domu. Woda w kranach powinna mieć odpowiednią temperaturę – taką, jaką domownicy najbardziej lubią.

Ideałem jest sytuacja, w której po odkręceniu baterii od razu płynie woda o właśnie takiej temperaturze. Bez potrzeby czekania na ogrzanie wody, bez ryzyka, że domownik (zwłaszcza dziecko) może się poparzyć zbyt gorącym strumieniem. Nie wspominając o tym, że takie czekanie to strata czasu i wyższe rachunki za zużycie wody.

Grupa pompowa do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej WZS 100 odpowiada na te potrzeby  - nomen omen – w 100 procentach.

Grupę pompową WZS 100 można zainstalować zarówno w nowo budowanym domu, jak i użyć jej przy modernizacji już istniejącego układu. Zapewnia wszystko, czego potrzebujesz od ciepłej wody użytkowej – stałą, wyregulowaną przez Ciebie wodę w kranach, która popłynie zaraz po odkręceniu. Wodę bezpieczną, bo urządzenie ma niezbędne atesty higieniczne. Wreszcie zadba o komfort, bo utrzymuje w zasobniku wodę o wysokiej temperaturze, dzięki czemu w niespodziewanym momencie ciepłej wody nie zabraknie. Wspomnijmy też o ochronie przed bakteriami – WZS 100 utrzymuje wodę w instalacji w odpowiedniej temperaturze i ciągłym ruchu, co zapobiega rozwojowi bakterii Legionelli.

Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze zadbasz o komfort cieplny w swoim domu. Sprawdzone i jakościowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.

Zapraszamy na stronę AFRISO, aby dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej