Ogrzewanie nadmuchowe za pomocą nagrzewnic wodnych. Standaryzacja parametrów wodnych nagrzewnic powietrza

2020-10-01 7:13 Materiał sponsorowany FLOWAIR
nagrzewnica wodna i kurtyna powietrza
Autor: FLOWAIR Przykład zastosowania SYSTEMu FLOWAIR – integracja pracy nagrzewnic wodnych i destratyfikatorów

Nagrzewnice wodne to jedne z najpopularniejszych urządzeń służących do ogrzewania powietrza w obiektach wielkokubaturowych. Największym atutem nagrzewnic wodnych jest skuteczność oraz niskie koszty inwestycyjne. Na rynku jest jednak duży wybór tego rodzaju urządzeń, zatem które z nich wybrać? W jaki sposób one działają? Czym się kierować i co jest najważniejsze przy doborze nagrzewnic wodnych?

Na czym polega ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe opiera się na konwekcji wymuszonej. Wentylator nagrzewnicy zasysa powietrze z pomieszczenia i kieruje je na wymiennik ciepła. Strumień powietrza omywając aluminiowe lamele odbiera od nich ciepło i tak ogrzany kierowany jest do strefy przebywania ludzi. Jest to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania hal i innych pomieszczeń wielkokubaturowych. Najważniejsze korzyści płynące z ogrzewania nadmuchowego to:

  • szybkie i efektywne ogrzanie pomieszczenia,
  • równomierny rozkład temperatury,
  • niski nakład inwestycyjny,
  • uniwersalne zastosowanie
budowa nagrzewnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Nagrzewnica wodna LEO - budowa

Typoszereg nagrzewnic wodnych LEO, dobór i montaż

FLOWAIR ma w swojej ofercie szeroki typoszereg nagrzewnic. Duża ilość urządzeń o zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu pozwala na dokładne dopasowanie urządzenia do wymogów danego budynku, dlatego do wyboru są aż 3 wielkości, 8 mocy grzewczych i aż 3 warianty obudowy.

nagrzewnice nadmuchowe
Autor: FLOWAIR

W przypadku tak szerokiego wachlarza możliwości, bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzeń oraz ich mocy grzewczej. Moc nagrzewnic wodnych zależna jest od 3 wartości:

  • temperatury czynnika grzewczego oraz jego przepływu,
  • temperatury powietrza w pomieszczeniu,
  • ilości powietrza jakie przepływa przez nagrzewnicę.

FLOWAIR dbając o jakość swoich produktów współpracuje z niezależnym, międzynarodowym, akredytowanym laboratorium badawczym, gdzie przeprowadzone zostały badania nagrzewnic. Ich wyniki jednoznacznie potwierdzają rzeczywiste parametry techniczne.

Aby jednak maksymalnie ułatwić dobór urządzeń do preferencji i oczekiwań, firma FLOWAIR przygotowała kalkulator mocy grzewczych, który znajduje się na stronie internetowej producenta. Wystarczy kilka kliknięć, by obliczyć realną moc nagrzewnic LEO, na którą składają się parametry takie jak temperatura czynnika grzewczego, temperatura powietrza na wlocie do urządzenia oraz przepływ powietrza.

Wystarczy wejść na stronę kalkulatora mocy grzewczych lub skontaktować się z działem handlowym firmy FLOWAIR, aby w szybki i łatwy sposób dobrać odpowiednią dla siebie nagrzewnicę wodną. Podając niezbędne informacje o ogrzewanym obiekcie, można samodzielnie bądź z pomocą doświadczonych doradców wybrać odpowiedni model.

Firma FLOWAIR zadbała o to, by instalacja urządzeń była bezproblemowa. Konsola wyposażona jest w otwory, a w zestawie dołączone zostały śruby mocujące. Na kartonie znajduje się także szablon z przygotowanym rozstawem do nawiercenia otworów.

zastosowanie nagrzewnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Przykład zastosowania nagrzewnicy wodnej

Czy parametry nagrzewnic wodnych podawane przez producentów są zgodne z prawdą?

W dzisiejszych czasach o jakości produktu takiego jak nagrzewnica wodna nie decyduje już tylko jej wygląd, energooszczędność, jakość wykonania czy trwałość użytych materiałów. Ze wszystkich cech produktu jakie przedstawiane są przez producentów najważniejszą powinno być rzetelne i jasne przedstawienie parametrów technicznych urządzenia. Informacja tak ważna jak moc urządzenia, zasięg czy hałas nagrzewnic wodnych są dla potencjalnego klienta kluczowe do prawidłowego i świadomego doboru urządzeń. Niestety w dzisiejszym szumie komunikacyjnym bardzo trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o produktach. W dokumentacjach techniczno – rozruchowych różnych producentów z tej samej branży odnajdziemy bardzo różne dane i trudno je ze sobą jednoznacznie porównać przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Standaryzacja i certyfikacja w niektórych branżach rozwiązały ten problem, jednak w niektórych branżach wciąż nie widać takich rozwiązań.

FLOWAIR wyszedł naprzeciw tym potrzebom, dlatego wprowadził nowy standard w branży HVAC i jako pierwszy na rynku wprowadził etykiety produktowe do typoszeregu nagrzewnic wodnych LEO. Co więcej, jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, zaproponował stworzenie grupy roboczej i zaprosił do niej pozostałych producentów nagrzewnic, do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawiało przede wszystkim dobro klienta.

nagrzewniaca wodna parametry
Autor: FLOWAIR Etykieta nagrzewnicy wodnej przedstawia rzeczywiste parametry techniczne urządzenia

Jakość nagrzewnic wodnych i potwierdzone parametry

Wprowadzenie etykiet produktowych jest gwarancją dla wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję budowlaną, gdyż wiarygodne dane techniczne eliminują ryzyko inwestycyjne. Klient ma pewność, że produkt został przebadany, a parametry urządzenia są zgodne z opisem.

Nagrzewnice wodne LEO zostały przebadane przez niezależne, międzynarodowe, akredytowane laboratorium badawcze, a wyniki tych badań jednoznacznie potwierdza parametry techniczne urządzeń. Etykieta przedstawia rzeczywiste parametry urządzenia –  moc, zasięg strumienia powietrza, hałas. Parametry te zostały określone przy realnych warunkach brzegowych jakie występują w większości obiektów.

Etykieta jest jednak ułatwieniem nie tylko dla klienta, ale również dla producenta. Daje ona możliwość pewnego rodzaju standaryzacji danych. Producent ma jasną informację jak badać urządzenie, jak przedstawiać dane, a dodatkowo wzmacnia uczciwą konkurencję.

Badanie poziomu ciśnienia akustycznego nagrzewnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Badanie poziomu ciśnienia akustycznego nagrzewnicy wodnej
Badanie wydajności nagrzewnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Badanie wydajności nagrzewnicy wodnej
moc nagrzwnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Badanie mocy grzewczej nagrzewnicy wodnej

Sterowanie w nagrzewnicach wodnych

Każdy system grzewczy działa podobnie. Jednak stosując odpowiedni układ automatyki, który będzie sterował pracą urządzeń, można uzyskać znaczną poprawę komfortu cieplnego, a także zmniejszyć koszty eksploatacji.

Najczęściej do sterowania pracą urządzeń nadmuchowych stosuje się zwykły termostat pomieszczeniowy. Jego podstawową funkcją jest włączanie i wyłączanie urządzenia. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej temperatury zadanej na termostacie, termostat uruchomi urządzenie. Termostaty programowalne pozwalają dodatkowo zaprogramować  godzinowy rozkład temperatur w każdym dniu tygodnia w pomieszczeniu.

FLOWAIR ma jednak w swojej ofercie bardziej zaawansowane systemy sterowania oparte są o integrację urządzeń oraz ich kompleksowe działanie. Dzięki sterownikowi T-box możliwe jest sterowanie do 31 urządzeń za pomocą jednego sterownika. System taki optymalizuje pracę układu w zależności od warunków na obiekcie. Dostosowuje wydajność wentylatora, umożliwia pracę wybranych urządzeń na podstawie odczytu temperatury zadanej i mierzonej, a nawet współpracę nagrzewnic wodnych z innymi urządzeniami układu ogrzewania hali, jak destratyfikatory, efektywnie wykorzystując ciepło gromadzące się pod stropem lub ciepło z procesów technologicznych. Takie połączenie wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

sterown do nagrzewnicy wodnej
Autor: FLOWAIR Sterownikowi T-box

Nagrzewnice wodne - podsumowanie

FLOWAIR oferuje szeroki typoszereg nagrzewnic wodnych. Dzięki zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu możliwe jest dopasowanie urządzenia do wymogów danego obiektu, a dzięki odpowiedniemu sterownikowi dostosowanie pracy nagrzewnicy do wymogów osób przebywających w tym obiekcie. Co więcej, FLOWAIR jako pierwszy polski producent urządzeń z branży HVAC, dla którego priorytetem jest dobro i świadomość klientów, wyszedł z inicjatywą standaryzacji parametrów i wprowadził etykiety jakości dla wodnych nagrzewnic powietrza LEO.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej