Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie

2022-11-21 20:01 Materiał sponsorowany
gaz LPG
Autor: Gaspol Kotłownia centralna ze zbiornikami podziemnymi

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w zakresie podwyżek cen. Ta sytuacja powoduje, że inwestorzy z branży mieszkaniowej stają przed dylematem, jakie ogrzewanie wybrać. Jednym z rozwiązań może być instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym (LPG).

Instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym LPG. Co to za rozwiązanie?

Instalacja gazowa zasilana LPG zaspokaja trzy podstawowe potrzeby energetyczne mieszkańców: ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej i gaz do kuchenki. Gaz płynny do zasilania instalacji jest magazynowany w naziemnych lub podziemnych zbiornikach zlokalizowanych poza budynkiem. Gaz płynny zapewnia analogiczny komfort użytkowania jak gaz ziemny z sieci i jest przyjazny dla środowiska. Instalacja jest bezobsługowa i ma tę przewagę nad gazem ziemnym, że można ją zastosować praktycznie w każdym miejscu, gdzie można dojechać cysterną z gazem.

gaz LPG
Autor: Gaspol Sieć gazowa LPG - zbiorniki naziemne

Kiedy warto zainwestować w instalację na gaz płynny?

Przede wszystkim gaz płynny to dobre rozwiązanie, jeżeli działka nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Druga sytuacja, kiedy warto zastosować LPG, to możliwość podłączenia do sieci gazu ziemnego dopiero w perspektywie kilku lat. Trzecia sytuacja, w praktyce najczęściej dotyczy deweloperów, to zapotrzebowanie na energię przewyższające możliwości przesyłowe istniejącej sieci gazu ziemnego. Podsumowując, instalacja na gaz płynny może być rozwiązaniem docelowym lub przejściowym do czasu podłączenia gazu ziemnego z sieci. Warto dodać, że gaz płynny jest obecnie najbardziej stabilnym źródłem ciepła – zarówno pod kątem ceny jak i gwarancji dostaw.

Jak jest z dostępnością i kosztami gazu płynnego w porównaniu z innymi paliwami?

W tym momencie gaz płynny jest jednym z najtańszych źródeł energii dostępnych na rynku. Również koszt wykonania instalacji grzewczej jest relatywnie niski w porównaniu z innymi nośnikami energii (np. pompami ciepła). GASPOL jest w stanie zagwarantować klientom stałą cenę gazu płynnego nawet na 3 lata, co stanowi unikalną ofertę na rynku energetycznym. Dodatkowo jakość LPG jest zawsze porównywalna, czego nie możemy sobie zapewnić stosując np. paliwa stałe. GASPOL ma własną flotę cystern gazowych i terminale przeładunkowe na terenie całej Polski, w tym terminal morski w Gdańsku. Własny terminal gazowy w sytuacji odcięcia dostaw gazu płynnego z Rosji pozwala na stały dostęp LPG z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

gaz LPG
Autor: Gaspol Porównanie kosztów przygotowania cwu i ogrzewania gazem LPG z innymi paliwami Link: KLIKNIJ, aby powiększyć

Jakie są korzyści finansowe z zastosowania LPG?

Już na etapie nabywania nieruchomości inwestor może zaoszczędzić. Z reguły działki bez dostępu do sieci gazu ziemnego są zdecydowanie tańsze. W przypadku deweloperów zastosowanie gazu płynnego zwiększa standard domu czy mieszkania, co pozwala osiągnąć wyższą cenę sprzedaży lokalu. Gaz płynny może być też ratunkiem, aby dokończyć inwestycję, jeżeli deweloper otrzymał odmowną decyzję w sprawie podłączenia gazu ziemnego albo podłączenie opóźnia się.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość wykonania instalacji LPG w standardzie przystosowanym do gazu ziemnego. Jeżeli pojawi się możliwość podłączenia do gazu ziemnego, klient będzie miał gotową instalację i jego wkład finansowy w przepięcie do sieci gazu ziemnego będzie zredukowany do minimum. Nie będzie też konieczny zakup nowych urządzeń gazowych – kocioł gazowy jest przystosowany do poboru zarówno gazu płynnego jak i gazu ziemnego. Jeżeli mówimy o finansach, to ważnym tematem dla inwestora i użytkownika instalacji na gaz płynny jest gwarancja ceny gazu na z góry określony czas. Chodzi o wspomnianą wcześniej gwarancję stałej cenę gazu nawet na 3 lata. Dzięki temu klient zyskuje przewidywalność wydatków na ogrzewanie, które stanowią dużą część kosztów konsumpcyjnych. To szczególnie ważny aspekt w dzisiejszych czasach, kiedy koszty energii bardzo szybko rosną i mamy do czynienia z wysoką inflacją.

Jak wygląda inwestycja w instalację na gaz płynny?

Każda inwestycja jest poprzedzona badaniem potrzeb energetycznych klienta, co pozwala optymalnie dobrać instalację oraz sposób rozliczeń. Jesteśmy w stanie zredukować zaangażowanie inwestora do minimum, ponieważ GASPOL zajmuje się budową instalacji zbiornikowych zasilanych LPG kompleksowo tzn. od projektu aż po dostawy gazu. Na działce klienta montujemy zbiornik do magazynowania gazu, wykonujemy instalację, dostarczamy kocioł gazowy, a później dbamy o dostawy paliwa i serwis. Przy tzw. bliźniakach, segmentach, blokach w niskiej zabudowie i osiedlach domów jednorodzinnych budujemy wspólny park zbiornikowy dla wszystkich mieszkańców, czyli tzw. sieć gazową LPG (wielolicznikową instalację na gaz płynny). Zbiorniki są zlokalizowane w jednym miejscu, ale każdy lokal jest wypo­sażony we własny kocioł gazowy i urządze­nia do zdalnego pomiaru zużycia gazu. W ostatnich miesiącach coraz większą popularnością wśród inwestorów budujących budynki wielorodzinne cieszą się centralne kotłownie zasilane gazem płynnym. Dotyczy to głównie inwestorów, którzy pierwotnie zamierzali przyłączyć budynki do gazu ziemnego z sieci. Budujemy również pierwsze sieci LPG składające się z grupy kotłowni centralnych – wtedy każdy blok (kotłownia centralna) rozlicza się oddzielnie za zużyty gaz na podstawie zdalnych odczytów stanu gazomierza.

gaz LPG
Autor: Gaspol Ogrzewanie gazem LPG osiedla domów jednorodzinnych typu bliźniak

Dlaczego GASPOL rekomenduje wielolicznikowe instalacje LPG?

Wielolicznikowe instalacje na gaz płynny (potocznie nazywane sieciami gazowymi LPG), czyli jeden park zbiornikowy dla wielu odbiorców gazu, doskonale sprawdzają się w budynkach wielorodzinnych i na osiedlach domów jednorodzinnych. GASPOL może elastycznie realizować budowę instalacji w etapach i zgodnie z zapotrzebowaniem inwestora i tempem prac budowlanych na osiedlu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mieszkańcy mogą włączyć ogrzewanie o każdej porze roku, niezależnie od pozostałych najemców.

Ponadto GASPOL monitoruje zdalnie poziom gazu w zbiorniku oraz zużycie gazu przez poszczególnych odbiorców. Dzięki temu zdalnemu monitoringowi (tzw. telemetrii) automatycznie informujemy właściciela lub zarządcę o konieczności uzupełnienia zbiornika i terminie realizacji dostawy. Telemetria umożliwia nam także indywidualne rozliczenia z mieszkańcami. Odbywają się one nie na podstawie prognoz, a zgodnie z faktycznym zużyciem gazu. Dla wygody mieszkańców rozliczenia prowadzimy w cyklach miesięcznych.

Każdy odbiorca ma zdalny dostęp do portalu klienta, gdzie może sprawdzić cenę rozliczeniową, historię płatności czy pobrać fakturę. To wszystko wpływa nie tylko na komfort mieszkańców, ale znacznie ułatwia zarządzanie osiedlem, ponieważ zarządca nie musi zamawiać dostaw paliwa, spisywać stanów gazomierzy oraz prowadzić rozliczeń finansowych za ciepło, w tym windykacji należności.

Zapraszamy do kontaktu z doradcą GASPOLU. Wystarczy zadzwonić pod numer 606 800 400 lub wysłać formularz dostępny na naszej stronie internetowej i zamówić bezpłatną wycenę wykonania instalacji.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej