Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe i przyjazne środowisku rozwiązanie dla obszarów niezgazyfikowanych

2021-09-01 13:52 Materiał partnerski
osiedle domów wielorodzinnych
Autor: Gaspol Osiedle domów wielorodzinnych z siecią gazową LPG zasilaną ze zbiorników podziemnych

W ostatnim czasie obserwujemy duże ożywienie w branży mieszkaniowej. Jednocześnie wiele obszarów w Polsce wciąż boryka się z brakiem dostępu do sieci gazu ziemnego, jej ograniczonym zasięgiem lub opóźnieniami w gazyfikacji. Tymczasem kłopoty z dostępem do gazu ziemnego nie muszą blokować lub opóźniać inwestycji. Alternatywnym rozwiązaniem może być instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym (LPG).

Instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym (LPG). Co to za rozwiązanie?

Grzegorz Janzen, Dyrektor Sprzedaży w GASPOLU: Instalacja gazowa zasilana LPG zaspokaja trzy podstawowe potrzeby energetyczne mieszkańców: ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej i gaz do kuchenki. Gaz płynny do zasilania instalacji jest magazynowany w naziemnych lub podziemnych zbiornikach zlokalizowanych poza budynkiem. Gaz płynny zapewnia analogiczny komfort użytkowania jak gaz ziemny z sieci i jest przyjazny dla środowiska. Instalacja jest bezobsługowa i ma tę przewagę nad gazem ziemnym, że można ją zastosować praktycznie w każdym miejscu, gdzie można dojechać cysterną z gazem.

Kiedy warto zainwestować w instalację na gaz płynny?

G.J.: Przede wszystkim gaz płynny to dobre rozwiązanie, jeżeli działka nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Druga sytuacja, kiedy warto zastosować LPG, to możliwość podłączenia do sieci gazu ziemnego dopiero w perspektywie kilku lat. Trzecia sytuacja, w praktyce najczęściej dotyczy deweloperów, to zapotrzebowanie na energię przewyższające możliwości przesyłowe istniejącej sieci gazu ziemnego. Podsumowując, instalacja na gaz płynny może być rozwiązaniem docelowym lub przejściowym do czasu podłączenia gazu ziemnego z sieci.

Jakie są korzyści finansowe z zastosowania LPG?

G.J.: Już na etapie nabywania nieruchomości inwestor może zaoszczędzić. Z reguły działki bez dostępu do sieci gazu ziemnego są zdecydowanie tańsze. W przypadku deweloperów zastosowanie gazu płynnego zwiększa standard domu czy mieszkania, co pozwala osiągnąć wyższą cenę sprzedaży lokalu. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość wykonania instalacji LPG w standardzie przystosowanym do gazu ziemnego. Jeżeli pojawi się możliwość podłączenia do gazu ziemnego, klient będzie miał gotową instalację i jego wkład finansowy w przepięcie do sieci gazu ziemnego będzie zredukowany do minimum. Nie będzie też konieczny zakup nowych urządzeń gazowych – kocioł gazowy jest przystosowany do poboru zarówno gazu płynnego jak i gazu ziemnego. Jeżeli mówimy o finansach, to ważnym tematem dla inwestora i użytkownika instalacji na gaz płynny jest gwarancja ceny gazu na z góry określony czas. GASPOL może zagwarantować klientowi stałą cenę gazu nawet na 2-3 lata. Dzięki temu klient zyskuje przewidywalność wydatków na ogrzewanie, które stanowią dużą część kosztów konsumpcyjnych.

Jak wygląda inwestycja w instalację na gaz płynny?

G.J.: Każda inwestycja jest poprzedzona badaniem potrzeb energetycznych klienta, co pozwala optymalnie dobrać instalację oraz sposób rozliczeń. Jesteśmy w stanie zredukować zaangażowanie inwestora do minimum, ponieważ GASPOL zajmuje się budową instalacji zbiornikowych zasilanych LPG kompleksowo – od projektu aż po dostawy gazu. Na działce klienta montujemy zbiornik do magazynowania gazu, wykonujemy instalację, dostarczamy kocioł gazowy, a później dbamy o dostawy i serwis. Przy tzw. bliźniakach, segmentach, blokach w niskiej zabudowie i osiedlach domów jednorodzinnych budujemy wspólny park zbiornikowy dla wszystkich mieszkańców, czyli tzw. sieć gazową LPG. Zbiorniki są zlokalizowane w jednym miejscu, ale każdy lokal jest wypo­sażony we własny kocioł gazowy i urządze­nia do zdalnego pomiaru zużycia gazu.

Dlaczego GASPOL rekomenduje sieci gazowe LPG?

G.J.: Sieci gazowe LPG (instalacje wielolicznikowe), czyli jeden park zbiornikowy dla wielu odbiorców gazu, doskonale sprawdzają się w budynkach wielorodzinnych i na osiedlach domów jednorodzinnych. GASPOL może elastycznie realizować budowę instalacji w etapach – zgodnie z zapotrzebowaniem inwestora i tempem prac budowlanych na osiedlu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mieszkańcy mogą włączyć ogrzewanie o każdej porze roku, niezależnie od pozostałych. Ponadto GASPOL monitoruje zdalnie poziom gazu w zbiorniku oraz zużycie gazu przez poszczególnych odbiorców. Dzięki temu zdalnemu monitoringowi (tzw. telemetrii) automatycznie informujemy właściciela lub zarządcę nieruchomości o konieczności uzupełnienia zbiornika i terminie realizacji dostawy. Telemetria umożliwia nam także indywidualne rozliczenia z mieszkańcami – nie na podstawie prognoz a zgodnie z faktycznym zużyciem gazu. Dla wygody mieszkańców rozliczenia prowadzimy w cyklach miesięcznych. Każdy odbiorca ma zdalny dostęp do portalu klienta, gdzie może sprawdzić cenę rozliczeniową, historię płatności czy pobrać fakturę. To wszystko wpływa nie tylko na komfort mieszkańców, ale znacznie ułatwia zarządzanie osiedlem, ponieważ zarządca nie musi zamawiać dostaw paliwa, spisywać stanów gazomierzy oraz prowadzić rozliczeń finansowych za ciepło, w tym windykacji należności.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej