Ogrzewanie domu kotłem gazowym. 3 warianty instalacji ogrzewania domu w zależności od budżetu inwestora

2020-08-01 1:00 Materiał sponsorowany ESBE
instalacja z zaworem termostatycznym
Autor: ESBE Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych, wykorzystują do ogrzewania wody również ciepło "utajone" w zawartej w spalinach parze wodnej - technologia ta daje efektywność pracy przekraczającą 100%. Instalacja grzewcza z zaworem termostatycznym

Za ogrzewaniem domu kotłem gazowym przemawia fakt, że jest dostępne i bezobsługowe. A kotły gazowe to nowoczesne, wysokosprawne i oszczędne urządzenia grzewcze. Ważną rolę w takiej instalacji pełni armatura regulacyjna, zapewniając optymalną i bezpieczną pracę całości. Firma ESBE, w zależności od przewidzianego przez inwestora budżetu, ma w swojej ofercie produkty spełniające odpowiednie wymagania.

Obecnie niemal wszystkie nowe kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne, których konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności - odniesiona do wartości opałowej paliwa wynosi ponad 100%. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania domu, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aby w pełni wykorzystać możliwości instalacji z kotłem kondensacyjnym, zaleca się stosowanie armatury regulującej i automatyki.

Ogrzewanie domu kotłem gazowym - wariant ekonomiczny

Wariant ekonomiczny przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym to instalacja z zaworem termostatycznym lub zaworem obrotowym bez siłownika. W obiektach nowo budowanych instalacja ogrzewania podłogowego jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem wykorzystywanym do współpracy z kotłem gazowym.

Możliwość współpracy instalacji z dowolnym źródłem ciepła powoduje, że warto wyposażyć ją w trójdrogowy zawór mieszający. W instalacjach grzewczych z gazowym kotłem kondensacyjnym, temperatura czynnika grzejnego wynosi ok. 45°C. Temperatura zasilania obiegu ogrzewania podłogowego powinna wynosić nie więcej niż 40°C. W takim wypadku zadaniem zaworu trójdrogowego w instalacji ogrzewania podłogowego jest regulacja temperatury zasilania, tj. obniżenie temperatury zasilania względem temperatury źródła ciepła.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są termostatyczne zawory mieszające serii VTA. Zawory termostatyczne nie wymagają zasilania elektrycznego, mają zakres nastawy temperatury i charakteryzują się stałotemperaturową pracą. Oznacza to, że wybrana temperatura na głowicy nastawczej zaworu będzie utrzymywana na obiegu grzewczym.

schemat instalacji grzewczej z termostatem
Autor: ESBE Schemat instalacji ogrzewania domu kotłem gazowym we współpracy z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami. Oznaczenie A to zawory termostatyczne serii VTA - VTA320/VTA370/VTA520/VTA570. Oznaczenie B to alternatywny czujnik pokojowy, który uruchamia i zatrzymuje pompę cyrkulacyjną
zawor termostatyczny esbe
Autor: ESBE Zawór termostatyczny VTA372 firmy ESBE

Instalacje w obiektach istniejących, których instalacja grzewcza jest modernizowana i nie ma możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego można wyposażyć w obrotowe zawory mieszające serii VRG 130. Nastawy żądanego stopnia zmieszania użytkownik dokonuje za pomocą pokrętła.

schemat instalacji ogrzewania domu z obrotowym zaworem mieszającym
Autor: ESBE Schemat instalacji ogrzewania domu z wykorzystaniem obrotowego zaworu mieszającego VRG130

Ogrzewanie domu - wariant optymalny

Wariantem optymalnym, ale też bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, z uwagi na dwa komponenty, są zawory obrotowe z siłownikiem. Przewagą tego rozwiązania nad zaworami termostatycznymi VTA lub serią VRG bez siłownika jest możliwość dowolnej regulacji obiegu grzewczego (stałotemperaturowo, wg temperatury wewnętrznej, wg temperatury zewnętrznej lub wg temperatury zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia).

Ograniczeniem są tylko możliwości układu automatyki zarządzającej pracą siłownika. Firma ESBE ma również w swojej ofercie siłowniki wyposażone w sterowniki regulacyjne. Te produkty przewidziane są dla użytkowników posiadających proste kotły grzewcze (bez układu automatyki) lub korzystających ze źródła ciepła z ograniczonymi możliwościami regulacyjnymi (brak możliwości sterowania zaworem mieszającym lub kilkoma obiegami grzewczymi).

instalacja grzewcza ze sterownikiem
Autor: ESBE

Dzięki produktom firmy ESBE możliwa jest realizacja sterowania stałotemperaturowego (sterowniki serii CRA100), wg temperatury pomieszczenia (seria CRB100) oraz wg temperatury zewnętrznej lub wg temperatury zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia (seria 90C).

zawory sterowniki regulacyjne w instalacji grzewczej
Autor: ESBE Schemat instalacji ogrzewania domu wykorzystujący siłowniki wyposażone w sterowniki regulacyjne
siłowniki wyposażone w sterowniki regulacyjne
Autor: ESBE Siłownik wyposażony w sterownik regulacyjny CRB111

Wariant komfortowy instalacji ogrzewania domu z grupą pompową

Coraz częściej inwestorzy oprócz aspektów technicznych zwracają uwagę na estetykę wykonania instalacji. W tego typu przypadkach idealnym rozwiązaniem będą grupy pompowe firmy ESBE. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w instalacjach podzielonych na kilka obiegów grzewczych. Poniższy schemat pokazuje taki typ instalacji, a także rodzaje zastosowanych grup pompowych.

schemat instalacji grzewczej z grupą pomp
Autor: ESBE Schemat instalacji podzielonej na kilka obiegów grzewczych z zastosowaniem grup pompowych

W instalacji na powyższym schemacie zastosowane zostały 3 grupy pompowe zainstalowane na rozdzielaczu ze sprzęgłem hydraulicznym. Zapewniają one kompletną regulację instalacji z rozdzieleniem na poszczególne obiegi.

  1. GFA100 – jest to grupa pompowa odpowiedzialna za zasilanie obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażona została w wydajną pompę elektroniczną (Wilo lub Grundfos) oraz termostatyczny zawór mieszający (nastawy o zakresie 20-55°C). Wydajność grupy pozwala na zasilanie ogrzewania podłogowego o powierzchni nawet 270 m². Dzięki zastosowaniu zaworu termostatycznego nie wymaga podłączenia sterowników. Temperatura zasilania ma stałą wartość ustawioną na zaworze.
  2. GRA100 – grupa pompowa zasilająca ogrzewanie grzejnikowe. Ta grupa wyposażona jest w wydajną pompę obiegową, progresywny zawór mieszający oraz siłownik 230V. Służy do przygotowania właściwych parametrów zasilania układu grzewczego wg sterownika kotła. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych stosuje się zaawansowane sterowniki z możliwością zarządzania siłownikami zaworów mieszających. Najczęściej pracują one na zasadzie sterowników pogodowych.
  3. GRC100 – w przypadku bardziej wymagającego użytkownika można zastosować grupę pompową GRC140. Ten typ grup pompowy wyposażony jest w sterownik zintegrowany z siłownikiem łączący funkcje sterownika pogodowego i sterownika temperatury wewnętrznej. Funkcją nadrzędną sterownika jest płynna regulacja temperatury zasilania w zależności od zapotrzebowania ciepła. Temperatura zasilania regulowana jest na podstawie odczytu temperatury wewnętrznej z jednostki pokojowej z wyświetlaczem, która jest dołączona do grupy pompowej. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu czujnika temperatury zewnętrznej temperatura zasilania może być dodatkowo korygowana z wyprzedzeniem reagując na zmianę temperatury poza budynkiem. Jednostka pokojowa dołączona do grupy GRC140 pozwala na kontrolę parametrów pracy obiegu grzewczego oraz jego zdalne programowanie.
grupa pompowa
Autor: ESBE Instalacja z grupą pomową
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej